andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Czy precyzyjne ostrzenie dotyczy tylko obiektywów systemowych?
Próbowałem ustawić to z tamronem 17-50 i nie działa.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Ja próbowałem K-3II z tammym 70-200 i też jakoś tak działa... homeopatycznie :mrgreen: Ale z systemowymi też dziwnie tzn. prawie w ogóle. Testowane na da70, da40 i da21. W k5 od razu widać było efekt regulacji, a tu? Kurcze, sam nie wiem...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
arekzg napisał/a:
A odbiegając od tematu, to czy jest sens mieć włączoną funkcję otrząsania matrycy przy zał/wył aparatu?
Czy wystarczy co jakiś czas?


Lepiej mieć niż nie mieć - to nic nie kosztuje ;-)
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Takie pytanko: czy ktoś zauważył różnicę w działaniu sprzętu po aktualizacji oprogramowania do v 1.30?
Mam na pokładzie v 1.11 i nie wiem czy bawić się w aktualizację, bo żadnego ze słoiczków w wersji HD nie posiadam.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
jarkar napisał/a:
Mam na pokładzie v 1.11 i nie wiem czy bawić się w aktualizację, bo żadnego ze słoiczków w wersji HD nie posiadam.


Zawsze warto aktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji i kropka.
 

dakozlo  Dołączył: 28 Sty 2014
Też tak uważałem do czasu ja mi się k5 zawiesiła w trakcie aktualizacji - bateria w pełni naładowana, karta sformatowana przed wgraniem pliku, nie przewidywałem żadnych problemów. W efekcie do wymiany płyta główna w cenie przewyższającej wartość aparatu...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Zawsze warto aktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji i kropka.
z wyjątkiem:
- systemów operacyjnych
- produktów wytworzonych w sadach jabłkowych doliny krzemowej
- sterowników maszyn produkcyjnych
- oprogramowania skanerów i ploterów
- wszelkich baczy softu otwartego
- oprogramowania sterującego działającego w czasie rzeczywistym
- itd., itd.
W powyższych przypadkach lepiej się zastanowić 2 razy. Albo nawet 33, bo mówią, ze do 3 razy sztuka, wiec dwie trójki to dwa razy więcej sztuki i pewności
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
tref napisał/a:
z wyjątkiem:
- systemów operacyjnych
- produktów wytworzonych w sadach jabłkowych doliny krzemowej
- sterowników maszyn produkcyjnych
- oprogramowania skanerów i ploterów
- wszelkich baczy softu otwartego
- oprogramowania sterującego działającego w czasie rzeczywistym
- itd., itd.
W powyższych przypadkach lepiej się zastanowić 2 razy. Albo nawet 33, bo mówią, ze do 3 razy sztuka, wiec dwie trójki to dwa razy więcej sztuki i pewności


Od drugiego podpunktu to bardzo ograniczone dla zwykłego śmiertelnika urządzenia :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
x4rd napisał/a:
Od drugiego podpunktu to bardzo ograniczone dla zwykłego śmiertelnika urządzenia
Dlaczego tak uważasz? U mnie na przykład Windows 3.11 hula aż miło, a sterowniki pod SCSI i tak nie są aktualizowane. Na dyskietkach 1,44 mieszczę co prawda 1/20 jednego pliku z cyfry, ale to bez znaczenia, bo i tak Photoshop 4.0 nie czyta mi RAWów. Ale za to praca z JPGami miodzio. Otwierasz plik i zanim się wyświetli, możesz iść po zakupy do sklepu. W sąsiedniej dzielnicy. Ale potem to już z górki: ruch krzywymi i porównujesz czas wizualizacji z długością reklam na Polsacie.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Do mojego C-64 ani razu nie wydali aktualizacji.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Michu napisał/a:
Dlaczego tak uważasz? U mnie na przykład Windows 3.11 hula aż miło, a sterowniki pod SCSI i tak nie są aktualizowane. Na dyskietkach 1,44 mieszczę co prawda 1/20 jednego pliku z cyfry, ale to bez znaczenia, bo i tak Photoshop 4.0 nie czyta mi RAWów. Ale za to praca z JPGami miodzio. Otwierasz plik i zanim się wyświetli, możesz iść po zakupy do sklepu. W sąsiedniej dzielnicy. Ale potem to już z górki: ruch krzywymi i porównujesz czas wizualizacji z długością reklam na Polsacie


Lepiej bym tego nie ujął :-D
 
kishon  Dołączył: 18 Paź 2014
OK, to jeszcze ja się dołączę do tematu aktualizacji K3. Pewnie kolejne pytanie z tych nie za mądrych, ale... Na stronie Pentax'a w opisie aktualizacji jest informacja: "For Windows/Macintosh". A ja mam Ubuntu w moim PC. Ale przecież to jest tylko plik zip do pobrania i rozpakowania, a potem i tak aparat czyta go sobie z karty. Więc rozumiem, że ta informacja jest jakaś nie trafiona? I po prostu należy ją zignorować?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dokładnie tak, rozpakować i wrzucić plik na kartę.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Mam pytanko do posiadaczy K-3 (jeśli jeszcze nie zdążyli przesiąść się na coś innego), w jakich warunkach zaczyna działać dioda wspomagająca AF?
Niezależnie czy funkcję ma ON/OFF - nie świeci, nawet przy bardzo kiepskim świetle.
Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi bo nie miałem potrzeby i zastanawiam się czy coś jest zrypane czy ja czegoś nie doczytałem w manualu.

Dzięki za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jarkar napisał/a:
Niezależnie czy funkcję ma ON/OFF - nie świeci, nawet przy bardzo kiepskim świetle.

W K-5 IIs i w K-1 jest wyłączalna więc w K-3 zapewne również.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Mam przeniesione "pod kciuk" ostrzenie AF. Czy mam złapaną ostrość czy nie wciśniecie spustu migawki robi zdjęcie. Pytanie. Czy jest możliwość zablokowania zrobienia zdjęcia do momentu aż będzie potwierdzenie ustawienia ostrości?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
pawelsko napisał/a:
Mam przeniesione "pod kciuk" ostrzenie AF. Czy mam złapaną ostrość czy nie wciśniecie spustu migawki robi zdjęcie. Pytanie. Czy jest możliwość zablokowania zrobienia zdjęcia do momentu aż będzie potwierdzenie ustawienia ostrości?

Chyba w menu C3 są ustawienia dotyczące takiego zachowania.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Mam tak też ustawionego K-3, do tego prawie cały czas w AF-C - sprawdzę i podam Ci wieczorem (ale to w którejś zakładce, dotyczącej AF - musi być wybrane AF priority, a nie relase priority. Z praktyki wynika, że ta opcja - wyzwolenia migawki kiedy "jest ostro" - działa wtedy, kiedy np. masz wciśnięty tylny przycisk AF i w trakcie ciągłej pracy AF wciskasz migawkę. Mi w takiej sytuacji wyzwala tylko po potwierdzeniu ostrości (czyli mocno nieregularnie, na logikę). Po puszczeniu przycisku AF migawka zaczyna nawalać jak MG-42 :)
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Mertz napisał/a:
Mam tak też ustawionego K-3, do tego prawie cały czas w AF-C - sprawdzę i podam Ci wieczorem (ale to w którejś zakładce, dotyczącej AF - musi być wybrane AF priority, a nie relase priority. Z praktyki wynika, że ta opcja - wyzwolenia migawki kiedy "jest ostro" - działa wtedy, kiedy np. masz wciśnięty tylny przycisk AF i w trakcie ciągłej pracy AF wciskasz migawkę. Mi w takiej sytuacji wyzwala tylko po potwierdzeniu ostrości (czyli mocno nieregularnie, na logikę). Po puszczeniu przycisku AF migawka zaczyna nawalać jak MG-42 :)


Ok czekam na bliższe dane nt ustawień
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
No i że tak powiem - dooojpa... :( A jest tak:
Sprawdziłem ustawienia - w menu C mam tak - poz.16/opcja Focus-priority; poz. 17/opcja Focus priority. Do tego AF podpięty pod tylny przycisk i AF-C jako tryb działania.
...tyle że to (już?) nie działa. Jedyny objaw jest taki, że kiedy wciskam AF, a potem migawkę - ta strzela zauważalnie rzadziej, ale dość regularnie - za to kompletnie bez sensu, bo migawka w żadnej sytuacji nie czeka na potwierdzenie z AF'a. Po prostu aparat robi zdjęcia trochę wolniej.
I teraz sam już nie wiem, bo jestem przekonany, że to działało tak, jak napisałem w poprzednim poście, pamiętam, jak dzieciakowi trzaskałem fotki na zawodach sportowych i wszystko zachowywało się inaczej, korpus ewidentnie szukał ostrości przed wyzwoleniem migawki. Ale czy to nie było przy frmwr 1.21? Nie pamiętam, kiedy robiłem aktualizację, ale chyba coś przed majem 2017, bo wtedy kupowałem 55-300 PLM, a przez ostatnie pół roku nie miałem okazji do zdjęć seryjnych. Czy downgrade w K3 - chociażby dla sprawdzenia - jest możliwy???

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach