dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
kupno 645 z Japonii?
Hej,

Wiem, że temat mógł się już się przewinąć przez forum nie raz (nie będąc nawet przy tym związany ze średnim obrazkiem), ale jako że lata lecą, paragrafy się zmieniają, więc postanowiłem odgrzać wątek :)

Planuję szarpnąć się na 645, a jako, że świat się stale zmniejsza, rozważam bardzo mocno sprowadzenie tej puszki z Japonii (ogólnie, co nie powinno dziwić, wybór japońskich aparatów jest tam ogromny w porównaniu z Polskim rynkiem). Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie (ewentualnie poznał doświadczenie innych) w kwestiach potencjalnego cła związanego z taką transakcją? Czy może wręcz odradzacie zakup z drugiego końca świata i powinienem szukać z rynku EU? Co do wersji, jeszcze na 100% nie zdecydowałem, ale pewnie poszukam 645N i manualnego szkła na początek.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Cła na tego typu elektronikę raczej nie ma, przynajmniej ja nigdzie nie doczytałem. A nawet jeśli, to zazwyczaj stawka nie przekracza 3-6% wartości przesyłki (tzn. towar łącznie z kosztem transportu).
Za to VAT jest już o wiele bardziej prawdopodobny i odczuwalny.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Hej Misztu! Może wyjdzie tutaj moja ignorancja podatkowa, ale co masz na myśli mówiąc o VATie w kwestii takiej transakcji? Że jestem zobowiązany zanieść do skarbówki określony procent od kwoty kupna jak już dostanę sprzęt, czy jak?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
dilbert, dolicz do 645 23% Vat (łącznie z przesyłką ) jeśli trafi do Urzędu Celnego a jest to wielce prawdopodobne, dostaniesz pismo z prośbą ;) o przekazanie dokumentów w formie listownej lub elektronicznej , aparat wyruszy do Ciebie z naliczonym dodatkowo vatem ;)

 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Każda przesyłka spoza UE odprawiana jest przez Urząd Celny. W najgorszym wypadku dowalą cło i 23%vatu z sumy wartości przesyłki + koszt przesyłki.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
dilbert napisał/a:
Hej Misztu! Może wyjdzie tutaj moja ignorancja podatkowa, ale co masz na myśli mówiąc o VATie w kwestii takiej transakcji? Że jestem zobowiązany zanieść do skarbówki określony procent od kwoty kupna jak już dostanę sprzęt, czy jak?


Zasadniczo każda paczka spoza Unii trafia do urzędu celnego. Część jest puszczana bez niczego, a część jest weryfikowana przez celnika. Jeśli taki człowiek uzna, że przedmiot w pudełku jest wart więcej niż (chyba) 40 dolarów, to zgłasza się do odbiorcy o dokumenty potwierdzające zakup i na ich podstawie wylicza należny podatek od towarów i usług, czyli w Polsce będzie to 23%. Wyliczoną przez urząd celny kwotę płacisz przy odbiorze paczki.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Panowie, dziękuję pięknie za udzielone porady prawno-finansowe!! Teraz wiem, na czym stoję :-B ;-)

Ostatnia rzecz: rozumiem, że potencjalny sprzedawca spoza EU wartość przesyłki + koszt przesyłki wyraźnie deklaruje. Czyli, że cena sprzętu nie leży w gestii rzeczoznawcy urzędu celnego, który mógłby aparat wycenić absolutnie z sufitu? Jeśli bowiem cena nie jest "widzimisię" urzędu, całą zabawę dalej uważam za całkiem opłacalną, jedynie bardziej uważnie będę przeliczał potencjalne oferty.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
dilbert napisał/a:
Czyli, że cena sprzętu nie leży w gestii rzeczoznawcy urzędu celnego

Jak celnik krzyknie, że chce papiery, to musisz przesłać np. rachunek za ten zakup albo potwierdzenie przelewu.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
a prawdopodobieństwo, że krzyknie jest bardzo prawdopodobne ;) przeczytaj link podesłany przez Bakulika
Aby jeszcze bardziej Ci zagmatwać np taki DHL również może "clić" korzystając z tak zwanej procedury uproszczonej
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
pszczołowaty napisał/a:
przeczytaj link podesłany przez Bakulika


Git, już wiem wszystko ;-) Obiecuję podzielić się "wrażeniami" jak uda mi się sfinalizować import.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Robiłem kilka zakupów z Japonii i zawsze prosili o dowód zakupu. Doliczali cło i VAT.
645N kupiłem z FA 75/2.8 i sprzedałem dwa lata temu czego teraz żałuje
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Z ali kupiłem induktor korbkowy, ~20$, chyba myśleli że to jakiś detonator.
Kazali przesłać dowód zakupu, potwierdzenie zapłaty, nawet chyba chińczyk musiał mi przesłać dowód że dostał i ile kasy.
Na poczcie przy odbiorze musiałem dopłacić 23%VAT.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
dybon napisał/a:
nawet chyba chińczyk musiał mi przesłać dowód że dostał i ile kasy


Jeśli przesłał, to bardzo dobrze świadczy o Panu chińczyku i całym Ali :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Kumpel kiedyś kupował maszynkę do mleka sojowego z dalekiego wschodu.

Wspominał że celnik miał ciekawą minę przy lekturze dokumentów celnych na których widniały takie słowa kluczowe jak
- separator
- centrifuge
- South Korea
...
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Kumpel zapłacił extra 100zl cła za szkło (cena 1000zł) ze Szwajcarii która niby poza EU, ale jednak w Europie. Popieprzony kraj.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
karmazyniello napisał/a:
Kumpel zapłacił extra 100zl cła za szkło (cena 1000zł) ze Szwajcarii która niby poza EU, ale jednak w Europie. Popieprzony kraj.

A co w tym dziwnego? ;)
Jak sam zauważyłeś Szwajcaria nie należy do Unii, więc nie obowiązują przepisy wewnątrzunijne. Podobnie jest z Norwegią czy krajami bałkańskimi (jeśli nie kraje nie zawarły innych porozumień).
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Dlaczego w USA jest normalnie, żadnego podatku choćby paczka z Marsa była, a w EU takie drenowanie kieszeni?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
karmazyniello napisał/a:
w EU takie drenowanie kieszeni?

Przy zakupie wewnątrz Unii nie płacisz żadnych dodatkowych opłat importowych.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Ja akurat na kilka zakupów z Japonii nigdy nie miałem kontaktu z celnikami, za to przy paczkach ze Szwajcarii mają 100% skuteczności, choćby mieli i 30 złotych ściągnąć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach