pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Mertz napisał/a:
Czy downgrade w K3 - chociażby dla sprawdzenia - jest możliwy???


U mnie to samo - lipa, downgrade - niestety chyba nie jest to mozliwe...
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Sie w sumie zapytam w serwisie Pentax'a. Podejrzewam co odpowiedzą, ale może-może...

Kilka lat temu, jeszcze w Ricohu GRD, dostaliśmy nowy soft, w którym zauważyłem bug, dość istotny dla kogoś, kto fotografował w trybie "snap" (preselekcja odległości i przysłony) - co od razu zgłosiłem na forum (już chyba zdechło było zupełnie) . No i dało radę zrobić downgrade - identycznie jak upgrade - a za kilka tygodni był nowy soft, bez błędu.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
O ile mnie pamięć nie myli, da się zrobić downgrade, ale do tego potrzebne jest wejście w service mode aparatu. Potrzebny był do tego plik o specjalnej nazwie, innej dla każdego modelu (a może nawet serii produkcyjnej?), który się wgrywało do aparatu. Gdzieś mi się to obiło o oczy, na jakimś forum. :-?
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Może mi to ktoś wyjaśnić - tak łopatologicznie:

18. Blokada stanu aut. ostr. Wył. (ustawienie domyślne)/
Niski/Średni/Wysoki

W pozycji [18. Blokada stanu aut. ostr.] można określić, czy
należy ponownie użyć automatycznego ustawiania ostrości
lub zachować ostrość przez określony czas przed ponownym
użyciem automatycznego ustawiania ostrości, jeśli obiekt
opuści wybrane pole ostrości po ustawieniu ostrości.
Domyślne ustawienie nakazuje natychmiastową aktywację
automatycznego ustawiania ostrości w przypadku
niepowodzenia ustawiania ostrości.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
pawelsko napisał/a:
Może mi to ktoś wyjaśnić - tak łopatologicznie:

18. Blokada stanu aut. ostr. Wył. (ustawienie domyślne)/
Niski/Średni/Wysoki


To chodzi o sytuację, kiedy np. fotografujesz zwierzę jakieś i na chwilę coś Ci wlyzie w pole widzenia - znacząco bliżej niż interesujący obiekt (gałąź, pniak, przebiegnie inne zwierze) i jak ma się wtedy zachować AF - czy błyskawicznie (taaa, hyhyhy) zareagować na nowy obiekt, czy też przytrzymać AF na starym punkcie określoną chwilę. Czyli takie właśnie ustawienie czułości AF w czasie śledzenia.
W sumie rozsądna opcja, pierwszy raz ją wyhaczyłem, oglądając filmiki z opisami AF D500, potem szukając opcji ustawień AF "pod samoloty". Zasadniczo ma sens - tyle że nie wiem czy "u nas", biorąc pod uwagę ogólne działanie AF'a, a szczególnie - powolność SWM'ów.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
czy też przytrzymać AF na starym punkcie określoną chwilę.

Czyli mając na celu zachowanie takie jak wyżej należy ustawić wył czy Niski/Średni/Wysoki?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
pawelsko napisał/a:
Czyli mając na celu zachowanie takie jak wyżej należy ustawić wył czy Niski/Średni/Wysoki?


Wg mnie tak, ale praktyki w tym nie mam (jeszcze) żadnej. 300/4 mam od paru tygodni i jeszcze z nim w terenie nie byłem, więc nie traktuj tego, co piszę, jak wyroczni. Widzę po prostu, jak to jest rozwiązane gdzie indziej, wydaje mi się, że do tego służy ta funkcja u nas. Do potestowania.
Głównym problemem jest szybkość AF, związana z silnikami SWM, ale żeby nie było - PLM niby taki super szybki, a do śledzenia/utrzymania ostrości tak samo "dobry" jak wszystkie inne. A do tego jak się pogubi i zacznie szukać po całym zakresie ostrości... (300/4 to samo) Najwięcej zawsze zależy of fotografującego i jego umiejętności utrzymania punktu/-ów ostrości na interesującym obiekcie. Żadnej radosnej przypadkowości.

Cholera, dzisiaj ładna pogoda, z lekka zatrącająca smogiem (no niech mi ktoś wytłumaczy, skąd naraz tyle tego g...) - powinienem być na Okęciu, a zamiast tego - ehhh - przy biurku :(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
PLM niby taki super szybki, a do śledzenia/utrzymania ostrości tak samo "dobry" jak wszystkie inne. A do tego się pogubi i zacznie szukać po całym zakresie ostrości... Najwięcej zawsze zależy of fotografującego i jego umiejętności utrzymania punktu/-ów ostrości na interesującym obiekcie.

Żeby działało w trybie śledzenia trzeba używać grupę punktów a nie pojedynczy punkt.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Żeby działało w trybie śledzenia trzeba używać grupę punktów a nie pojedynczy punkt.


Tak, oczywiście, zgadza się. I powiem Ci - na pokazach lotniczych w czerwcu zeszłego roku, pod które specjalnie nabyłem PLM'a - to się kompletnie nie sprawdziło. Ustawiasz na A-27, trzymasz wciśnięty AF, obiekt porusza się w miarę stabilnie, w tle błękitne niebo... I nagle wszystko znika, szkło zaczyna szukać ostrości, mimo że w centrum ma wyraźny, kontrastowy obiekt. Zszedłem na A-9 - powtórka. W końcu spot, ale inną techniką - staram się śledzić obiekt, utrzymując go w centrum, a krótkimi impulsami AF wprowadzam poprawki dla ostrości, wykonując krótkie serie zdjęć. To w miarę to działa.

Ale dość, znowu robi nam się dyskusja o AF'ie, o którym wszyscy wiedzą że jest dobry, bo przecież lepszy niż w serii MZ, a nawet w K10 :evilsmile:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
jedrus68 napisał/a:
może czujnik AF miał ..."za jasno" - na tle nieba mogłeś przekroczyć górną granicę EV


Sądzę, że ta teza średnio się broni, warunki były takie, jak na podlinkowanych zdjęciach:
http://glodnamrowa.blogsp...eaven-blue.html - nie są to oczywiście czyste jpg z rawów.

W przypadku PLM'a AF działa tak, że jak pracujemy w okolicach do 100mm, AF pracuje całkiem szybko, nawet jak się pogubi. Kiedy jesteśmy w okolicach 300mm, czas przejazdu skali znacząco się wydłuża.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jak pech, to pech - najpierw K-30, a teraz K-3...
Trzy dni temu po włączeniu aparat nie dawał znaków życia pomimo pełnej baterii. Po godzinie przeszło i myślałem, że to przypadek.
Niestety dzisiaj po włączeniu okazało się, że obraz na LCD jest niestabilny, cały podryguje i przygasa. Tak jest zarówno w trybie menu i podglądzie zdjęć.
Na co to wskazuje według Was? Procesor, płyta główna czy sam LCD?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A gdy nie było nic na ekranie to próbowałeś wyzwolic migawkę ? Pozostałe rzeczy, które powinny widoczne w wizjerze optycznym, są widoczne ? Obstawiałbym raczej LCD lub jakieś połączenie ekranu z pozostałą elektroniką.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Nie, za pierwszym razem był zupełny "blekałt", nic nie działało.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kuba Nowak, spróbuj może oczyścić styki akumulatora w aparacie. To, że pokazywał pełną baterię nie znaczy iż mogły przesłać odpowiednio duży prąd. Może nieco zaśniedziały w tych Twoich jamach. Pzdr.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
:mrgreen: Przecież to sprzęt uszczelniony. Poza tym akurat mój sprzęt jest bardziej zadbany niż u niejednego powierzchniowca.
Z innych objawów - w wizjerze parametry widać normalnie, zdjęcia robi... ale za podglądem nie nadążam...
Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Przecież to sprzęt uszczelniony.

Jak wpuścisz wilgotne powietrze to nie wyschnie :evilsmile:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
To ja mam szybkie pytanie. mam K3 na kilka dni do pomacania. I nic poza tym. Czy można ładować baterię przez USB body i jakim prądem. Mam ładowarkę 5.0v natomiast przy gnieździe stoi input 8.3.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Nie masz fabrycznej ładowarki?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Nie ma śmiacia :-|
Sprawdziłem gwarancję - skończyła się miesiąc temu.
Wyświetlacz już nic nie wyświetla. Aparat robi zdjęcia i je zapisuje.
Wysyłać do autoryzowanego czy ktoś jeszcze robi dobrze takie rzeczy?
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Chyba pozostał Ci tylko autoryzowany serwis :cry:

Życzę Ci, byś trafił na takie podejście do klienta jak ja w Olympusie, gdzie padniętego miesiąc po gwarancji E-M10 wymienili mi na nooffkę funkiel E-M10 II na dwuletniej gwarancji za cenę naprawy starego rupiecia (450pln), bo nie mieli części na składzie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach