JacekK  Dołączył: 08.09.2008
rychu, Te nowe aparaty takie... dla niecierpliwych. I koniecznie muszą mieć dużo gadżetów . Takie czasy.
TM_Mich, Właśnie tak. Mamy fajną zabawę w JA obecnie 4.0, która właściwie na tym polega.
tref, Ostatnio przeszło przez mój skaner mnóstwo starych fotek z opisami w tym właśnie stylu " Pamiętaj mnie - Józia" albo "Nad morzem", "Wycieczka do Krakowa 1955" itp. z umowną dokładnością w czasie i przestrzeni. Bywają też prawie jak z GPS, ale to sporadycznie. Właściciele K-3 II problemu nie będą mieli, ale nie doświetlą pod słońce cioci Józi bez targania ze sobą dodatkowej lampy. Dlaczego nie może być jednego i drugiego? Może jest w KP, ale nie sprawdziłem tego w specyfikacji.

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Bardzo mi przykro to pisać, ale wyłazi z Was snobistyczne przekonanie że to WY ROBICIE ZDJĘCIA I MACIE MONOPOL NA ROZUMIENIE ISTOTY FOTOGRAFII :-P
GPS jest nieocenionym narzędziem przy fotografii dokumentacyjnej o charakterze technicznym czy przyrodniczym. Jeśli Waszym celem jest uwiecznienie cioci Józi nad morzem, albo nawet rozmycie wszystkiego poza trzecią rzęsą w prawym oku modelki, to może geotagowanie lata Wam nisko. Ale nie znaczy że innym się nie przydaje. Wczoraj pożyczyłem przyjacielowi [nb. dość znanemu przyrodnikowi] Ricoha WG-5 GPS, użyszkodniczka nawet się nie stawiała 8-) bo w specyfikacji technicznej na pewną inwentaryzację przyrodniczą stoi wyraźnie że w EXIF ma być lokalizacja. Ja z kolei codziennie przerzucam ciężkie gigabajty ortofotomap i skaningu laserowego - to też jest fotografia :!:

Jeśli potrzebne jest geotagowanie więc ma czym to robić - K3 II. Mi to nie jest potrzebne i czasem fotografuję ciotkę Józię więc wolę K3. Ale to moje potrzeby, które tu tylko wyraziłem i nic więcej.

Tomek B.  Dołączył: 07.01.2012
TM_Mich napisał/a:
Bardzo dobre pytanie :)
Sam używam mocno wykastrowany korpus, którym o dziwo da się zrobić jakieś tam zdjęcia. :)

I to jakieś :-) !

rychu  Dołączył: 08.10.2006
greentrek napisał/a:
i codziennie przerzucam ciężkie gigabajty ortofotomap i skaningu laserowego - to też jest fotografia :!:

Żaden snob źe mnie a przekonania mam bardzo ortodoksyjne.
Tylko mi nie mów, że do poważnych prac które wymieniłeś używasz amatorskiej lustrzanki. Już widzę gromady geodetow biegających z K3 II, następca powinien mieć wbudowany teodolit :evilsmile: oczywiście powinny to mieć odzwierciedlenie w poważnej cenie.

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Ja chyba mam podobnie... Ale nie robię zdjęć dokumentacyjnych o charakterze technicznym i przyrodniczym... :-P Każdemu według potrzeb

Cytat
Każdemu według potrzeb

Dokładnie, mam wybór, szukać używki poprzednika lub czekać pięć lat na następcę, wyposażonego we frezarkę z szablonem "tu byłem "

tref  Dołączył: 05.09.2006
greentrek napisał/a:
GPS jest nieocenionym narzędziem przy fotografii dokumentacyjnej o charakterze technicznym czy przyrodniczym.
nie każdy z fotografów jest ginekologiem, żeby musiał mieć na swoich technicznych i przyrodniczych zdjęciach lokalizację punktu G z GPS.

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
Czyli co? Skorzystanie z możliwości automatycznego opisywania zdjęcia be, bo za dokładnie?
A prawdziwa fotografia to ta z workiem na głowie i magnezją na kiju? I pewnie na miejsce trzeba konno dojechać by nie było za łatwo?
Nie no, Panowie... mamy XXI wiek, ja rozumiem że:
* "Lepiej zaliczać się do niektórych niż do wszystkich." i dlatego część z Was tak bardzo chce się wyróżnić i w erze cyfrowej korzysta tylko z analoga ale zrozumcie i Wy że nie każdy chce dojeżdżać do pracy bryczką skoro wygodniej będzie samochodem.

Ja nie robię fotografii artystycznej, po prostu kataloguję swoje wyjazdy.

*Geralt z Rivi :-P

Sid Gotama napisał/a:
Was tak bardzo chce się wyróżnić i w erze cyfrowej korzysta tylko z analoga

O nie. Protestuję. To nie ma nic wspólnego z wyróżnianiem się. Korzystam z analoga bo lubię i z cyfraka też bo lubię. Mało tego drukuję sobie czasem z cyfraka foliowe negatywy i stosuję do cyjanotypii (a to połączenie technologii XIX w. z XXI w.) I używam dalej ołówka oraz pisuję listy piórem chociaż przeważnie piszę e-mail'e i sms'y :-D itd. i itp. A tak w ogóle to dlaczego niby tak nie wolno. To podobno wolny kraj.
I co K5 vs K3 ma z tym wspólnego?

tref  Dołączył: 05.09.2006
JacekK napisał/a:
I co K5 vs K3 ma z tym wspólnego?
nie mieszajmy tematu wątku do naszych rozmów, bo zrobi bałagan ;-)

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Sid Gotama napisał/a:
Czyli co? Skorzystanie z możliwości automatycznego opisywania zdjęcia be, bo za dokładnie?
ale gdzie to wyczytałeś? ;)
Sid Gotama napisał/a:

cieszymy się :mrgreen: ale mnóstwo ludzi ma to geotagowanie gdzieś... :-/ niezły oftop
snobizm i ahtyzm ... pfff ile razy to już było?

Właśnie to przypomniałem (z powodu lekkiej autoirytacji OT).
Dokładnie:
Dylemat k5ii czy k3

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
pszczołowaty napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
ale gdzie to wyczytałeś? ;)

tref napisał/a:
...
Jak się ogląda stare albumy krajobrazowe, to dokładność lokalizacji jest tylko czasami większa niż określenie kontynentu :-P

pszczołowaty napisał/a:

Sid Gotama napisał/a:

cieszymy się :mrgreen: ale mnóstwo ludzi ma to geotagowanie gdzieś... :-/ niezły oftop
snobizm i ahtyzm ... pfff ile razy to już było?

Jeżeli masz w aparacie i masz to gdzieś, to możesz po prostu tego używać albo nie, prawda?
Natomiast, gdy w aparacie nie masz gps to nie możesz go używać bo go nie masz.

Tak sobie teraz uświadomiłem, jaką Wy musicie przechodzić traumę wiedząc że na wybieraku jest tryb zielony :mrgreen:

No właśnie. Dotyczy to też wbudowanej lampy błyskowej. Gdyby K3 III miał jedno i drugie nie byłoby kilku stron tego wątku. :-P

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
rychu napisał/a:
Tylko mi nie mów, że do poważnych prac które wymieniłeś używasz amatorskiej lustrzanki. Już widzę gromady geodetow biegających z K3 II, następca powinien mieć wbudowany teodolit

Nie, nie będę mówił :-? To znaczy inwentaryzacje z K-5 plus O-GPS1 jak najbardziej, natomiast ortofoto dostaję z firm fotolotniczych a lidar z Państwowego Zasobu Geodezyjnego. K-3 v3 z teodolitem? Eee, to już raczej z TotalStation :mrgreen:
Ale uwierz mi, tagowanie fot podczas trekingów, gdzie jesteś raz i zapewne nigdy więcej, wnosi do nich zupełnie nowy wymiar :-B
tref napisał/a:
nie każdy z fotografów jest ginekologiem, żeby musiał mieć na swoich technicznych i przyrodniczych zdjęciach lokalizację punktu G z GPS.

Ha ha ha... boki zrywać :roll: Trochę wstyd że publicznie obnażyłeś moje głęboko skryte fobie :-/

greentrek napisał/a:
tagowanie fot podczas trekingów, gdzie jesteś raz i zapewne nigdy więcej, wnosi do nich zupełnie nowy wymiar

Teraz wprowadziłeś mnie w stan depresji. Setki slajdów czekają na skanowanie, a teraz jeszcze pozycjonowanie. :shock:

Co do tematu wątku, to tylko K-3. Jest Nowszy, a nowsze znaczy lepsze, a w tym wypadku również tańsze :mrgreen:

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Widzę, że wątek jak zwykle zmierza w stronę punktu G a więc już czas na rzeczową odpowiedź na postawiony
JacekK napisał/a:
Dylemat k5ii czy k3

Nowszy tańszy Nikon D7200 :evilsmile: :mrgreen: :-P

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Cytat
Co do tematu wątku, to tylko K-3
Jeśli często korzystasz z wysokich ISO. Jeśli lubisz okolice 100 ISO to tylko k5IIs, ewentualnie k5II. Oczywiscie wowczas gdy bedziesz się upierał w Pentaxie.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
espresso napisał/a:
Jeśli lubisz okolice 100 ISO to tylko k5IIs, ewentualnie k5II.
A czy legenda K5-IIs broni się wobec Pixel Shift'a z K3? Tam oprócz rozdzielczości, szumy i DR też zyskują, zdaje się?

Skocz do: