powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
Z powyższą wypowiedzią tez się zgadzam. Najczęściej efekt możemy zaobserwować tylko po jednej - lewej lub prawej - stronie zdjęcia. Pzdr.
 
pbskarpy  Dołączył: 09.01.2012
Cytuj
powalos napisał/a:
pbskarpy, do krajobrazu, obecnie przy fotografii cyfrowej, polar jest racze zbyteczny. Bardziej przydaje się połówkowy szary. Polar raczej do wygaszania odblasków na powierzchni wody i innych mocno odbijających powierzchniach (np. szkło, ale nie metal). pzdr.


Dziękuję za informacje. Widziałem ostatnio filmik jak w górach chłopak "wygasił" taką poświatę chmur zza gór. To po pierwsze. Po drugie, kwestia odbić w wodzie itp. Czyli jednak trochę zastosowań się znajdzie.

https://www.youtube.com/watch?v=vqlBKJ-Jl-w 2:40 - czy soft da radę coś takiego zrobić? Czyli wydobyć z fotki ten róż, ten błękit skoro lustro go nie zarejestruje?

Dziękuję.
 

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Cytuj
Filtr polaryzacyjny to jest jedyny filtr, którego w dobie cyfrowej nie da się zasymulować. Tak jak już napisano przy tak dużym kącie widzenia nie uzyskasz jednolitego efektu w całym kadrze. Sądzę, że jest to filtr, który warto mieć, ale używać z rozwagą.

pz
 
pbskarpy  Dołączył: 09.01.2012
Cytuj
No to mamy dwie skrajne odp na ten sam temat. Pare postow wyzej, ktos napisal, ze w dobie cyfry Polar jest nieistotny. :)
 

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
pbskarpy, nikt nie pisał, że polar jest zbyteczny. Tyle tylko, że trochę w innych celach stosuje się go w fotografii na filmach a inaczej w fotografii cyfrowej. To, że potrafi przyciemnić odcienie niebieskiego uwypuklając chmury to jego dodatkowa zaleta. Wymyślony został raczej jako środek na wygaszanie odblasków pojawiających się na różnych powierzchniach (głównie szkło i woda). Pzdr.
 

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Cytuj
Ja zdecydowanie używam polara. Jako wychowany na przezroczach jestem mentalnie zafixowany że o wyglądzie fotki decyduje się przed wciśnięciem migawki. Ingerencja w strukturę światła to fotografia, postprocesowa ingerencja w bity pixeli to tylko informatyka. A że przy obróbce cyfrowej polar jest [najczęściej] zbędny? Tak, ale przy tej obróbce zbędny jest także aparat i obiektyw, bo wszystko da się zasymulować. Tylko czy o to chodzi :?:
Przy bardzo szerokich kątach widzenia efekt polaryzacji jest nierówny w kadrze - ale czy na pewno musi być? Bez filtra barwa nieba w różnych kierunkach względem Słońca też nie jest taka sama :-?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach