rychu  Dołączył: 08.10.2006
Cytuj
rysiekll, masz coś do porównania różnicy?
 

rysiekll  Dołączył: 10.05.2007
Cytuj
rychu, mam, tylko niestety przykład pokazujący, że przy tym zdjęciu najwięcej do powiedzenia miał pośpiech :-/

Wcześniej zrobiłem dwa ujęcia, tylko w słońcu i jest nieciekawy cień, za to odblaski zlikwidowane lepiej :cry:

Odwróciłem się na moment i zaszło słońce. Przegoniłem gapiów z przodu i cyk, nie skontrolowałem filtra jak należy. Za to dosłownie za 2 sekundy znów wyszło słońce ...

[ Dodano: 2017-08-05, 22:14 ]
Tutaj jest ten sam polar na 15ltd
Wygaszałem maskę, zwróć uwagę na różnicę pomiędzy bokiem i maską właśnie ...

 
pbskarpy  Dołączył: 09.01.2012
Cytuj
Witam.

Trochę poczytałem. Najpierw kilka faktów, a potem pytania.

Robię głównie krajobrazy. Nigdy nie używałem polara, a podobno każdy krajobrazowiec powienin go mieć. Wyczytałem, że przy dużej szklarni polar powinien mieć taką średnicę jak największy obiektyw w zestawie, bo łatwiej jest kupić przejściówki na mniejsze. I tak oto stałem się posiadaczem Sigmy 10-20 z średnicą 82mm. Poluję na takiego polara. Podobno muszę mieć wersję SLIM, aby nie było winiety. Z tym, że SLIMY mają słabszą jakość od grubszych...

1. Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko? ;)
2. Jak mocnej winiety mogę spodziewać się przy tak szerokim kącie?
3. Czy na początek zabawy z polarem wydatek 200 zł to dobre podejście?
4. Jest sens kupować używkę?

Dziękuję.
 

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
pbskarpy, do krajobrazu, obecnie przy fotografii cyfrowej, polar jest racze zbyteczny. Bardziej przydaje się połówkowy szary. Polar raczej do wygaszania odblasków na powierzchni wody i innych mocno odbijających powierzchniach (np. szkło, ale nie metal). pzdr.
 

pipeman  Dołączył: 03.06.2010
Cytuj
Dobrze jest kupić dobrą połówkę z miękkim przejściem z systemu prostokątnych filtrów i przykładać do obiektywu, lub jednak zainwestować w uchwyt na tego typu filtry. Kiedyś podchodziłem sceptycznie do tego typu wynalazków, a teraz namiętnie używam.
 

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
pipeman napisał/a:
Dobrze jest kupić dobrą połówkę z miękkim przejściem z systemu prostokątnych filtrów

całkowicie się zgadzam. Tym bardziej, ze obecnie same uchwyty i pierścienie redukcyjne mają znośne lub wręcz niskie ceny. Pzdr.
 

DiMarco  Dołączył: 24.01.2012
Cytuj
Do tego jeszcze podpowiem,że na szerokim, a tym bardziej ultra szerokim polaryzacyjny zdecydowanie słabo działa i nie jest polecany.
 

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
Z powyższą wypowiedzią tez się zgadzam. Najczęściej efekt możemy zaobserwować tylko po jednej - lewej lub prawej - stronie zdjęcia. Pzdr.
 
pbskarpy  Dołączył: 09.01.2012
Cytuj
powalos napisał/a:
pbskarpy, do krajobrazu, obecnie przy fotografii cyfrowej, polar jest racze zbyteczny. Bardziej przydaje się połówkowy szary. Polar raczej do wygaszania odblasków na powierzchni wody i innych mocno odbijających powierzchniach (np. szkło, ale nie metal). pzdr.


Dziękuję za informacje. Widziałem ostatnio filmik jak w górach chłopak "wygasił" taką poświatę chmur zza gór. To po pierwsze. Po drugie, kwestia odbić w wodzie itp. Czyli jednak trochę zastosowań się znajdzie.

https://www.youtube.com/watch?v=vqlBKJ-Jl-w 2:40 - czy soft da radę coś takiego zrobić? Czyli wydobyć z fotki ten róż, ten błękit skoro lustro go nie zarejestruje?

Dziękuję.
 

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Cytuj
Filtr polaryzacyjny to jest jedyny filtr, którego w dobie cyfrowej nie da się zasymulować. Tak jak już napisano przy tak dużym kącie widzenia nie uzyskasz jednolitego efektu w całym kadrze. Sądzę, że jest to filtr, który warto mieć, ale używać z rozwagą.

pz
 
pbskarpy  Dołączył: 09.01.2012
Cytuj
No to mamy dwie skrajne odp na ten sam temat. Pare postow wyzej, ktos napisal, ze w dobie cyfry Polar jest nieistotny. :)
 

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Cytuj
pbskarpy, nikt nie pisał, że polar jest zbyteczny. Tyle tylko, że trochę w innych celach stosuje się go w fotografii na filmach a inaczej w fotografii cyfrowej. To, że potrafi przyciemnić odcienie niebieskiego uwypuklając chmury to jego dodatkowa zaleta. Wymyślony został raczej jako środek na wygaszanie odblasków pojawiających się na różnych powierzchniach (głównie szkło i woda). Pzdr.
 

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Cytuj
Ja zdecydowanie używam polara. Jako wychowany na przezroczach jestem mentalnie zafixowany że o wyglądzie fotki decyduje się przed wciśnięciem migawki. Ingerencja w strukturę światła to fotografia, postprocesowa ingerencja w bity pixeli to tylko informatyka. A że przy obróbce cyfrowej polar jest [najczęściej] zbędny? Tak, ale przy tej obróbce zbędny jest także aparat i obiektyw, bo wszystko da się zasymulować. Tylko czy o to chodzi :?:
Przy bardzo szerokich kątach widzenia efekt polaryzacji jest nierówny w kadrze - ale czy na pewno musi być? Bez filtra barwa nieba w różnych kierunkach względem Słońca też nie jest taka sama :-?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach