gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Nic w tym dziwnego. Tym bardziej że pytający wybrał juz 10-20 a teraz szuka coś dłuższego. Krajobraz to nie fotografia wnętrz gdzie z 300mm nikt raczej by się nie wybierał. Sam chętnie zakupiłbym 600mm gdyby nie kłopot z przeniesieniem tego kilka km w plecaku:)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Haha. Cos w tym jest. Ja cale zycie lustrzane robilem 18-55. Pozniej przyszla 50ka, ktora tez lubie robic zwlaszcza panoramy. Pozniej weszla 10-20ka a teraz pewnie 55-300.

Szerokosc w plenerze jest swietna, zdjecia z tele swietnie wycianają szczegóły.
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Czy można prosić o opinie o 18-270 Pentaksa do zadań jak w temacie wątku - choćby w porównaniu do 55-300?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
juzer, nigdy nie miałem 18-270, ale we wszystkich systemach foto im większa rozpiętość ogniskowych w jednym szkle tym gorsza jakość. To można uznać za pewnik. Natomiast czy Tobie spadek jakości nie przeszkadza to już inna bajka...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
juzer napisał/a:
Czy można prosić o opinie o 18-270 Pentaksa do zadań jak w temacie wątku - choćby w porównaniu do 55-300?


Zapewne jest to kolejne wcielenie Tamrona. Kilka opinii jest na optycznych i pentaxforums, gdzie jest też test tego obiektywu:
https://www.pentaxforums....conclusion.html
Z takich wynalazków ewentualnie zastanowiłbym się nad sigmą 18-200 macro. Większe zakresy zwykle wróżą porażkę.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No ale taka Sigma jest ogólnie chwalona https://www.pentaxforums....acro-hsm-c.html
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Miałem cały weekend, aby pobawić się 55-300 PLM. Wszystkie zdjęcia robione z ręki. Poniżej kilka moich spostrzeżeń. Są to także spostrzeżenia osoby, która nigdy nie pracowała na takich długich ogniskowwych więc proszę o wyrozumiałość.

- niesamowicie cichy AF!! Myślałem, że moja Sigma 10-20 jest cicha, ale tego mechanizmu w ogóle nie słychać i nie czuć! Niesamowite.
- szybkość AF jest OK
- ładny bokeh
- ładny obrazek - podobnie jak z 50/1,8, dobrze zrobionych RAWów praktycznie nie trzeba poprawiać. Ładny kontrast.
- światło 6,3 zupełnie nie pasuje do pomieszczeń, ale wiadomo - nie takie jego przeznaczenie
- wiele osób pisze o "mydle" na długich ogniskowych np. 300. Ja używałem go tylko z ręki więc ciężko temu zaprzeczyć ;)
- BŁĘDY w komunikacji z K3II po aktualizacji. Opis sytuacji -> Robię kilka zdjeć na 300 mm F9. Skracam do 200mm i chciałem zejść do F5, a system nie reagował. Na wyświetlaczu cały czas F9 chociaż. System zareagował poprawnie bez wyłączania aparatu. Podobnie w drugą stronę. Robię zdjęcia na F4,5 150mm, wydłużam do 300mm (tu najniższa wartość to 6,3), a wyświetlacz pokazuje F4,5 i zero reakcji. Zdjęcia też nie mogłem zrobić. To zdarzyło mi się dwukrotnie. Nie wkurzało mnie. Czas bez reakcji - kilkadziesiąt sekund.
- nie korzystałem nigdy z zoomów tele i nie wiem jak jest rozwiązywana opcja ewentualnego samoczynnego wysuwania się obiektywu, ale tu mam trochę obawy do tego systemu. Niby robię pstryk i odbezpieczam, ale myślę, że to najsłabsze ogniwo i pstryczek może się wyrobić. Może się mylę.
- do portretów na ulicy za dużo kręcenia pokrętłem migawki. Różnica kilkudzesięciu mm i trzeba znowu czas migawki poprawiać o kilka stopni: przód tył przód tył. Wiem, że to nie jest stałka lub krótszy zakres, ale takie moje wnioski. :)

Dla mnie podstawą są zdjęcia krrajobrazu na statywie. Dopiero wtedy ocenię ostrość na długich.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
a masz najnowszy soft do tego aparatu?
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
mrnobody1 napisał/a:
a masz najnowszy soft do tego aparatu?


Wpisałem wyżej, że po aktualizacji. Dotychczas była jedna.
 
chester  Dołączył: 01 Kwi 2010
pbskarpy napisał/a:
- do portretów na ulicy za dużo kręcenia pokrętłem migawki. Różnica kilkudzesięciu mm i trzeba znowu czas migawki poprawiać o kilka stopni: przód tył przód tył. Wiem, że to nie jest stałka lub krótszy zakres, ale takie moje wnioski. :)

Nie rozumiem... To nie jest tak, że automat pozwala tez na automatyczne ustawianie parametrów? ;)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
chester napisał/a:
pbskarpy napisał/a:
- do portretów na ulicy za dużo kręcenia pokrętłem migawki. Różnica kilkudzesięciu mm i trzeba znowu czas migawki poprawiać o kilka stopni: przód tył przód tył. Wiem, że to nie jest stałka lub krótszy zakres, ale takie moje wnioski. :)

Nie rozumiem... To nie jest tak, że automat pozwala tez na automatyczne ustawianie parametrów? ;)


Nie korzystam z automatu :P
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Nie znalazłem w szukajce, a więc:

Mam pytanie o obiektyw SMC DA Pentax 14mm f/2.8.
Czy ktoś z Was miał go w ręku, albo i na korpusie i nawet jakieś zdjęcia popełnił?
Jakie macie wrażenia z użytkowania?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Dopadłem go kiedyś w Euro, na samym początku przygody z P, zapiąłem do K-5 i zrobiłem kilkanaście fotek w sklepie. Nie porwał mnie, oględnie mówiąc, mydło na brzegach; dość duży, ciężkawy ale bez przesady. Nic więcej nie pamiętam.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kiedyś długo rozważałem jego zakup mając w alternatywie DA 12-24 i sigmę 10-20 (pierwsza wersja). Dotąd jeszcze nie słyszałem o DA 14 dobrej opinii i patrząc na różne testy wybrałem DA 12-24. Możliwe, że dzisiaj wybrałbym sigmę 10-20/3.5, ale że mam już pentax'a i go bardzo lubię, to nie mam parcia do zmiany. Z takich klimatów korci mnie DA 15/4, bo jest mały, ale optycznie niestety też gorszy od 12-24.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A ja sobie go chwalę. Podoba mi się odwzorowanie kolorów, a i ostrości nie można niczego zarzucić.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
greentrek, Kuba Nowak, dziękuję :-B
W tzw. międzyczasie uzyskałem podobne opinie, co do tej 14-tki, a ponieważ zależy mi jednak najbardziej na "stałce" , to należy rozglądać się za: 15/4 i to w pierwszej wersji DA (bez HD), lub też Irix-a 15/2,4.
Jeżeli 12- 24/4, to jest on w mojej strefie marzeń, ale używam w tej chwili 10-20/4-5,6 Sigmy, ale jakoś nie do końca jestem do niej przekonany i być może pójdzie na zasilenie mojego budżetu na ww 12-24. :-D

[ Dodano: 2018-05-06, 21:39 ]
michal5150, również dzięki :-B
Być może to również zleży od egzemplarza, nie miałem nawet możliwości wziąć tej 14tki do ręki.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Wśród użytkowników na Pentaxforums przeważają pozytywne opinie:
https://www.pentaxforums....html#reviewlist
Taka ciekawostka - obiektyw wykonany jest z aluminium, mimo że to nie limited.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
DiMarco napisał/a:
Czy ktoś z Was miał go w ręku, albo i na korpusie i nawet jakieś zdjęcia popełnił?
Jakie macie wrażenia z użytkowania?

Oczywiście – http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=36765

Moim zdaniem bardzo fajne szkiełko, chociaż fizycznie dosyć duże (przednia soczewka). W pełni otwarte nie jest najostrzejsze, ale po przymknięciu moim zdaniem jest dobrze.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
bakulik, dziękuję :-B
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
DiMarco napisał/a:
... to należy rozglądać się za: 15/4 i to w pierwszej wersji DA (bez HD), ....


a mogę zapytać czemu wersje bez HD?

bo czytam czytam i nie mogę zbytnio zrozumieć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach