plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy czasach krótszych od czasu synchronizacji druga lamelka migawki "biegnie" za pierwszą w odległości mniejszej niż szerokość/długość (w zależności od kierunku przebiegu) matrycy. Przy czasie błysku znacząco krótszym od czasu otwarcia migawki, naświetlony zostanie tylko ten fragment matrycy, który będzie akurat odsłonięty przez migawkę. Przy czasie błysku zbliżonym do czasu naświetlania, podczas całego przebiegu migawki, matryca będzie oświetlana przez szczelinę między lamelkami.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz napisał/a:
Jeśli nie z sanek aparatu,to tutaj, niestety, przewód nieodzowny. Na szczęście mam.


Ale tym przewodem możesz wyzwolić HSS? Jeśli tak, to jaki to przewód masz?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
F5P + adapter (sanki) z pasującym gniazdem (Hot Shoe Adapter F)

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz napisał/a:
F5P


I jak rozumiem wpinasz go przez adapter w stopkę na aparacie?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Fenol napisał/a:
wpinasz go przez adapter w stopkę na aparacie?


Tak.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
plwk, dzięki. Wszystko jasne.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz, adapter masz ten z przelotowymi sankami, czy tą taką "wieżyczkę"? Z drugiej strony wpinasz kabel bezpośrednio do lampy, czy masz adapter z sankami podpięty? HHS na 100% działa po kablu? :-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Fenol, Mam taki:
https://www.pentaxforums....-Adapter-F.html
Z drugiej strony bezpośrednio do lampy.
Po tym kablu ma obowiązek działać we wszystkich opcjach - tak, jakby lampa była umocowana bezpośrednio na stopce aparatu.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Fenol ten kabelek to po prostu spiralny kabelek dwie stopki - ja sobie zrobiłem składaka z dwóch czy trzech :) Generalnie działa, ale wygodniej radiowo.

plwk ależ my to wiemy, co nie oznacza że nie da się poprawnie naświetlić zdjęcia lampą nawet przy czasie krótszym niż czas synchronizacji. Zamiast rozpisywać się pokażę film jak to na staryyyyym Nikonie robią :)
https://www.youtube.com/watch?v=xtSdatjREKY
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Przykładowe zdjęcie.
Używałem lampy mocowanej na stopce, która nie doświetlała sceny (tryb Control) + 2 lampy zewnętrzne w trybie Slave o różnej sile rażenia.
Czas 1/200s.
W pomieszczeniu przed naciśnięciem migawki było niemal całkiem ciemno.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz napisał/a:
Po tym kablu ma obowiązek działać we wszystkich opcjach - tak, jakby lampa była umocowana bezpośrednio na stopce aparatu.


Tak powinno być, ale doszły mnie słuchy, że podpięcie przez kabel dezaktywuje HSS, to znaczy aparat przestaje rozpoznawać lampę. Jeśli wiesz na 100% z doświadczenia, ze zapięcie lampy na sanki przez przejściówkę i/lub po kablu przez przejściówkę nie psuje HHSa to super i dzięki za info. Jeśli nie sprawdzałeś czy działa wtedy HSS, bo uznałeś, że to oczywiste, że działa, to proszę - sprawdź to dla mnie. Będę wdzięczny :-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Nie wszystko z doświadczenia w pamięci mojej się zapisało, ale specjalnie dla Ciebie podłączę wszystko jak być powinno i niezwłocznie po tym napiszę co i jak.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz, czekam z niecierpliwością!
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Fenol, Tyś w czepku rodzony - co chcesz to masz!
Ad rem: poniższe zdjęcie zrobiłem przed chwilą. Lampę, podłączoną wiadomym kablem trzymałem w ręku i to nie tym samym, co aparat. Dowodem, że był błysk, jest widoczne jego odbicie w szybie.
HSS działa. Czas to1/320s.

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz, dzięki! :-B :-B :-B
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Czego się nie robi dla przyjaciół....

A obiad sobie odgrzeję :lol:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
To teraz pytanie zagadka - czy jeśli po kablu będzie podpięta lampa z HSS, a na sankach przez adapter będzie zapięta lampa bez hss (lub wyzwalacz radiowy), to czy cały układ błyśnie :evilsmile:
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Zaraz sprawdzę.
Poczekaj chwilę. Zestaw będzie ciężki.

I nikt nie twierdzi, że nie można zjeść obiadu na kolację :roll:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz napisał/a:
Zaraz sprawdzę.


Oczywiście nadal pisze o HSS, bo że w zakresie synchro błyśnie, to wiem ;-)

Penteusz napisał/a:
I nikt nie twierdzi, że nie można zjeść obiadu na kolację


Pamiętaj, że niezdrowo jest jeść po 18:00!
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fenol napisał/a:
Pamiętaj, że niezdrowo jest jeść po 18:00!

a to nie jest prawdą. Niezdrowo jest jeść mniej niż 2 godziny przed snem. No chyba, że idziesz nyny ok. 20-tej. :mrgreen:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach