JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Faktycznie. To i lepiej, bo mniejsze ryzyko podrapania. Więc są różne podłoża.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Ja też na koniec moczę w Mirasolu (wstępnie przygotowany roztwór wielokrotnego użytku) gdyż mam bardzo twardą wodę "w kranie", nie moczę jakiegoś specjalnego czasu - tylko tyle aby przepłukać. Następnie niezbyt szybkie suszenie.
Na koniec jeszcze przeglądam negatyw po pocięciu i w razie potrzeby układam na ściereczce antystatycznej (po prostu miękka mikrofibra tylko do tego celu), przemywam izopropanolem i szybko wycieram chusteczkami bezpyłowymi do światłowodów - nazywa się to Kimwipes. Potem plamkowanie już tylko z ewentualnych syfków z szyby skanera.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ja płuczę filmy metodą Ilforda wodą z dzbanka z filtrem, na koniec 30 s – 1 min. w roztworze Mirasolu i potem zostawiam do obcieknięcia (woda powinna spłynąć z filmu, a nie wyschnąć na nim) i przeschnięcia w łazience w rękawie własnej konstrukcji i produkcji. Zacieki zdarzają się sporadycznie, a i kurzu nie miewam.
 

Krzysiek K.  Dołączył: 11 Paź 2006
Dwie sprawy:

1. W marcu udało mi się tylko dokończyć drugą rolkę zaczętą w lutym, co oznacza, że nie mam całej rolki marcowej, więc na mnie tym razem nie czekajcie.

2. Mam marne doświadczenie w płukaniu, ale z tego co zauważyłem to robiąc ostatnie płukanie w wodzie zdemineralizowanej z dodatkiem kilku kropel Ludwika na Fomapanie pojawiały mi się zacieki, a na Ilfordach PAN 100 jak na razie nie miałem żadnego. Czyli potwierdzała by się obserwacja kol. JacekK, że Fomapan ma z tym problem.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Wywołałem wiele różnych Fomapanów (100, 200, 400) i nie miałem nigdy problemów z zaciekami. Z tym że do zwilżania używałem Fotonalu lub Mirasolu. Ludwik jest detergentem, do tego dość agresywnym, poza tym zawiera barwik, zagęstniki, środki zapachowe i spieniające (tak, rzadki niepieniący się płyn do zmywania, choćby nie wiem jak skuteczny, nie znajduje uznania w oczach konsumentów), które pozostają na filmie (naczynia po myciu się spłukuje). Kup flaszeczkę porządnego zwilżacza, kosztuje niewiele, a prędzej znudzisz się fotografią niż ją skończysz (z buteleczki 250 ml Mirasolu uzyskasz 100 l roztworu, co przy założeniu jednorazowego używania wystarczy na ponad 300 filmów małoobrazkowych). ;-) Do tego Mirasol działa antystatycznie oraz grzybo- i bakteriobójczo, co wpływa na trwałość negatywów.

Jeśli zaś chodzi o JA, to dzisiaj skończyłem trzecią marcową rolkę filmu (zostało mi 6 klatek). Jutro ją wywołam, ale jak na razie kandydata do wysłania mam na pierwszej, już gotowej rolce.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ja używałem czeskiego Fotonalu, ze skutkiem jak opisałem.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
No i zepsułem film. Większość zdjęć robiłem z czerwonym filtrem i zapomniałem ustawić kompensację ekspozycji. Wszystkie zdjęcia, z których myślałem, że coś wybiorę nie nadają się do niczego. Tylko jedno jeszcze ujdzie, ale nie wiem, czy marnować na nie papier :evil:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
:?: Nie działa pomiar przez obiektyw? Powinien uwzględnić automatycznie każdy filtr bez poprawek.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
kojut, nie ma tak, że zawsze jest wszystko stracone do końca.
Jeśli masz np. Fotoszopa, to jeszcze się nie łam. Zeskanuj sobie i zapisz klatki w tiff (podaję najbardziej przydatne rozszerzenie), a z pozycji programu wejdź w Plik>Otwórz jako>Camera RAW.
I jesteś w wywoływarce, gdzie naprawdę dużo można z plikiem zrobić - co ja zresztą będę gadał - sam to wiesz.
Nieraz tak ratowałem klatki, które sprawiały wrażenie, że kosz to ich jedyne i właściwe miejsce.
Głowa do góry i próbuj!
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
JacekK, ME Super czerwonego nie uwzględnia (pomarańczowego też). Niestety.
Penteusz, nie ma sensu, bo naprawdę kiepsko wyszlo (400 pchane o 2EV, tak wołane, a naświetlone na 400 - masakra). Mam nadzieję, że już więcej o tym nie zapomnę.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
kojut napisał/a:
Penteusz, nie ma sensu, bo naprawdę kiepsko wyszlo


Skoro tak - a sam to widzisz, nikt inny - no to kicha. Tylko współczuć :-(
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ja zacząłem wczoraj skanować. Trochę mi to zajmie, bo nie mam natchnienia ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Fenol, napij się! :-D
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja już wysłałem. Tylko dlatego, że trochę zaniemogłem a, że nie bardzo chciało mi się gnić we wyrku to sobie skanowałem. :-P ,
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Chyba nam skanowałeś :-P
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mój limited zaliczył dziś blokadę pierścienia ostrości. Więc będę musiał zrobić podmiankę obiektywu, przynajmniej tymczasową. Ale jeszcze nie wiem na co zmienię. Może na FA50/1,4.

BTW, czy ktoś z Was coś takiego miał? Początkowo coś zgrzytało w pierścieniu, a potem już zablokował się na nieskończoności i kaput.

Ciekawostka: że AF działa. Choć z oporami. Ale ręcznie nie mogę nic zrobić. Czyli chyba coś ze sprzęgiełkiem.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
kojut napisał/a:
JacekK, ME Super czerwonego nie uwzględnia (pomarańczowego też). Niestety.

O, nie wiedziałem. Czyli, że co? Element pomiarowy jest czuły właśnie na te długości fali (czerwień/pomarańcz) a olewa zielenie i błękity?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
U mnie rolka się suszy, ale nie wiem kiedy zeskanuję

[ Dodano: 2018-04-09, 00:24 ]
Hejka, takie paskudne coś mi się na jednej klatce zrobiło, co to i jak w przyszłości tego uniknąć ?

 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Fotka wysłana
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
irek83, wygląda mi to na zaciek. Sprawdź czy widać to od strony podłoża, pod lekkim kątem. Jeżeli tak, to możesz zetrzeć lekko wilgotną ściereczką i później do sucha jakąś fibrą. Pzdr.
P.S.
Chyba, ze to błąd w oblewie emulsji to już nić nie poradzisz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach