unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Mam oba i 17 jest szersza i bardziej rozciąga na bokach zdjecia, obrazek jest inny niż na 18. Wolę obrazek na 18 nie jest tak rozciągnięty. Wg mnie obiektywy różnią się kontrastem i pracą pod słońce na artcie częściej łapie flary. Jak chcesz szeroko to może zakres S10-20 albo P12-24 by tobie podszedł.
 
KilliChilli  Dołączył: 06 Maj 2008
Szerzej niż 17 nie potrzebuje aktualnie. 10-20 miałem, ale używałem tylko sporadycznie do zdjęć sportowych i nie zagościła u mnie za długo.

Czy byłbyś w stanie zrobić zdjęcia ze statywu raz jednym raz drugim obiektywem, żeby zademonstrować różnice w polu widzenia?
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Tutaj są dwa linki do parametrów i jest inaczej niż optyczni piszą:
https://www.pentaxforums....stabilizer.html

https://www.pentaxforums....dc-hsm-art.html

Co do zdjęć jeżeli ktoś nie wrzuci, to dopiero na weekendzie coś mógłby zrobić-wrzucić
 
KilliChilli  Dołączył: 06 Maj 2008
No i te strony by wyjaśniały błąd na optycznych. Dla Sigmy 17-50 podane jest pole widzenia Horizontal, a dla Sigmy 18-35 pole widzenia Diagonal. Teraz wszystko jasne :)
Ale jak znajdziesz czas nawet w weekend żeby zrobić porównanie tych najkrótszych ogniskowych to byłoby super.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
unbreakable napisał/a:
pod słońce na artcie częściej łapie flary.

unbreakable napisał/a:
to dopiero na weekendzie coś mógłby zrobić-wrzucić


Chętnie zobaczę. Jeszcze nie zdecydowałem co kupić - głównie do krajobrazu. Część testu S18-35Art mnie zachwyciła, do momentu jak doczytałem o pracy pod światło. Tu raczej masakra nie do zaakceptowania.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
rychu, do krajobrazu to raczej zły wybór, kiciak 18-135 jest o niebo lepszy.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Albo limited 20-40 - pod światło niezastąpiony.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Albo limited 20-40 - p

Już mnie tref nim zaraził. Jak do tej pory nie znalazłem sponsora ani mecenasa mej tfurczości :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ewentualnie 16-85 8-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk, jakoś cicha o nim, jak ktoś poleca to samo go nie posiada. Nie ma gdzie pomacać.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Bo bywają lepsze obiekty(wy?) do pomacania :roll:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Penteusz,
no tak, wiosna idzie, będę ją macał na razie stałkami.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z tych, których w tej chwili pamiętam, ma go i chwali bakulik.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
plwk napisał/a:
Z tych, których w tej chwili pamiętam, ma go i chwali bakulik.

Ja też chwalę - i bakulika i jego szkło - bawiłem się przez kilka godzin w Solinie :-B
A 18-135 pod światło jest naprawdę bardzo dobry
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
rychu napisał/a:
plwk, jakoś cicha o nim, jak ktoś poleca to samo go nie posiada. Nie ma gdzie pomacać.
Ja na ten moment mam obydwa czyli 18-135 i 16-85. :-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
ZbyszekB napisał/a:
Ja na ten moment mam obydwa

O, jak fajnie.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
rychu napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
Ja na ten moment mam obydwa

O, jak fajnie.


tez aktualnie posiadam - ale 18-135 odstawiony na półkę i zastanawiam się co z nim zrobić a na stałe podpięty 16-85 (jakoś mnie przekonał)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
rychu napisał/a:
O, jak fajnie.
Tyle że Tychy trochę daleko od Warszawy. :-P
Rivelv napisał/a:
tez aktualnie posiadam - ale 18-135 odstawiony na półkę i zastanawiam się co z nim zrobić a na stałe podpięty 16-85 (jakoś mnie przekonał)
Mnie także 16-85 przekonał. :evilsmile: Zdecydowałem że 18-135 pójdzie do sprzedaży ale chwilowo nie mam na to czasu.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Rivelv napisał/a:
tez aktualnie posiadam - ale 18-135 odstawiony na półkę i zastanawiam się co z nim zrobić a na stałe podpięty 16-85 (jakoś mnie przekonał)
Mnie także 16-85 przekonał. :evilsmile: Zdecydowałem że 18-135 pójdzie do sprzedaży ale chwilowo nie mam na to czasu.[/quote]

no właśnie ja mam ciągły brak czasu ale obiecałem sobie w tym tygodniu się ruszyć.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Pomimo różnych opinii na temat s18-35, wstępnie rozważam zakup tego obiektywu z uwagi na stałe światło 1.8 i napęd HSM. Z tego co się doczytałem, były wersje na śrubokręt oraz z napędem HSM. Proszę o pomoc, jak rozpoznać styki do napędu HSM, bo oznaczenia na sprzedawanych obiektywach nie zauważyłem (a jeżeli kupię to używany i przez internet), więc chciałbym styki rozpoznać po fotkach do aukcji. Posiadam S10-20 na śrubokręt - styki typowe dla Pentaxa (kulki) i S17-50 HSM (posiada oznaczenie HSM), która oprócz kulek ma 2 dodatkowe styki "blaszkowe" - czy to są właśnie styki napędu HSM?
Pozdrawiam - Sławomir.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach