Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Enzo, Czasem odnoszę wrażenie, że wchodząc tu nie trafiam dobrze w forum Pentaxa.
Wszędzie o Sigmach, Tamronach, innych kundelkach i chińskich błyskotkach.

A gdzie czystość rasy...?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Penteusz napisał/a:
A gdzie czystość rasy...?

Führer Jorge von Martinez nad tym pracuje. Jeden aparat, jeden obiektyw, jeden film.
A serio - znajomi odmiennosystemowcy też poszukują kompromisów. Co rusz jakiś Canoniarz mi przemyka z podpiętą Sigmą 35/1,4. Znajomy z Fuji ma Samyanga do szerokich kadrów i w temacie oświetlenia też musi wspomagać się wyrobami innych firm. Co do lamp systemowych - gdybyż to miało choć wyzwalanie po radiu...
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Penteusz napisał/a:
Ludzie kupują sobie takiego K-1 za prawie 10tys., jakieś szkła do tego za następne grube tysiące, a na koniec chińską lampę za 3 stówy, bo Pentax "za drogi".

O przepraszam, ja kupiłem aparat z dwoma szkłami za 2300zł. Nowy! ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Penteusz co to "czystość rasy"?
U mnie na półce z korpusów to wychodzą trzy Pentaksy, jeden Fuji, dwa razy Mamiya (jeszcze), Yashica, Praktica. Jaką systemową lampę mam podpiąć do Yashiki? :D

pz
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz napisał/a:
Ludzie kupują sobie takiego K-1 za prawie 10tys., jakieś szkła do tego za następne grube tysiące, a na koniec chińską lampę za 3 stówy, bo Pentax "za drogi".


Ładnie to tak patrzeć komuś w portfel? ;-) To że klient szuka tanio, a dobrze, to zasada stara jak świat ;-)

Muszę też z przykrością stwierdzić, że mając Pentaxa AF 540FGZ i Shanny SN 600FGZ... ta druga jest po prostu lepsza. Szybciej się ładuje, jest mocniejsza, mam wrażenie, że mniej prądożerna i do tego bardzo solidnie wykonana (a Pentaksa już w serwisie miałem, bo mi stopka się urwała... :roll: za naprawę zapłaciłem tyle, co za całą lampę Shanny).

Nie wiem jak sprawa wygląda z AF 540FGZ II bo nie miałem jej w rękach. Miałem nawet przez jakiś czas pomysł, by sobie zakupić, ale na razie to odłożyłem do czasu, aż nie dane mi będzie się taką pobawić ;-)

Do tego żadna z tych i innych lamp nie spełnia mojego wymagania - radiowego p-TTLa z HSSem. Do tego musiałbym kupić wyzwalacze Cactus V6 II, bo to obecnie jedyne rozwiązanie do Pentaksa dostępne na rynku.

[ Dodano: 2018-04-06, 13:13 ]
skaarj napisał/a:
Jaką systemową lampę mam podpiąć do Yashiki? :D


Gdzieś leży u mnie lampa Yashici :mrgreen:
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Fenol napisał/a:
Ładnie to tak patrzeć komuś w portfel? ;-)


Niechcący opisałem Twój przypadek?
No, teraz sam widzisz - jak tak można..?! :-P
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Penteusz, tak przy okazji, Ty masz 540 FGZ w wersji II?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Nie. W wersji pierwszej. Dwie sztuki.

Kupię K-1II tanio. Nie musi być Pentax :roll:
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Fenol z Yashiki została mi już tylko Mat, czyli złącze PC - to już naprawdę musiałby być hardcore żeby było koszernie :D
Ech... z rozrzewnieniem wspominam 109MP i szkła od Contaksa :D
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Penteusz napisał/a:
Ludzie kupują sobie takiego K-1 za prawie 10tys., jakieś szkła do tego za następne grube tysiące, a na koniec chińską lampę za 3 stówy, bo Pentax "za drogi".
Dla mnie właśnie TO jest bez sensu


Mój Drogi kolego, po Twojej wypowiedzi poważnie rozważam używkę 540, zwłaszcza, że już widzę używki w cenie 800 zł.

Odnośnie tego, co skrytykowałeś wg mnie ma to jednak sens, wbrew temu, co napisałeś. Po prostu czasem lepiej, jak posmakuje się tańszego sprzętu i później, jak sięga się po coś lepszego wtedy łatwiej o wybranie tego, co realnie potrzebujemy. Dzięki manualnym szkłom przekonałem się, co znaczy jasny obiektyw. Wielokrotnie zdejmowałem kita i fociłem eMką, bo dzięki niej byłem w stanie coś zrobić w miarę ostrego. Zobaczyłem kiedy coś się sprawdza i wybiłem sobie np. z głowy jasną stałkę 28mm - po prostu okazała się w moim przypadku nietrafiona. Leży sobie na półeczce manualka i nie żałuje wydanych na nią pieniędzy.

Lubię rozmycia na pełnej dziurze i Pentax wg Skąpca mam do wyboru 4 firmowe zoomy, a jeśli uwzględnie konkurencję - 14 (stałe światło 2.8 lub lepiej). Wg mnie lepszy wybór w innych firmach (w tym cena/jakość) powoduje, że poza firmą szuka się rozwiązań.

A wracając do lamp - dylemat między loterią - używka, ale za to 540 wersja I, czy jednak YONGNUO YN585EX i nóweczka ze sklepu z gwarancją. Nie mniej Sigma odpadła, bo dziwnym trafem wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie używa. A na papierze tak ładnie wyglądała...
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
water-drinker napisał/a:
Odnośnie tego, co skrytykowałeś wg mnie ma to jednak sens, wbrew temu, co napisałeś. Po prostu czasem lepiej, jak posmakuje się tańszego sprzętu i później, jak sięga się po coś lepszego wtedy łatwiej o wybranie tego, co realnie potrzebujemy. Dzięki manualnym szkłom przekonałem się, co znaczy jasny obiektyw.


Ależ tutaj nie ma żadnych wykluczeń, ani ograniczeń. Kupując porządną lampę, za jaką uważam 540FGZ, możesz od samego początku korzystać z dobrodziejstw wszelkich dostępnych opcji, a z manualnych ustawień w szczególności. To jakbyś miał jakąkolwiek inną tańszą lampę, z tym tylko, że później - kiedy Twoje wymagania i umiejętności wzrosną - nie wydasz tych kolejnych pieniędzy na coś bardziej zaawansowanego. Użyjesz sobie dowolnie automatyki, PTTL-u, wireless, czy czego tam jeszcze. Ale faktycznie - zaczynaj od manuala. To inwestycja w wiedzę, podobnie jak ze szkłami, co opisujesz wyżej.

Będziesz chciał sprzedać taniego chińczyka, ale to już takie łatwe nie będzie. Ludzie kupują chętnie używki, ale nie z tej półki. Bo i po co. Brutalna ekonomia. I sens.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Ja używam Sigme i jest bardziej niż ok. Ma wszystko czego potrzebuje plus jeszcze więcej za cenę bardziej niż przyzwoitą. Nie wiem dlaczego ludzie omijają te lampy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Lampy się zużywają. Dlatego wolę nowego "kundelka" niż używanego "rasowca" być może na wykończeniu. Z moich błyskawek Metz 52 AF-1 był dobry, ale przestał błyskać po dłuższym użytkowaniu ; Sigma EF-530 nie zawsze działa poprawnie (czasem gubi łączność z aparatem i błyska na max) a FGZ 360 ma duże ograniczenia (brak możliwości obrotu palnika i nieco mało mocy) Też powoli szukam kolejnej błyskawki.
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
JacekK napisał/a:
Lampy się zużywają. Dlatego wolę nowego "kundelka" niż używanego "rasowca" być może na wykończeniu


Spotkałem się z opinią, że lampę lepiej systemową, bo wtedy sprawniej działa całość także na anglojęzycznych forach i wśród znajomych używających Canona i Nikona. Co ciekawe takiej rady nie spotkałem przy szkłach... Mam jednak pytanie odnośnie zużywania się lamp. Jak szybki jest to proces? Mówimy o kilku tysiącach błysków, czy może szybciej, wolniej? Co prawda nie planuje komercyjnego wykorzystania, ale wolałbym jednak aby lampa mi wystarczyła na dłużej.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
:?: Nie wiem. Pamiętam , że pod koniec żywota Metz czasem sygnalizował przegrzanie zwłaszcza po dłuższym błyskaniu. Domyślam się, że zwykle pierwszy kończy się palnik.
 
PIOX  Dołączył: 08 Gru 2013
osobiście korzystam z : systemowej AF540FGZ II, Metz 50AF-1 i trzech YN560III
systemową cenię za możliwość pracy w HSS i dobrą współpracę przez fotocelę z Metzem
( również w HSS )
z przykrością jednak stwierdzam , że najbardziej odpowiadają mi YN- wyzwalane przez nadajnik radiowy YN560-YX oczywiście w manualu- efekt przewidywalny w 100% powtarzalny ( w przypadku automatyki w systemowej bywa różnie) , czasem na dokładkę wpinam Metza pod odbiornik YN RF603 II ( rzecz jasna w manualu )
co do trwałości trudno mi się wypowiedzieć , gdyż żadna mi jeszcze nie padła ( choć już wszystkie prawie spadły /z podobnej wysokości / i tylko Metz wymagał "rekonstrukcji celem przywrócenia integralności "
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Kupiłem używaną Pentax AF-540FGZ. Póki co wiele o nie j się nie wypowiem poza tym, że na przycisku test mam wrażenie, że nie błyska, ale śniegiem prószy w pomieszczeniach. Jedyne, co mnie zmartwiło, że Made in China. Jako, że jeszcze wisi w sklepach nowa w cenie ok. 1800 zł spodziewałem się, że jakiś będzie Made in Japan lub chociaż nie China. Przy okazji się spytam, pokrętełko do blokowania fix naturalnie chodzi bardzo luźno (mowa o lampie poza aparatem)?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Włóż nowe baterie i nie puszczaj modelling, tylko dowolny inny tryb.
A owo pokrętełko do blokowania poza aparatem lata luźno, bo tak ma. Wciśnięte w stopkę trzyma.
Pobierz sobie instrukcję, bo się na pewno przyda:
https://www.ricoh-imaging...je-obslugi.html

I one są Made in China.
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Powoli rozgryzam lampę. Na papierze wyglądała na niebywale złożoną, a w użyciu robi się coraz przyjemniejsza i prostsza niż myślałem (za to lubię Pentaxa). Chwilami tylko nie łapię czemu przełącza się sama do manual zoom, ale to już chyba kwestia zabawy i obserwacji. Muszę rozgryźć sposoby kontroli światła, aby dopełniało, a nie dominowało przy różnych kątach odbicia i nie wycinało mi niektórych cieni.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
water-drinker napisał/a:
Muszę rozgryźć sposoby kontroli światła, aby dopełniało, a nie dominowało przy różnych kątach odbicia i nie wycinało mi niektórych cieni.


Praktyka, trening, ćwiczenia ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach