szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Kto z posiadaczy GR-a ma do ma do niego celownik/wizjer, a kto używa bez? Inaczej: czy da się z przyjemnością używać tych 28 mm bez wizjera, korzystając tylko z tylnego ekranu?
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Da się, da się. Używam GRki równolegle z dalmierzem analogowym, więc prawie totalne przeciwieństwo.
Wizjer jest przydatny jeśli używasz aparatu w trybie snap / mf, bo dość ciężko jest trafić idealnie w mały punkt AF'u nie mając jego podglądu (a paralaksa nie pomaga). Można kombinować z jakimiś kawałeczkami plateliny itp, ale chyba nie warto. No i z wizjerem ciut gorzej się aparat wsadza do kieszeni ;-)

Jedyne co jest trudne na początku to przestawić się na robienie zdjęć na wyciągniętej ręce (w sensie nie przy oku). Miałem na początku problem z poruszeniami - nie wiem dlaczego, ale mój mózg nie reagował jak przy wizjerze - gdy zobaczyłem coś interesujacego, to zamiast zatrzymać się jak człowiek i ustabilizować postawę lazłem jak koń w owies i się dziwiłem, że nie mogę utrzymać 1/45s, a na dalmierzu 1/15-1/30s na luzie :mrgreen:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
faktycznie troszkę waży ;)
ale GR wygląda prawie jak Leica :mrgreen:





szybkiparowoz, nie wiem czy z przyjemnością się da, ja nie mam żadnych problemów z robieniem zdjęć bez wizjera
 
deez  Dołączył: 14 Wrz 2015
Mam wizjer gv-1 i puki co leży w pudełku. Nie przeszkadza mi brak wizjera, mam pełne pokrycie kadru, nie muszę się martwić o paralaksę. Problem może wystąpić jak słońce nadupca na ekranik, wtedy faktycznie wizjer pomaga. Ja bardziej w tej chwili rozglądam się za jakąś lampą. Mógłby ktoś coś polecić w miarę przystępnej cenie? Na oku na razie mam yongnuo yn-56O III/ IV. Z ttl'em oprócz gf-1 nic nie znajdę chyba?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
ciągle te sigmy i favreony ;)
GR


+konwerter 0,75


orginal
 
MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Chyba pecha mam.

Na początku września wysłałem GR na czyszczenie matrycy, trwało to ok. 6 tygodni, ale zrobili OK. Na przysłonach 2,8 - 8 nic nie widać, większych wartości nie używam, ba wcześniej miałem wrażenie że czasem fotki mają lekko nieostrą lewą część kadru, a po powrocie z serwisu tego brak. Pewnie problemu nie było i zwidy miałem, a może był i rozkręcenie u Niemców mu dobrze zrobiło, nie ważne.

Niestety w tym tygodniu zaczął blokować się spust migawki, znaczy zapada się prawa jego część i nie zawsze wraca do pozycji wyjściowej. Czasem wiąże się to z blokadą ekspozycji, czasem nie, ale irytujące jest straszliwie. Po powrocie z serwisu miałem może 2 może 3 razy sytuację właśnie ze zblokowaną ekspozycją, ale nie zauważyłem zapadniętego przycisku. Myślałem że albo przypadkowo kciukiem AF nacisnąłem (choć on ciężko chodzi), albo coś się "w obwodach potettegowało"...

Znowu na parę tygodni bez aparatu, masakra. A poczciwy GX10 który naprawdę lekko nie miał do dziś od ponad 8 lat bez zająknięcia.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Tylko te sigmy i sigmy. Trzeba więcej zdjęć z Rysia. Wszystkie z konwerterem:

iso 3200 f4 i skorygowana w obróbce dystorsja (+8 w LR)


iso 3200 f3.5


iso 1000 +1EV w LR f2.8


iso 100 f6.3


Ogólnie to konwerter daje radę. Największa wada to koma w osi sagitalnej (tak to się ładnie nazywa?) na f2.8-f3.5 tak mniej więcej na 1/6 kadru na brzegach, po przymknięciu praktycznie nie widać. Wszystko przy pixel-peepingu :-P Miewałem gorsze obiektywy bez konwertera ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Ricoh GW3 on GR and Sigma DP1 and 2 Merrill's - takie tam ... ciekawostki ;)
https://translate.google....t-text=&act=url
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
coraz bardziej go lubię, przede wszystkim za kompaktowość i jakość obrazka
bo wszystkie Ryśki to fajne chłopaki ;)

 
Jaerk  Dołączył: 27 Maj 2009
Ale super widok. Gdzie ja się pytam:-). Gdzie to jest zrobione?. Pozdr.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
widoczek na alpy bergamskie, niedaleko miasteczka Clusone
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Faktycznie, obrazek ładny.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Zobaczcie czym foci Plewiński. Trzeba zjechać trochę na dół:
http://cojestgrane24.wybo...Gazeta_Wyborcza
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Które zdjęcia zrobił tym Ricohem?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kerad, zapewne te z lat 50-tych ubiegłego stulecia. :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ekajana napisał/a:
Zobaczcie czym foci Plewiński.
Coś z serii GX... zdaje się. One miały taki "daszek" nad obiektywem.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
brakuje mi w nim ogniskowej 35mm. Ciekawe czy Ricoh myślał lub myśli o konwerterze x1,3
mógłby być częściej używany niż x 0.75
 
uzi89  Dołączył: 26 Lip 2017
Jakie statyw do Ricoh GR II
Witam
Zastanawiam się nad jakiś małym i poręcznym statywem do mojego Ryśka.
Cena żeby nie była zbyt wygórowana ale żeby spełnił swoje zadanie gdy polecę na polowanie zorzy polarnej.
Te wydają mi się sensowne, ale prosiłbym Was o pomoc w wyborze.
Sprint PRO II GM
Manfrotto Compact Advanced
Sprint Mini II GM - najlżejszy ale czy da radę?
Może macie jakieś inne propozycje?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niestety tam gdzie wieje lekki statyw jest do d... . Nawet z dodatkowym obciążeniem nie jest stabilny bo obciążenie nie może go zniszczyć.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
uzi89, wg moich doświadczeń, najlżejszy trójnóg to Slik 330 Dx, lżejsze są dobre tylko do noszenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach