gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
iwasherebefore napisał/a:
Hm. Ta 1 klatka w sepie poszła, dlaczego ?
Przez brak światła?:

Jasne czerwonawe tło, to efekt uboczny długiego naświetlania - miejskie światło dające znać o sobie.
Bardzo prosto się tego pozbywam w darmowym programie Fitswork, kilka kliknięć i niebo jest czarne.
Lewy guzik myszy na ciemnym tle zdjęcia 15x15 area black level, następnie w zakładce Processing - Backround Flatten - Automatic Flatten for Nebulas. Funkcję tę stosuję po pierwszym lub drugim wyciąganiu szczegółów ze stacka.
Polecam tutoriale na youtube.
Sam może zrobię jakąś krótką prezentację jak wygląda moja obróbka, jak znajdę chwilę.
Ważne jest aby na pojednyczej klatce tzw. górka na histogramie znajdowała się mniej więcej 1/3 od lewej strony - wtedy mamy optymalnie naświetloną klatkę, najlepszy materiał wyjściowy do późniejszej obróbki.
Aby uzyskać taki wynik musiałem naświetlać 30 sekund na ISO3200 i optyką o światłosile 7,5.
Lepiej by było zejść z ISO do 1600, albo nawet 800 i naświetlać pojedynczą klatkę dłużej, ale tak jak pisałem wcześniej wymaga to dokładnego ustawienia montażu, a na to zabrakło mi czasu.
Oczywiście stosunek ISO do czasu naświetlania, zależy też od jakości nieba, jak mocno jest zaświetlone.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Aha.. aha. ;-)
Im więcej treści, tym więcej pytań mnie się nasuwa na myśl.
Dzięki za rzeczowe i proste objaśnienie.

Po prostu kapitalnie wyszło. ;-)
Teraz mam nowy wątek do śledzenia na tym forum.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Gromada gwiazd M45 - Plejady, inna nazwa Siedem Sióstr. Bywa, że są mylone z Małym Wozem.
Gwiazdy tworzące tę gromadę są oddalone od nas 444 lat świetlne i w astronomicznej skali czasu są bardzo młode, powstały około 100 milionów lat temu, a więc tuż przed wyginięciem dinozaurów na Ziemi. Niebieskie obłoki to pozostałość materii z której te gwiazdy powstały.
Najjaśniejsze gwiazdy gromady mają nazwy własne: Plejone i Atlas wg. mitologii greckiej rodzice Plejad. Ich córki, to Alcyone, Merope, Electra, Celaeno, Taygeta, Maia, Asterope.

27 grudnia 2017.
Pentax K3 / teleskop refraktor ED80 (ogniskowa 600mm)
70 x 30 sek (łączny czas naświetlania 35 minut)
ISO 3200
Plejady M45 by Roman Szuster, on Flickr

[ Dodano: 2018-03-14, 00:11 ]
Galaktyka Igła NGC 4565 odległa od nas 30 milionów lat świetlnych.
Na fotografii są widoczne bardziej odległe światy np: galaktyka IC 3543 i podobnie jak główny obiekt zdjęcia, również jest do nas ustawiona "kantem". IC 3543 widoczna jako kreseczka, leży znacznie dalej 283 miliony lat świetlnych - cóż wtedy działo się na Ziemi ? Światło z tej galaktyki rozpoczęło swą wędrówkę 283 milionami lat aby wypalić kilka pikseli na matrycy Pentaxa K3.
Najbardziej odległą galaktyką jaką udało mi się zidentyfikować na fotografii to 2MASX J12363191+2539039 - odległość 2,49 miliarda lat świetlnych.
Niepozorna kropka, ale jak wiele dla mnie znacząca. Małym, amatorskim teleskopem można dotknąć odległych zakątków wszechświata.

[img]NGC 4565 by Roman Szuster, on Flickr[/img] 21.02.2018
Pentax K3 / ED 80
34 x 50 sek
ISO 3200
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Spotkane podczas dzisiejszego spaceru. Czyżby meteoryty?




 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Te meteoryty mają nawet swój rozkład lotów ;-)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Ale że co, samoloty?? EEE chyba nie.
Bo tak dziś wyglądały.

IMGP3896 by Tomasz C, on Flickr
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
dybon napisał/a:
Ale że co, samoloty??

Samoloty, a co innego? Chyba że latają i wołają: "Ufojcie nam, ufojcie!" - w takim przypadku to było UFO. :-P
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Szkoda, ale jakoś nie potrafię tam dopatrzyć się maszyny.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dybon, bo tamte mogły lecieć dużo wyżej. Spróbuj powiększyć sporo sam fragment "głowy" tego meteorytu. Pzdr.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A kolorki masz w zależności od światła rozświetlającego smugi kondensacyjne.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Najbardziej odległy obiekt jaki udało mi się dotąd sfotografować.
Kwazar o wdzięcznej nazwie B1422+231, odległy od nas 11,85 mld lat świetlnych.
Ciekawostką jest fakt, że obraz tego kwazara jest wzmocniony przez soczewkę grawitacyjną, odległą od nas 1,1 mld lat świetlnych.
Tą soczewką jest galaktyka leżąca dokładnie między Ziemią, a kwazarem. Sama soczewka/galaktyka nie jest widoczna na zdjęciu - świeci za słabo.
Grawitacja galaktyki odkształca czasoprzestrzeń i zakrzywia tor światła bięgnący z kwazara znajdującego się niemal dokładnie w jednej lini Ziemia - galaktyka - kwazar.
Obraz kwazara został nie tylko wzmocniony, ale i zniekształcony - za pomocą największych teleskopów kwazar jest obserwowany poczwórnie.
Widoczne są cztery obrazy tego samego obiektu.
Zjawisko soczewkowania grawitacyjnego zostało przewidziane Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności. Ale pierwszy obiekt tego typu został odkryty dopiero w 1979 roku.

3.04.2018
Pentax K3 / ED80, ISO 3200, 22 x 15 sek
[img]Kwazar B1422+231 by Roman Szuster, on Flickr[/img]
 
Krzyśko  Dołączył: 24 Mar 2015
gawain74 napisał/a:
Najbardziej odległy obiekt jaki udało mi się dotąd sfotografować.
Kwazar o wdzięcznej nazwie B1422+231, odległy od nas 11,85 mld lat świetlnych.

Przepraszam za pytanie laika. O jakich jasnościach mówimy? Gdzie udało Ci się zrobić to zdjęcie?
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Kwazar ma jasność15,88 mag
zdjęcie wykonane z balkonu małego miasteczka, Księżyc dobę po nowiu.
I ile mamy prowadzenie za ruchem nieba, albo OGPS Astrotracer, to nie ma większego problemu aby sfotografować takie obiekty. Teleobiektyw
300 mm może wystarczyć
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
gawain74, mnie nie fascynują zdjęcia tak jak ich opisy :-)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
rychu Dziękuję :)
W astrofotografii takie z pozoru zwykłe kropki, fascynują mnie najbardziej. Jeśli wiemy co przedstawiają, to taka fotografia nabiera zupełnie innego wymiaru.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Fajna ciekawostka
https://imgur.com/gallery/pZyxlBQ

Film nagrany kamerą/obiektywem 360° z ustawionym śledzeniem gwiazd.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
Fajna ciekawostka
https://imgur.com/gallery/pZyxlBQ

Film nagrany kamerą/obiektywem 360° z ustawionym śledzeniem gwiazd.


No fajne...

A ja tak patrzę, że w tym wątku ani jednego zdjęcia z ostatniego zaćmienia księżyca nie ma.
Czy to już nie jest astrofotografia czy nikt nie robił fotek?
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Cytat
A ja tak patrzę, że w tym wątku ani jednego zdjęcia z ostatniego zaćmienia księżyca nie ma.
Czy to już nie jest astrofotografia czy nikt nie robił fotek?

Zaćmienie w lipcu fotografowałem, niestety kilka błędów popełniłem i nie wyszło za fajnie
W styczniu 2019 jest kolejne, lepiej przygotować się muszę
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Mnie udało się zmieścić na jednym kadrze Księżyc wychodzący z cienia wraz z Marsem w opozycji.


 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
fotonyf
Bardzo ładnie wyszło :-B i Mars jako bonus

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach