opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no niby tak, ale ten trochę inaczej, bo ten bagnet jest tak jakby od wewnątrz, a nie na zewnątrz

przynajmniej dla mnie jest to trochę inaczej mocowane niż w normalnych szkłach
zresztą ten bagnet to taki prawdziwy bagnet, a nie namiastka jak przy tulipanach ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Raczej nie ma obaw, że coś w tłumie odpadnie? Ech przydała by mi się na nocy kultury...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
WuWu84 napisał/a:
nie ma obaw, że coś w tłumie odpadnie
No co do tego dyskutowałbym. Akurat DA21 ma najsłabiej mocowaną osłone p/s. Co prawda trzeba ja lekko obrócić, żeby odpadła, ale zatrzaski tego pseudobagnetu są bardzo symboliczne.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dada napisał/a:
Co prawda trzeba ja lekko obrócić, żeby odpadła, ale zatrzaski tego pseudobagnetu są bardzo symboliczne.

Sprawdzałeś w innych egzemplarzach? W moim naprawdę trzyma się to solidnie i trudno mi sobie wyobrazić sytuację, żeby przypadkowo się ta osłona wypięła. Na pewno łatwiej o to, żeby zsunął się z obiektywu dekielek.


opiszon napisał/a:
no niby tak, ale ten trochę inaczej, bo ten bagnet jest tak jakby od wewnątrz, a nie na zewnątrz

Przyglądałeś się temu z bliska? :->

W DA21 jest bagnet, ale specyficzny. Tzn. mocowanie jest dodatkowo zabezpieczane takimi metalowymi kuleczkami zatrzaskowymi, opierającymi się o schowane wewnątrz obiektywu elastyczne metalowe blaszki.
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
od wczoraj mam ten obiektyw, jest naprawdę fajny, ostry od f4, praktycznie wcale nie aberuje i krzywi niezauważalnie, warty ceny
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
ja tam po jednym dniu zazwyczaj nie oceniam czy coś warte ceny, czy nie ;)
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
"Zanabyłem" ostatnio limiteda 15mm i porównałem z krótką gwiazdką na 16mm @F4 i @F7.1.

I tak, na podstawie moich bardzo amatorskich testów:

Ku mojemu zdziwieniu, obiektywy są w zasadzie tak samo ostre, nawet z lekkim wskazaniem na 16-50mm (zarówno na F4 i F7.1) Aberracje lepiej kontrolowane w 15 ltd. Praca pod światło też na korzyć małego. Mały winietuje bardziej (tylko na F4, bo później jest ok) Zresztą winietowanie mi w ogóle nie przeszkadza, więc piszę tylko dla informacji. Dystorsja w obu obiektywach niezauważalna, przynajmniej dla mnie. Tzw plastyka i oddanie kolorów - jeszcze za krótko mam ltd, ale w obu szkiełkach jest naprawdę fajnie. W końcu to * i ltd ;-)

Ltd faktycznie już od pełnej dziury jest dość ostry, lecz dotyczy to tylko środka kadru. Zwiększanie wartości przesłony poprawia głównie boki, centrum nie dostaje już takiego 'kopa'

Dalej każdy może wydedukować sam, bez dogłębnych analiz - maluch vs "gruba berta", filtry 49mm vs 77mm, zoom vs stałka, 15mm vs 16mm na krótkim końcu i tak bez końca... słowem co kto lubi i potrzebuje. Oba obiektywy są świetnie wykonane (15mm ltd... hmmm :-> )

Jestem zaskoczony świetnymi wynikami zooma 16-50 w stosunku do stałki. Właściwie pozbyłem się go tylko ze względu na rozmiary (600g :roll: ), bo do jakości zdjęć nigdy nie miałem zastrzeżeń. Gdyby chociaż był w rozmiarze tamrona 17-50...Mimo to, chyba jeszcze krótka gwiazdka kiedyś u mnie zawita.

Ogólnie, szczerze polecam oba obiektywy.
 
mas7odon  Dołączył: 01 Lut 2009
 

Nazca  Dołączył: 06 Cze 2010
W końcu i ja dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy DA 15 ltd.
Długo zastanawiałem się czy DA 21 czy DA 15. Wiadomo kto na razie wygrał.
Jestem nim póki co zauroczony. Myślę, że będzie niezastąpionym przy plenerze i architekturze.

BTW: To prawdziwy "flare killer" ;-)
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
Jesli ktos jest zainteresowany testem 15mm ze swoim body . Zapraszam na pm . Pozdrawiam :-B
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Zapraszam na pm

A co to?
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
rychu napisał/a:
Cytat
Zapraszam na pm

A co to?

pistolet maszynowy
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
Moze byc pw........
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
szatek0000, do dublina z tydzień na rowerze i jeszcze wrócić trzeba ;-)
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
Jak jest w da 15 ltd ze stosowaniem filtrów systemu Cokina, czy wystająca, wysuwana osłona p/s nie przeszkadza w założeniu holdera oraz w operowaniu filtrem cpl?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Remek, nie da się. Ja użyłem filtra UV (chyba Hoya) jako przedłużenie mocowania. Oczywiście po wcześniejszym usunięciu z niego szkła ;-)
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
kojut napisał/a:
nie da się. Ja użyłem filtra UV (chyba Hoya) jako przedłużenie mocowania
Czyli się da ... jeśli już to stosuję dokładnie ten sam patent ;-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Ja wsuwałem osłonę miałem nakręcony filtr UV i bez problemu można było założyć holder ;-)
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
Dzięki za odp. A sam filtr polaryzacyjny da swobodnie używać, czy też osłona zawadza?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Remek napisał/a:
Dzięki za odp. A sam filtr polaryzacyjny da swobodnie używać, czy też osłona zawadza?


Ja używałem , tylko kup wersję slim bo winieta będzie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach