Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Powinien być w zestawie... W moim zestawie na obiektywie był założony adaptal ale tubus dający skalę odwzorowania 1:1 miał taki dekiel jak podlinkował Acer.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Ten przezroczysty dekiel można sobie samemu wystrugać z zakrętki od jakiejś butli po chemii domowo-łazienkowej ("żel do prania 4,5 litra"?). Nie będzie taki ładny jak oryginał ale równie skutecznie zabezpieczy tylną soczewkę obiektywu.

M.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Grzechotnik napisał/a:
Był jeszcze trzeci najpóźniejszy model tego obiektywu [miał zmienne oznaczenie 52E i litera, wedle zasady 52EN (N-Nikon) 52EM (M-Minolta) 52EP (P-Pentax)] który dostał jeszcze napęd AF, nie miał już jednak wymiennego mocowania adaptall i jest raczej nieczęsto spotykany. Oczywiście sprzedawany był bez żadnych dodatków.


Witam. Podłączę się pod temat jednocześnie go odświeżając :-) Nic nie mogę znaleźć na temat 52EP, poza jedną, ale to jedyną opinią na pentxforums. Pytam bo stoję przed wyborem Tamron 90 f/2.5 Adaptall 2 -52B i 52BB a 52EP z AF. Czy one różnią się optycznie? wady/zalety? Zatem, jeżeli już mam kupić, to lepiej 52B (52BB) czy lepszy 52EP. Z góry dziękuję za zaangażowanie w temat :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co wiem 52B i 52BB są takie same optycznie. Różnią się tylko obudową zewnętrzną
https://www.pentaxforums....-f-2-5-52b.html
tu 52EP
https://www.pentaxforums....ro-12-52ep.html
Jest jeszcze najnowszy Tamron Di 90/2.8
https://www.pentaxforums....8-di-macro.html
Jeżeli będziesz je wykorzystywał tylko do makro, to AF nie jest potrzebny. Gdybyś jednak chciał wykorzystać te obiektywy jako krótkie tele, to AF jak najbardziej się przydaje. Pzdr.
P.S.
Wszystkie są rewelacyjne.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
powalos, dziękuję za odpowiedż :-) Jedyny problem w tym, że na pentaxforums jest tylko jedna opinia i to prawdopodobnie od właściciela obiektywu, który chcę kupić ;-D Jeżeli to twoja własna opinia, że wszystkie są rewelacyjne, to chyba AF nikomu jeszcze nie zaszkodził :-) A zastosowanie? tak- słabe macro bo 1:2 i też do ciasnego kadrowania brzydkich twarzy moich znajomych :-) Skoro wszystko w podobnej cenie, to pewnie polecasz ten z AF >?
PS.
I do portretu i do macro AF raczej zbędny (chociaż ja czasami nadużywam przy portrecie AF :-P )
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
smigacz74, Skalę 1:1 ten Tamron (52 we wszystkich wersjach), ma z pierścieniem pośrednim o długości - jeżeli się nie mylę - 28 mm. Ten ostatni (Di) ma odwzorowanie 1:1.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
espresso napisał/a:
Miałem ten obiektyw (90/2,5) w wersji pod Minoltę. Co ciekawe, były z AF. Na F2,5 świetny do portretu. Po przymknięciu już nieco mniej bo robił się niebezpiecznie ostry.

espresso, Ten model Tamron-a 52EP jest z autofokusem ;-)
Tak czy inaczej, dziękuję za opinię, coraz bardziej przekonuję się do zakupu tego obiektywu :-)
powalos, Skąd ja wytrzasnę pierścień 28 mm? Najbliższy znalazłem 25mm w jakiejś internetowej ofercie :-)
Pozdrawiam :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
smigacz74, trzeba by w necie poszukać jakiej długości jest pierścień oryginalny, produkowany przez Tamrona. Mnie pamięć może już zawodzić. ;-) :-)

P.S.
Skontaktuj się z kol. grzechotnikiem (musisz uzbroić się w cierpliwość). Kiedyś miał na sprzedaż cały komplet (jak pamiętam, w dobrej cenie).
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
powalos napisał/a:
P.S.
Wszystkie są rewelacyjne.

To właśnie się dogaduję w sprawie 52EP, chociaż kusi mnie szeroki pierścień ostrości w 52BB. .... same dylematy.

[ Dodano: 2018-09-30, 18:58 ]
powalos napisał/a:
smigacz74, Skalę 1:1 ten Tamron (52 we wszystkich wersjach), ma z pierścieniem pośrednim o długości - jeżeli się nie mylę - 28 mm. Ten ostatni (Di) ma odwzorowanie 1:1.

Skończyło się zakupem 52BB, jednak z poniższego opisu wynika, że do odwzorowania makro 1:1 potrzeba rury 45-milimetrowej, o ile dobrze zrozumiałem opis :)
https://www.pentaxforums....90mm-macro.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach