Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Którego Pentaxa wybrać K-50,K-500 CZY K-S1 ?
W ciągu najbliższych kilku tygodni zamierzam kupić używaną lustrzankę.Myślę o zakupie Pentaxa ponieważ wyróżniają się na tle konkurencji. Budżet to około 1300zł .W związku z często występującą awarią migawki odrzuciłem K-30.Zastanawia mnie czy z moich kandydatów nie odrzucić z tego powodu K-50 a właściwie i pozostałych.Od około dwóch tygodni dużo czytam o aparatach Pentax i widzę ,że awaria migawki dotyczy nawet nowszych modeli jak K-S2. Czy K-S1 posiada podświetlenie punktów AF w wizjerze ? Czytam na różnych stronach opisy K-S1 i nie mogę znaleźć tej informacji.Wiem,że K-500 nie posiada podświetlenia punktów AF w wizjerze ,ale tzn ,że są one na wyświetlaczu ? Zadaje proste pytania bo nie miałem do tej pory lustrzanki.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
ja raczej żadnej z nich bym nie brał przez wspomniany solenoid. Poleciłbym k 3, k 3 II, k 70 i Kp ale chyba w tym budżecie się nie zmieści. Acha, "zamierzam kupić używana lustrzankę" tzn z obiektywem czy samo body?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W tych pieniądzach dobra opcja to poszukać poszanowanego K5 z kitem plus F 70-210 . Na start lepiej nie potrzeba . Za 1300 taki zestaw jest realny .
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Odpuściłbym powyższe modele ze względu na awaryjność. W tej cenie może uda Ci się znaleźć K-5II.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Używaną razem z obiektywem.
Za K-5 też się rozglądam,ale te co widzę na all mają spore przebiegi i na pewno nie kupię aparatu bez minimum 1 miesięcznej gwarancji.Na all K-500 jest wystawiony za 1200zł z przebiegiem migawki 2000 i 3 miesięczną gwarancją sprzedawcy.Kilka dni temu wysłałem do niego zapytanie o treści : "czy aparat był rozkręcany lub naprawiany ? W komplecie jest oryginalny akumulator ? Pentaxy K-30,K50,K-500 i nowsze posiadają często występującą wadę niedoświetlania zdjęć spowodowane wadą szybko zużywającego się solenoidu w związku z tym mam kolejne pytania :
- czy aparat był testowany na oryginalnym akumulatorku poprzez zrobienie sporej ilości zdjęć i sprawdzeniu czy wszystkie są prawidłowo doświetlone ? (na akumulatorkach AA często ten problem nie występuje)
- czy w razie awarii solenoidu w aparacie zostanie on wymieniony na nowy czy tylko doraźnie zregenerowany ?" Niestety do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi :)
Na all jest jest jeszcze powystawowy K-S1 z przebiegiem migawki około 2000 i roczną gwarancją sprzedawcy.Najbardziej zależy mi na dobrej jakości zdjęć RAW bo w JPG nie będę robił zdjęć.RAW-y będę edytował w lightroom-ie.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Nie to, żebym zniechęcał do All... ale spójrz także na Ebay - jak dla mnie tam uczciwość sprzedawców bywa lepsza, ewentualne odzyskanie pieniędzy przez system jest łatwiejsze, a wybór większy. Przesyłka np. z Anglii nie musi być specjalnie droższa niż krajowa.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Masz też komisy np. ,, interfoto " też dostaniesz gwarancję ( ceny tam lekko wyższe niż na All ... )
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Interfoto jest na all i to właśnie oni mają wystawioną tam K-500.Nie odpowiedzieli na moje pytani które cytowałem w poście wyżej.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
K-500 też jest potencjalnie narażona na wadliwy solenoid. Szukaj k-5 to pewna bestia, którą cięzko zajechać, w sumie to pierwsze partie były narazone na plamy matrycy więc proś sprzedawcę o podesłanie obrazka z aparatu, najlepiej RAW na mocno przymnkiętym obiektywie. Ja w swojej nie wysłałem w ramach gwarancji i do dziś mam "podpis", który mi nie przeszkadza bo w większosci zdjęc tego nie widać a tam gdzie widać mozna to szybko usunąć.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Daro666 napisał/a:
Interfoto jest na all i to właśnie oni mają wystawioną tam K-500.Nie odpowiedzieli na moje pytani które cytowałem w poście wyżej.

Mając aparat w komisie też bym olał tego typu pytania (skąd niby mają wiedzieć jaką serwis ma procedurę odnośnie naprawy selenoidu?).
Daro666 napisał/a:
Najbardziej zależy mi na dobrej jakości zdjęć RAW

I dlatego przebierasz w korpusach entry-level? To ma jakiś sens?
 

marfalc  Dołączył: 08 Sty 2010
Tak jak piszą wyżej staraj się dorwać sensowną k-5. Ja taką dorwałem przez przypadek przechodząc z k-x . Aparat nie do zdarcia i na pewno sprawi dużo frajdy .
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Daro666, popatrz też na drugim portalu (OL...). Jest tam kilku solidnych sprzedawców i dają gwarancję. Też uważam, ze poniżej K-5 nie powinieneś patrzeć.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Zastanawia mnie to jak ma się rzeczywistość to testów na optyczne.pl ? K-5 pod względem jakości zdjęć RAW z oceną 7,63 bije a właściwie demoluje konkurencję nawet tą o wiele droższą.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Daro666 napisał/a:
K-5 pod względem jakości zdjęć RAW z oceną 7,63 bije a właściwie demoluje konkurencję nawet tą o wiele droższą.

Bo to jest najlepiej oprogramowana 16 Mpix matryca w APS-C. Później dopiero Nikon ogarnął się z 24 Megapikselami w D7200. Nad czym się tu zastanawiać? Jeśli będziesz obrabiał pliki z K-5/K-5II w Lightroomie to zobaczysz, że są z gumy. Poza zupełnymi przepaleniami wyciągniesz z nich wszystko. To jest powód dla którego następne modele APS-C Pentaksa nie cieszyły się tak dużym powodzeniem i firma musi sztucznie ograniczać dostępność nowych obiektywów pod ten korpus (KAF4).
Żeby nie być gołosłownym. Oświetleniowiec zaspał:
Oryginał


Po ogarnięciu w LR
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jak to ma być jedyne body, to w tej cenie tylko K-5. Cierpliwie zapolować i :-B
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Cierpliwie zapolować

To jest metoda. Na swoje K5II czekałem pół roku - dorwałem z przebiegiem 10K (jednak drożej niż zakładasz). Jak pisze Enzo matryca z gumy - rewelacja.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
@Daro666 podzielę się z Tobą opiną posiadacza K-50.
Wspomnianą puszkę nabyłem jak pamiętam w listopadzie 2013, do marca 2017 nie działo się kompletnie nic. W tym czasie pstryknąłem ok. 16-17k fotek, aż zastrajkował wspomniany tzw. solenoid (jak go większość nazywa). Trochę mnie to zmartwiło, ale dużo pstrykam starymi obiektywami, które mają niezaprzeczalnie użyteczny pierścień przysłony. Wspomniany "solenoid" odpowiada za sterowanie popychaczem przysłony w obiektywie, jeśli obiektyw posiada pierścień przyłony - problem można zmarginalizować (przecież w trybie M cyfranką można pstrykać jak za dawnych czasów).
Naprawa usterki, której się obawiasz trwa do 30min (jak się człowiek trochę czajnikuje za pierwszym razem..), wymiana elementu jest nieskomplikowana i przyjemna dla każdego majsterkowicza, niezbyt kosztowna i do wykonania w domowych warunkach.
Wiec wymieniłem sobie sam.

Zakup używki z jakąkolwiek gwarnacją nie daje pewności pojawienia się problemu. Jeśli budżet pozwala ci na dołożenie kasy do np. K-5 to będzie to lepszy wybór.
Pozdro!
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
gezeb napisał/a:
K-500 też jest potencjalnie narażona na wadliwy solenoid. Szukaj k-5 to pewna bestia, którą cięzko zajechać, w sumie to pierwsze partie były narazone na plamy matrycy więc proś sprzedawcę o podesłanie obrazka z aparatu, najlepiej RAW na mocno przymnkiętym obiektywie. Ja w swojej nie wysłałem w ramach gwarancji i do dziś mam "podpis", który mi nie przeszkadza bo w większosci zdjęc tego nie widać a tam gdzie widać mozna to szybko usunąć.


Znasz numery początkowe seryjne K-5 w których występował ten problem ?

Enzo napisał/a:
Odpuściłbym powyższe modele ze względu na awaryjność. W tej cenie może uda Ci się znaleźć K-5II.


Awaryjność dotyczy głownie solenoidu czy często psuje się coś jeszcze ?

powalos napisał/a:
Daro666, popatrz też na drugim portalu (OL...). Jest tam kilku solidnych sprzedawców i dają gwarancję. Też uważam, ze poniżej K-5 nie powinieneś patrzeć.


Mógłbyś wysłać mi na pv nicki tych solidnych sprzedawców z OLX-a?

jarkar Myśląc o zakupie Pentaxa z modeli podatnych na awarię liczyłem się z awarią solenoidu po okresie gwarancji i własną naprawą. Podszlifowanie podkówki i oczyszczenie elektromagnesu wewnątrz to dla mnie żaden problem.Czytałem i oglądałem filmy na temat naprawy ww. Widzę ,że u Chińczyków solenoid kosztuje 63 $. Ewentualnie kupiłbym na części Pentaxa MZ 50,odpowiedniego walkmana czy z napędu w laptopie. Nastawiłem się na używanie oryginalnego akumulatora podczas okresu gwarancji a przed jej upływem kupnem zamiennikiem oryginalnego D-BH109 i kompletu lub dwóch akumulatorków enelop. .Po okresie gwarancji nie używałbym akumulatora tylko aku AA. Tak bym się starał ominąć awarię solenoidu.Będę chciał jeszcze kupić jakiś stary teleobiektyw do około 200zł (może Kiron Zoomlock 70-210mm f/4 Macro) i tani statyw.Manualne ostrzenie to dla mnie sama przyjemność.

Czy brak podświetlenia punktów AF jak w K-500 jest dość uciążliwe ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Daro666 napisał/a:
Awaryjność dotyczy głownie solenoidu czy często psuje się coś jeszcze ?

Dla mnie wystarczy ;-) Poza tym wybór korpusu dotyczy także formatu zapisu 12 (entry level) lub 14 bitowego (k-5/K-3).
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Daro666, w jakiej okolicy mieszkasz ? Poszukaj kogoś, kto chce sprzedać i możesz osobiście spotkać się i obejrzeć. Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach