Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Sigma 10-20/3.5 - warto?
Jak w temacie. Najchętniej bym od kogoś pożyczył na dni kilka, a gdyby dało radę w okolicach 15-20 maja no to byłaby bajka. UWA coraz bardziej potrzebuję i w zasadzie zastanawiam się czy wchodzić w rzeczoną Sigmę, czy też czekać na 11-18 (wiem, że jest temat na forum, ale skończył się jakieś 8 lat temu).
Ma ktoś jakieś uwagi, sample, sugestie?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
skąd jestes? Jak z wrocka to jakos mozemy pogadać, ja mam sigmę 10-20 f 3.5.
 
kuba120000  Dołączył: 05 Maj 2015
Mertz ja też się zastanawiałem czy kupić ową Sigmę a jak się trafiła okazja to się przestałem zastanawiać 8-) . A 15-20 maj to gdzie będziesz?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Mertz, kupiłem tę Sigmę i prawie od razu sprzedałem. Jakoś mnie ten obiektyw nie zachwycił. Zostaję przy 15/4. Ale masz rację - najpierw spróbuj, bo Tobie może się spodobać.

Wszystko po dość mocnej obróbce:

_IGP9115 by Mateusz Kozuch, on Flickr

_IGP9081 by Mateusz Kozuch, on Flickr

_IGP9111 by Mateusz Kozuch, on Flickr

_IGP9114 by Mateusz Kozuch, on Flickr
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
No cóż, ja ją mam od grudnia. W rogach mydli, pod światło bliki produkuje, ale u mnie teraz głównie to ona siedzi na aparacie.

 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
mrnobody1 napisał/a:
skąd jestes? Jak z wrocka to jakos mozemy pogadać, ja mam sigmę 10-20 f 3.5.

Mazowieckie.

kuba120000 napisał/a:
A 15-20 maj to gdzie będziesz?

W zasadzie to najważniejsze dni to 18 i 19 - czyli pokazy lotnicze w Poznaniu. Ale , że będę mocno jeździł przez wszystkie poprzedzające dni, wskazuję trochę szerszy termin (np. 17 wracam na wieczór ze Śląska, przepakowuję się tylko, dorzucam kumpla - i do Poznania).

kojut napisał/a:
Mertz, kupiłem tę Sigmę i prawie od razu sprzedałem. Jakoś mnie ten obiektyw nie zachwycił. Zostaję przy 15/4.

No właśnie tak paczam, paczam - cena starszej wersji "15" zaczyna oscylować wokół ceny metalowego dekla... Tylko ten cholerny śrubokręt :(
Jedno szkiełko z popularnego serwisu aukcyjnego mam w pobliżu, może...

kojut napisał/a:
Wszystko po dość mocnej obróbce:

Ale, że to fotki z 10-20, tak? Czemu podkreśliłeś tą obróbkę - tak fatalnie wyszły?

potraff napisał/a:
W rogach mydli, pod światło bliki produkuje, ale u mnie teraz głównie to ona siedzi na aparacie.

Akurat to do wytrzymania. Najważniejsze dla mnie cechy Sigmy to (jak zakładam) ostrość oraz napę HSM - ciszej i zakładam, że szybciej.

[ Dodano: 2018-04-27, 13:14 ]
Acha - Kojut, potraff - czy się mylę, że w podlinkowanych zdjęciach drugie jest wykonane na 10mm?
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Ja się pomyliłem, 2ka to 20mm.
Tu 10mm:


Ja jestem zadowolony. Jak już wspomniałem, bardzo to szkło polubiłem, te zdjęcia, to akurat pierwsza wycieczka z nim, więc dopiero się szerokiego kąta uczyłem.
edit sorry, ale moje oba zdjęcia te pierwsze to na 20mm. Nie wiem jak ja to z rana sprawdzałem, przepraszam.
Tu kolejne na 10mm:
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Mertz napisał/a:
kojut napisał/a:
Mertz, kupiłem tę Sigmę i prawie od razu sprzedałem. Jakoś mnie ten obiektyw nie zachwycił. Zostaję przy 15/4.

No właśnie tak paczam, paczam - cena starszej wersji "15" zaczyna oscylować wokół ceny metalowego dekla... Tylko ten cholerny śrubokręt :(

Po pierwsze w 15 napęd pracuje dość cicho (jak na śrubokręt :-P ), a po drugie jest dużo szybszy od HSM, który jest w tej Sigmie.

Mertz napisał/a:
kojut napisał/a:
Wszystko po dość mocnej obróbce:

Ale, że to fotki z 10-20, tak? Czemu podkreśliłeś tą obróbkę - tak fatalnie wyszły?

Nie fatalne, wszystko na tych zdjęciach jest ok, lecz o ile w ltd w większości obróbka ogranicza się do wyciągnięcia cieni, odszumienia i ewentualnie zmiany WB, tak nad zdjęciami robionymi Sigmą trzeba się więcej napracować. Chodzi głównie o barwy, kontrast i czasami walkę z nieprzyjemnymi blikami. Z 15 zdjęcia wychodzą dobrem (pod względem barw) w każdych warunkach, z 10-20 trzeba uważać.

Mertz napisał/a:
ostrość oraz napę HSM - ciszej i zakładam, że szybciej.

Egzemplarz, który miałem był od f5.6 podobny do DA, na f4 ltd byl odrobinkę ostrzejszy. Co do napędu, patrz wyżej :-)

Mertz napisał/a:
Acha - Kojut, potraff - czy się mylę, że w podlinkowanych zdjęciach drugie jest wykonane na 10mm?

U mnie tak ;-)
 
kuba120000  Dołączył: 05 Maj 2015
Jakbyś na Roztocze jechał... a tak to jedziesz w drugą stronę
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
w sumie z Poznania do mnie to tylko 2 godziny..........
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
mrnobody1 napisał/a:
w sumie z Poznania do mnie to tylko 2 godziny..........

Przy moich "zdobyczach" punktowych to na pewno sporo więcej :(

Nie ukrywam, kusi ta "15", chociaż niby po moich doświadczeniach obiecałem sobie skupić się trochę na zumach. Ale pracę z nikonowską "24" wspominam miło, może i tu byłoby podobnie...
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Mertz, pentaksowe 15mm to jeden z lepszych obiektywów jakie miałem. Kontrast, kolory i praca pod światło to mistrzostwo świata, wiem że trafiają się sztuki z mydłem na brzegach kadru więc trzeba celować w jak najnowsze egzemplarze. Z drugiej strony jeżeli masz zamiar ze słoneczkiem w kadrze i z mocniej przymkniętą przysłoną to starsza wersja DA ma inne listki przysłony i ładniej robi gwiazdki w miejscach mocnych skupisk światła. Ogólnie wspominam ten obiektyw bardzo dobrze, największy jego minus to mocowanie filtrów, troszkę nie przemyślana konstrukcja. Z drugiej strony nie ma obiektywów idealnych.
 
Aphar  Dołączył: 03 Lip 2017
Mertz, mam starszą wersję tej 15, taką z zielonym paskiem i bardzo żeśmy się zaprzyjaźnili ostatnio. Gdybyś chciał zobaczyć, czy zrobić kilka zdjęć, możemy się w W-wie umówić. Z sigmą niestety nie pomogę.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
15 Pentaxa zapewne warta zwrócenia uwagi. Też spoglądałem w jej stronę, jednak zwyciężył zoom. Raz, że tańszy, dwa bardziej uniwersalny, trzy chyba aż tak bardzo nie odbiegający jakością obrazka od S 10-20/4-5.6. Swój kupiłem za ok. 1000 zł na allegro i wyglądał, jakby nigdy nie był wyjmowany z kartonika ;-) Nowa Sigma ze stałym światłem F3.5 odpadł ze względu na cenę (póki co mało ich na rynku wtórnym), do krajobrazu mało istotne stałe światło (no chyba, że do fotografii nocnej), na pentaxforums.com opinie niższe niż w stosunku do starszej wersji, średnica filtra w nowej Sigmie to 82mm, w starszej 77mm - czysty zysk przy ewentualnym zakupie filtrów.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Nie chcę zaczynać nowego wątku, bo pytanie trochę podobne - co jest wg Was lepsze - Sigma 10-20 czy Pentax 10-17? Chodzi mi głównie o zakres 10 do 15 mm i ostrość, powiedzmy przy f8. Zupełnie nie mam możliwości wypróbowania.
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Chyba nie ma co porównywać, to zupełnie inne obiektywy: Sigma to UWA, Pentax zaś - fish-eye...
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
galex napisał/a:
Chyba nie ma co porównywać, to zupełnie inne obiektywy: Sigma to UWA, Pentax zaś - fish-eye...

Tak - masz rację, ale na optycznych piszą ze od około 13 mm wzwyż nie ma już zauważalnej dystorsji. A mnie akurat interesuje zakres 13 - 16 mm.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
w tym zakresie to może 15mm poprostu?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
No chyba jednak nie, bo porównujecie różne rodzaje odwzorowań [rektalinearny vs fish], zatem ogniskowe są zupełnie nieporównywalne. Pentax na 17mm daje w przybliżeniu ten sam kąt widzenia co Sigma na 10mm [ok. 100 st.]. W Pentaxie nie ma odpowiednika Sigmowego zakresu kątów dla 10-20mm, za to skracając go dochodzimy do wykrzywionego diagonal-fisha z kątem 180. Przy czym okolice 17mm wyglądają w miarę naturalnie i prosto, chyba lepiej niż w Sigmie na 10mm.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Używałem parę miesięcy 10-17, teraz bawi się nim (chyba jeszcze) Tref - i powiem tak - zmęczył mnie ten obiektyw. To jest fajne, efekciarskie szkło, ale do kilku, kilkunastu zdjęć, potem robi się męczące, zaczyna brakować zwykłego UWA (bo prostowanie to jednak nie to). Dla przykładu:

10mm

- ile takich zdjęć można zrobić? Nie da się tak planować kadru na fiszajce, żeby zawsze dało się wyprostować w LR i mieć dobry efekt.
Wg mnie - jak kogoś stać - jakiś UWA + fiszajka (do doraźnych zastosowań, więc może nawet manualna jakaś), ale na pewno nie fiszajka jako UWA.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach