czikago  Dołączył: 22 Lip 2013
Przesiadka z K-01 na K-5 czy K-5ii, K-5iis
Przez ostatnich kilka lat robię fotki przy użyciu Pentaksa K-01.
Ale zaczyna już mnie męczyć noszenie go z duzym wizjerem lcd.
Czasem gdy podepnę szkło 70-200mm robi się z tego prawdziwa
armata, a gdy podepnę naleśnik 40mm xs wygląda to "wesoło".
Chciałbym też szybszy af w warunkach domowych bo na zewnątrz gdy światła jest dość
sprawuje się ok co do moich oczekiwań, co do jakości fotek też nie mam zastrzeżeń.
Postanowiłem zakupić K-5 lub K5ii/s
Cenowo w tej chwili wygląda to tak k5 ok 250e, a k5ii/s ok 500e.
Pytanie brzmi czy ta różnica 300e jest warta różnicy w szybkości/celności af?
Czy jest rzeczywiście przepaść między tymi modelami?
Bo nie ukrywam, że K-01 trafia jak dla mnie dość celnie ale czasem błądzi i można stracić
przez to fajne fotki.
Z góry dzięki za radę.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Może Pentax K-70 lub KP? Oba mają nowszy sensor od K-5.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak, dopłata do K-5II ma jak najbardziej sens. Sam kilka lat temu zamieniłem ten model na wersję II i od tego momentu przestałem po każdym zdjęciu sprawdzać, czy weszło. Poprzednio była to loteria - odkąd mam K-5II mam pewność, że jeśli ja nie dałem ciała, to ostrość jest tam, gdzie powinna. A matryca jest tak dobra, że pomimo upływu ładnych kilku lat, nadal nie odczuwam potrzeby wymiany.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
k01 = k5 - tylko nie masz szybkiego af, za to w miarę dokładny. A skoro w k5 jest szybciej, ale niedokładnie to jaki to ma sens? Możemy dyskutować o poręczności k01 z 70-200 kontra k5 z tym samym szkłem. Biorąc pod uwagę jakość obrazka to jest jedna rodzina oparta na tych samych matrycach.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Tak sobie czytam o słabym af w kapiątce, może macie zepsute? ;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Robert napisał/a:
Tak sobie czytam o słabym af w kapiątce, może macie zepsute?

W pierwszej K-5 AF lubił się pomylić, zwłaszcza z jasnymi szkłami. W K-5II te błędy wyeliminowano i jest dobrze.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
W k5 z jasnymi szkłami u mnie po prostu nie trafiał. Jasne czyli do 2,8. Trzeba było przestrzelić 5 klatek i tak nie byłem pewny,ze trafił. Bez reguły, bez ostrzeżenia, zaraz po kalibracji potrafil sie mylić. W każdym świetle i o każdej godzinie. To była partyzantka fotograficzna. :-)
 
czikago  Dołączył: 22 Lip 2013
Dzięki wielkie wszystkim za rady, jedzie albo leci do mnie K-5. Kupiłem na ebay. Nie przemyślałem chyba dobrze tematu. A że byłem po kilku piwkach jakoś tak wyszło :) popstrykam z tydzień dwa i zdecyduję. Jeśli coś będzie nie tak to sprzedam i kupię K-5ii / K-3 za kilka tygodni. Z tego co widzę na ebay taki sprzęt jak K-5 tak jak stare szkła już ani nie drożeje ani nie tanieje także stratny raczej nie będę. ( gdyby kogoś ciekawiło zapłaciłem 230euro przebieg 10000)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
M.K napisał/a:
W k5 z jasnymi szkłami u mnie po prostu nie trafiał.

Słyszałem o tej przypadłości , mój trafiał - ale oczywiście K-3 trafiał częściej. Mam wrażenie że oprócz samej konstrukcji AF w K-5 , miał też znaczenie egzemplarz - inne trafiały rzadziej.
 
czikago  Dołączył: 22 Lip 2013
K-5 dotarł do mnie 3 dni temu i jest super - siedząc teraz wieczorkiem przy piwie nasuwa się jedno pytanie: Jak mogłem być tak głupi i zwlekać tyle lat z zakupem ;-) K-01 to fajna puszka ale jednak normalny wizjer i przycisk/spust migawki który działa natychmiast po naciśnięciu, a nie jak w k-01 po chwili to jest coś :) cytując klasyka "jak niedużo trzeba żeby było wszystko" Nawet nie chcę myśleć ile fajnych ujęć straciłem w ciągu tych 5lat przez ten cholerny lag w k-01.
Szczerze mówiąc k-5 nawet ze szkiełkami manualnymi "działa mi lepiej" niż K-5. Bo co z tego, że k-01 ma focus peaking jeśli ekran w świetle dziennym/słońcu ciemny i gówno widać.
No i silnik w K-5 tez chyba mocniejszy bo k-01 z długimi zoom'ami potrafił się zawiesić, a nawet wyłączyć a w k-5 wiertara kręci aż miło :-)
Co do jakości fotek to te z K-01 a K-5 nie do rozróżnienia, przynajmniej nie dla mnie.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
czikago różnicę w stosunku do K-01 widać dopiero w K-5IIs ;-)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Czikago, zasadniczo to poniżej K-1 III nie powinineś był schodzić. Najlepiej było poczekać na K-1 VII, wtedy poczułbyś wgniatanie w fotel.
 
czikago  Dołączył: 22 Lip 2013
Robert napisał/a:
Czikago, zasadniczo to poniżej K-1 III nie powinineś był schodzić. Najlepiej było poczekać na K-1 VII, wtedy poczułbyś wgniatanie w fotel.


Moje serce mogłoby nie wytrzymać tego wgniecenia w fotel :mrgreen: , a jeśli nawet jakimś cudem to żona dokończyłaby dzieła widząc kwity za ten aparat ;-)
Jeśli kiedyś wystawię fakturę za fotografie to kupię sobie z tej okazji FF. Czyli pewnie nigdy. A tak w ogóle głupio byłoby do puszki za grube dolary podpinać szkiełka za "drobne" złotówki, a te najbardziej lubię. Tzn. te drogie też z pewnością bym polubił więc wolę nie ryzykować i trzymam się tych jakby to ładnie ująć po Polsku - entry level.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
foto napisał/a:
różnicę w stosunku do K-01 widać dopiero w K-5IIs

Fakt, kapiątka jest ciut większa (więcej istotnych różnić to ja nie dostrzegam). ;-)
Tak jak powyżej czikago wspomniał, irytujący jest jedynie w wyświetlacz w pełnym słońcu (strzelam wtedy na słuch), aczkolwiek ogólnie jest to fajny brzydal. ;-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
ADestroyer napisał/a:
foto napisał/a:
różnicę w stosunku do K-01 widać dopiero w K-5IIs

Fakt, kapiątka jest ciut większa (więcej istotnych różnić to ja nie dostrzegam). ;-)
Tak jak powyżej czikago wspomniał, irytujący jest jedynie w wyświetlacz w pełnym słońcu (strzelam wtedy na słuch), aczkolwiek ogólnie jest to fajny brzydal. ;-)


Widać w rozdzielczości ;-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
foto napisał/a:
Widać w rozdzielczości ;-)

Ło Matko, tyle lat u mnie obydwa i nie nawet wiedziałem (widziałem). ;-)

Na marginesie:
Pentax K-01:
Rozdzielczość matrycy 23.7 x 15.7 mm (APS-C) CMOS, 3:2, całkowita liczba pikseli: 16.49 Mpix.
Pentax K-5 IIs:
Rozdzielczość matrycy 23.7 x 15.7 mm (APS-C) CMOS, 3:2, całkowita liczba pikseli: 16.93 Mpix.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
czikago napisał/a:
a w k-5 wiertara kręci aż miło

Czyżby w końcu wstawili napęd z MZ-5 :?: :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach