idzi  Dołączył: 24.10.2010
[korpus] monopod i stabilizacja matrycy ? Cytuj
Mam małe pytanie. Czy korzystając z monopodu wyłączacie koledzy i koleżanki stabilizacje matrycy?

Piotrek K  Dołączył: 16.11.2009
Nie - one się świetnie uzupełniają!

rychu  Dołączył: 08.10.2006
O ile dobrze pamiętam, w K10 takie zalecenia były, 5II jeszcze nie dotarłem do tego punktu w instrukcji, ale wyłączam i zdjęcia robi.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Raczej nie. Chyba że monopod jest jakoś dodatkowo ustabilizowany, np. oparty o coś lub zaklinowany, choć też nie zawsze.

To jeszcze zależy czy ktoś wyłancza czy wyłącza. Mogą wystąpić anomalia w działaniu. :mrgreen:

idzi  Dołączył: 24.10.2010
Właśnie nie wiem co myśleć. Do macro używam monopoda i statywu i zawsze wyłączam stabilizacje. Jednak gdy mam coś dłuższego np 300mm + konwerter 1,4 to mam wrażenie ,że lepiej mieć włączoną stabilizację. Jednak może to być tylko wrażenie . Trudno mi zrobić miarodajne porównanie, nigdy nie wiadomo czy zdjęcie jest poruszone czy zwyczajnie AF przestrzelił. Więc zawracam Wam głowę swoimi wątpliwościami. A tak na marginesie czy kolegów nie w...(pik) cena DF A 15-30&2,8 , bo mnie bardzo w...(pik) :evil:

idzi, co chcesz, pełna klata, do tego ponad 1 kg szkła

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Właściwie stabilizacja powinna być wyłączona tylko przy robieniu z pełnego statywu i przy zachowaniu pozostałych zasad "statywowania" (opóźnienie migawki, poodpinane paski, ew. obciążenie statywu, opanowanie wiatru i wibracji gruntu, etc.). Na statywie i tak używam ww. 2s opóźnienia, które automatycznie wyłącza stabilizację. Przy monopodzie, zwłaszcza bez dodatkowaego podparcia, stabilizacja dalej spełnia swoje zadanie, choćby eliminując ew. poruszenia przy wyzwalaniu migawki.

idzi napisał/a:
A tak na marginesie czy kolegów nie w...(pik) cena DF A 15-30&2,8 , bo mnie bardzo w...(pik) :evil:

Ale wn..., wp... czy wk...? :evilsmile:

MAX581  Dołączył: 18.03.2010
Nawet robiąc z monopodu lepiej stabilizacji nie wyłączać. Tak jak kolega jestem zdania że tylko przy zdjęciach ze statywu wyłączamy, choć kiedyś najchętniej w ogóle jej nie włączałem.

fotonyf  Dołączył: 24.04.2006
A może ktoś testował efekty z pracą z włączoną i wyłączoną stabilizacją matrycy na monopodzie?

Skocz do: