Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Warto dokupić garść bateryjek i ładowarkę na dwie baterie, żeby nie być w szoku po lustrze, mi na razie wystarcza na jakies 100 pstryknięć. Ciekaw jestem, jak opanujesz punkty af . W tym aparacie instrukcja się przydaje. Ale i tak najlepiej spytać macioha.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
macioh też wspominał, że instrukcja jest dobrym pomysłem. Fakt, na razie mam golasa. Po powrocie pewnie ogarnę baterię, jakiś futerał może i rozważę folię na wyświetlacz. W Kadyszce co prawda nie miałem, ale jej nie wciskałem w kieszenie :)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Dostałeś polską papierową? Baterie i szkiełko hartowane to podstawa, ceny są przyjazne dla tego modelu. No i jak przystało na vlogera, bardzo szybka, pojemna karta, inaczej filmu 4K po prostu nie nagrasz.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Michu napisał/a:
A Panasach masz możliwość ustawienia proporcji (4:3, 3:2,1:1, 16:9) również w RAWach.


Dlategoż go kupiłem i to było pierwsze, co ustawiłem, ale... i tak nie dałem rady :-(
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ja się właśnie zasadzam na 45-150. Portfela nie opróżni, a powinno mi wystarczyć.

Zbieram się by napisać parę słów po pierwszym wypadzie z GX80. Może na dniach coś wrzucę.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Dziura mnie nie boli, bo na 12-32 więcej robię na 12 (jeszcze nie analizowałem wyjazdu, ale takie miałem wrażenie), a na lufie pewnie częściej będę bliżej 150 bo w końcu po to mi ona by do czegoś "podejść", typu uciekające jaszczury czy portrety z mydłem w tle.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Marooned napisał/a:
portrety z mydłem w tle.
45/1.8 ;-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Za tyle dukatów jak już będę zarabiał na foto ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Płaciłem ok 900zł. Ale widzę że trochę podrożał.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Po miesiącu korzystania i jednej większej wyprawie czas na małe podsumowanie.

Plusy/minusy GX80 (subiektywnie rzecz jasna)

+ gabaryt i waga zdecydowanie sympatyczniejsze w podróży
+ bardzo szybki - od włączenia do strzelenia zdjęcia z całkiem trafną zazwyczaj ostrością
+ w końcu mam proste zdjęcia - vivat poziomica :)
+ WiFi na wyjeździe sprawdziło się fantastycznie - każdy mógł sobie telefonem fotki z całego dnia przejrzeć, wysłać rodzinie wybrane
+ bardzo fajnie rozwiązana geolokalizacja zdjęć - trzeba tylko pamiętać by włączyć śledzenie w komórce w aplikacji Panasa i potem odpalić synchronizację - sprytne i efektywne
+ ładowanie przez micro USB to kolejny plus wyjazdowy - ładowarka samochodowa, power bank.. cokolwiek co ładuje telefon, doładuje aparat, więc jedna ładowarka ogarnia wszystko
+ akumulator oczywiście nie obskoczy tygodnia zdjęć jak w K10D, ale po całym dniu nadal miałem 3/3 albo czasem 2/3, więc nie jest tak źle, jak mnie straszono

- już drugiego dnia całkowicie się zawiesił - nie wyłączał się nawet przy wyłączeniu (na pozycji off wyświetlacz nadal wyświetlał ostatni ekran), na razie jednorazowa akcja
- wrzuca wszystkie zdjęcia do folderu 100_PANA (101 jak się licznik w nazwie przekręci); K10D tworzył nowy folder na każdy dzień z datą w nazwie, co było prostsze dla skryptów (mam wszystkie fotki chronologicznie) - tu mnie czeka napisanie nowych plików wsadowych robiących porządki po zgraniu fot
- w mocnym słońcu z okularami słonecznymi na oczach mało widać zarówno na ekranie jak i na wizjerze - trzeba zdjąć okulary i wcisnąć wizjer w oko by widzieć szczegóły
- wyłącznik blisko kółka zmiany trybu - zdarza się wyłączyć aparat zmieniając tryb
- WiFi ma bardzo krótki zasięg - nie ma mowy o selfiku z >20m a szkoda, bo sam standard WiFi 100m+ ze spokojem ogarnia
- tryb panoramy preferuje wysokie ISO (często przy widoczkach miałem f/18 .. f/11, 1/2000s, ISO 3200) co daje średnią jakość w szczegółach, w pomieszczeniu f/4, 1/200, ISO 3200
- bracketing ekspozycji coś średnio działał - strzeliłem serię i od -3EV do +1EV (5 zdjęć) wszystkie mają identyczne parametry, dopiero +2/3 były jaśniejsze
- oryginalny pasek nieco pije w szyję (wg instrukcji to pasek na ramię i nie wolno zakładać na szyję, bo można się udusić ;-) ) - podumam nad innym, widziałem jakieś magiczne z szybkozłączkami (z racji paska nie chowałem aparatu w kieszeń, a po kilku godzinach w górach nawet te 400g czuć na szyi)
- rawy RW2 nie są obsługiwane przez ACR z PS CS6, więc muszę przerabiać na DNG (dodatkowy krok), co z kolei przy wołaniu zapisuje parametry w pliku zmieniając mu datę - jednak wolałem jak plik miał datę wykonania zdjęcia, a nie jego obrobienia (i dzięki plikom xmp wiedziałem jasno, gdzie skończyłem obrabiać) - po mocnym googlaniu wychodzi, że nie da się tego zmienić

Część minusów może wynikać z mojej nadal małej znajomości sprzętu i nie przebiciu się przez całą instrukcję.
Generalnie jestem zadowolony z zakupu i nadal odkrywam kolejne uroki sprzętu (jak np. serie 4K do łapania piorunów i inne gadżety). Bałem się dotykowego ekranu, ale rzeczywiście, wiele ułatwia i łatwo szybko przykadrować do pokazania foty.

Za kilka dni kolejna wyprawa, tym razem w arsenale pożyczony Olympus 40-150mm.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Jak widać, co user i aparat to inne spostrzeżenia. Mój się nigdy nie zawiesił, za to lubi prąd i bez dwóch bateryjek się nie ruszam. PS musi być już CC, żeby ogarniał nowsze modele.
Nie piszesz nic o jakości zdjęć, poza panoramami, nie da się sztywno ustawić iso w tym programie? Na początku miałem ustawione 100, ale potem dałem limit 3200 i nie mam zastrzeżeń do szumu.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
O jakości zdjęć napiszę, jak przebiję się przez pierwszą partię rawów, a czasu jak na lekarstwo, ale coś już zacząłem. JPG z puszki wygląda przyjemnie i nawet kilka mocnych cropów robiłem i był efekt wow. Myślę, że może spłodzę jakiś zestaw i zaprezentuję na forum.

Co do ISO w panoramie to jak pisałem, bardzo możliwe, że się da i jeszcze nie wyczytałem tego fragmentu. Menu nie zawsze jest intuicyjne i dość często długo szukam tych samych funkcji nigdy nie pamiętając, w której kategorii zacząć.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Na szum przy tych 3200 też jakoś specjalnie nie patrzyłem. Problemem jest bardziej brak detali. Crop 100% daje efekt impresjonizmu i tego żaden program nie poprawi.
Wrzucę fotki (najpewniej w czerwcu) to będzie można pogadać.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
espresso napisał/a:
W zasadzie nie spotkałem jeszcze aparatu aby zdjęcia przy ISO 3200 mi odpowiadały.


Nawet z magicznej ccd kadyszki? ;) W sumie muszę się zgodzić, choć ciągle mam ją gdzieś w szafce.

Serio pisząc, ten panasonik może dać dużo radości z fotografowania, pod warunkiem, że nabywca wybrał go świadomie, wtedy 3200 i nawet więcej daje radę.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Sprostowanie odnośnie tego:
Marooned napisał/a:
- tryb panoramy preferuje wysokie ISO
Rzeczywiście, w trybie auto są takie preferencje, natomiast nie ma problemu ustawić dowolną czułość, więc minus znika z listy. Nadal smartfon robi lepsze panoramy (w sensie, lepiej je składa i nie ma ograniczeń co do zakresu panoramy), ale to już taki bajer, więc nie ma co marudzić.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Czekam na obszerniejsze podsumowanie, refleksje, reperkusje i zdjęcia bo ... nie wiem czy zmieniać lustro na coś mniejszego. Ciągnie mnie do Fuji ale Panas też kusi :-P Zwłaszcza z tym 12-32 wygląda na mały i uniwersalny zestaw :idea: Kupiłeś to kompletu jakiś pokrowiec/torbę?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Marooned napisał/a:
Nadal smartfon robi lepsze panoramy (w sensie, lepiej je składa i nie ma ograniczeń co do zakresu panoramy)


Ciągle się uczę i panoramę robię od lewej do prawej, w poziomie, szerokość reguluję spustem. Ale w instrukcji piszą, że można robić od prawej i w pionie. Nie jest to dla mnie, lustrzankowca, łatwe do opanowania. Menu jest potężnie rozbudowane a do ekranu dotykowego chyba muszę okulary zacząć używać.
Dzisiaj, w ramach nieplanowanego kiblowania w domu, próbowałem zdjęcia 4K z podłączoną Cosiną makro. Przejściówka Fotga, po rozruszaniu bolca blokującego przyjęła to szkiełko, ale F70-200 nie da się zamocować, nie wiem dlaczego. Ostrzenie przy makro to piękna sprawa, aparat świetnie naświetla, bardzo duży postęp w porównaniu do moich starych lustrzanek.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Cytat
Czekam na obszerniejsze podsumowanie, refleksje, reperkusje i zdjęcia
Moją wadą jest to, że robię za dużo zdjęć na wyjazdach (których potem nikt nie ogląda), więc folder z Pragi to pikuś. Ale walczę, wołam foty z pierwszego wypadu (a tu już czekają foty z drugiego, z którego wróciłem 2 dni temu) i mocno wierzę, że będzie finisz przed PPD. Wtedy jeszcze wybrać coś reprezentatywnego i można pokazywać...

Tu by się przydał typ pokroju Enzo, co to wyłuska jedną fotę i zakończy temat.

Futerału nie kupiłem póki co, bo wiedziałem, że dojdzie jakiś tele - teraz latam z opiszonowym od Olka. Póki co idealnie do GX80 z 12-32 pasuje etui od Yongnuo 560 II ;-)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Marooned napisał/a:
Ale walczę, wołam foty z pierwszego wypadu

Daj spokój, wystarczą rawy :-P
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Słowo się rzekło, pierwszy wyjazd obrobiony. Teraz selekcja, ale byłem na wagarach jak były warsztaty z tej trudnej profesji, więc może na PPD sobie odświeżę. Ale "niedługo" ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach