Enzo  Dołączył: 20.12.2006
espresso napisał/a:
tak na poważnie to w jakim czasie średnio robicie 1000 zdjęć? Miesiąc, kwartał czy może w roku?

Ostatnio w 3 godziny. Tańce łamańce i te sprawy. Bez używania serii oczywiście.

Penteusz  Dołączył: 28.03.2012
espresso napisał/a:
A tak na poważnie

Na poważnie? Tutaj?! Tyś pewnie nikoniarz, pentaksjaninem będąc tylko dla zmyły i znienacka :evilsmile:

Penteusz, espresso chce wykazać wyższość fotografii krajobrazowej nad reportażem, oraz opowiedzieć jak to kiedyś z mokrym kolodionem bywało. Że o Velvii nie wspomnę.

Daro666  Dołączył: 16.04.2018
Wyjaśniał się sprawa z wyświetlaczem a dokładnie mówiąc ze szkłem hartowanym na wyświetlaczu mojego K-5 :oops: Dla pewności zapytałem sprzedającego i powiedział ,że jest to szkło hartowane.Oko Saurona samo zniknęło z wyświetlacza.Może i się znowu pojawi i znów zniknie,ale ono w niczym nie przeszkadza tym bardziej,że nie widać go na włączonym wyświetlaczu.To mógł być pęcherzyk powietrza lub drobinka wody między szkłem hartowanym a wyświetlaczem.Nie wiem jak przykleja się szkło hartowane na wyświetlacz ,ale np. folię ochronną z powodzeniem można przykleić na wodę zmieszaną z płynem do mycia naczyń.Po takim zabiegu jeśli nie jest wykonany starannie może zostać odrobina wody.
Dzisiaj zrobiłem około 130 fotek..Do wielu źle dobrałem ustawienia ,ale jest już lepiej niż wczoraj bo świadomość odrobinę większa.Będzie tylko lepiej.Bateria pokazuje 100% naładowania.Przed wyjściem z domu ładowała się około 3 godzin.Zamówiłem nową baterię.
Fotki z dzisiaj.Zabawa z Lightroom-em.Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD

Bez obróbki.Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD.Ogniskowa 50mm,czas ekspozycji1/200,f11,ISO 100,balans bieli automat.

Obiektyw Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD ,Pentax K-5, ogniskowa 45mm,f/10,czas ekspozycji 1/640,ISO 400.Dzień
słoneczny niebo prawie bez chmur.Słońce znajduje się za drzewem po prawej.Czy źle dobrane ustawienia aparatu czy aparat nie doświetla zdjęć ?
Bez obróbki.

Fotka zrobiona w niemal bezchmurne niebo,dzień słoneczny.Wszystkie cztery zdjęcia wykonane w przeciągu około pół godziny. Ogniskowa 50mm,czas ekspozycji 1/800,ogniskowa f8,iso 100,balans bieli automatyczny,tryb pomiaru matrycowy,program ekspozycji ręcznie,przestrzen kolorów sRGB.

Fenol napisał/a:
Jeden paproch w prawym górnym rogu to lecący ptak. ;-)

Bingo! A tak rozglądałem się przed zrobieniem fotki za ptakami żeby pstryknąć tylko czyste niebo.Dopiero przy największym powiększeniu dostrzegłem rozmazanego ruchem ptaka.

[ Dodano: 2018-05-23, 22:48 ]
Lv wczoraj użyłem przez kilka minut,ale wolę patrzeć przez wizjer.

RPM  Dołączył: 28.07.2010
Enzo napisał/a:
robi ok. 1000 zdjęć

Eksperyment z K-5iis na AirShow Poznań wykazał 1600 fotek i kontrolka nadal pali się na zielono.

Natomiast mam także K-R który na LiveView żre prąd jak opętany i po kilkunastu sekundach wskaźnik baterii z zielonego schodzi na żółty.
Żre prąd nadmiarowo także w normalnym trybie - jakby coś nie banglało ze stabilizacją.

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
1. Jeżeli mamy cokolwiek pisać to numeruj zdjęcia.
2. Ciężko cokolwiek powiedzieć o tych fotkach (oprócz tego, że lecą w lewo) nie wiedząc jakie były warunki, co tam poustawiałeś na aparacie itd.
3. Nie testuj niczego "waląc pod słońce" (3), bo to są bardzo trudne warunki dla aparatu i co by nie zrobił to jest usprawiedliwiony.
4. Jednakże patrząc na cyferki dziwi mnie 2 vs 3. Zakładając, że warunki były podobne, to 3 powinno być nawet jaśniejsze od 2. 1/200,f11,100 = 1/1000,f10,400 a ty masz 1/640 czyli jeszcze jaśniej. Zakładając, że ja się nie rąbnąłem w liczeniu i Ty się nie rąbnąłeś w przepisywaniu.
5. Na 4 to nie wiem czy ktokolwiek coś oszacuje, bo raczej rzadko robimy foty niebieskiego nieba i wątpię, żeby ktoś znał na pamięć takie ustawienia, nie wspominając już o warunkach. Może jakiś ptasiarz.

tref  Dołączył: 05.09.2006
Od 17 maja, kiedy to pojawił się poniższy wpis, objadam się popcornem.
Daro666 napisał/a:
Cena z wysyłką 1480zł.Przebieg aparatu to niecałe 17100 zdjęć.Mam 14 dni gwarancji na prawidłowe działanie aparatu i obiektywów.

Wcześniej zaproponowałem i wysłałem opis aukcji jaki by mi odpowiadał a sprzedający zgodził się nań i z tym opisem wystawił dla mnie aparat na all...

14 dni testów oznacza dużą dawkę pytań.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Daro666, szybka na ekran jest naklejona przy pomocy bardzo cienkiej taśmy dwustronnej na obwodzie. Gdybyś chciał ją odkleić to można użyć do tego np. kary kredytowej podważając delikatnie brzeg i przesuwając kartę wzdłuż boków szkła. Tylko po co to robić ? Niech sobie tam siedzi. Robiąc fotki "pod słońce" musisz dodać korektę naświetlania (przycisk +/- EV). Dopóki nie opanujesz tej sztuki to unikaj takich ujęć. Wybierz też sobie na początek ustawianie ostrości na jeden punkt i przekadrowuj ujęcie przed zrobieniem fotki. Pamiętaj aby w czasie przekadrowania nie zwalniać przycisku migawki lub lepiej ustaw sobie ustawianie ostrości na "zielonym" przycisku z tyłu korpusu.Wtedy po ustawieniu ostrości na to co chcesz możesz swobodnie kadrować scenę a spust służy tylko do wyzwolenia migawki. Jeżeli masz to poczytaj też z uwagą instrukcję obsługi. Wiele spraw się wyjaśni. Powodzenia w dalszym użytkowaniu i wielu dobrych fotek w planowanym wyjeździe. Pzdr.

M.K  Dołączył: 26.08.2007
tref, rozbawiłeś mnie ostro. :-B

tref napisał/a:
Od 17 maja, kiedy to pojawił się poniższy wpis, objadam się popcornem.
Daro666 napisał/a:
Cena z wysyłką 1480zł.Przebieg aparatu to niecałe 17100 zdjęć.Mam 14 dni gwarancji na prawidłowe działanie aparatu i obiektywów.

Wcześniej zaproponowałem i wysłałem opis aukcji jaki by mi odpowiadał a sprzedający zgodził się nań i z tym opisem wystawił dla mnie aparat na all...

14 dni testów oznacza dużą dawkę pytań.

Jak myślisz po co jest forum ? Jak nie chcesz odpowiadać na moje pytania to po co piszesz to co piszesz ? Nie musisz zaglądać do tego wątku.Jest tyle tematów na forum i chat ,że tam możesz się wykazać swoją wiedzą jeśli w ogóle taką posiadasz na jakiś temat. Od około pięciu lat wspólnie z kolegą prowadzę forum o pewnym sprzęcie który jest bardziej skomplikowany dla użytkowników niż fotografia.Na tym forum nigdy nie ignoruję początkujących i nie naśmiewam się z ich nawet najbardziej banalnych pytań.Po prostu lubię pomagać i z tej pomocy czerpię przyjemność. Zresztą u nas jest znacznie więcej takich osób które chętnie pomagają .Przez te pięć lat a właściwie sześc bo wcześniej byłem też modem na innym forum kilkunastu osoba proszącym o pomoc nawet podałem swój prywatny nr. telefonu.Co najmniej kilka nieznanych mi osób umówiło się ze mną i przyjechało do mnie celem wspólnego wypadu w teren ,podzielenia się moją wiedzą i nauki sprzętu który posiadają.Ja nie widzę problemu w pomaganiu ludziom bo sprawia mi to przyjemność.Takie nic nie wnoszące do tematu posty jak Twój zawsze usuwam bo to tylko niepotrzebne śmieci a forum jest po to żeby pomagać i dzielić się wiedzą.

powalos napisał/a:
Daro666, szybka na ekran jest naklejona przy pomocy bardzo cienkiej taśmy dwustronnej na obwodzie. Gdybyś chciał ją odkleić to można użyć do tego np. kary kredytowej podważając delikatnie brzeg i przesuwając kartę wzdłuż boków szkła. Tylko po co to robić ? Niech sobie tam siedzi. Robiąc fotki "pod słońce" musisz dodać korektę naświetlania (przycisk +/- EV). Dopóki nie opanujesz tej sztuki to unikaj takich ujęć. Wybierz też sobie na początek ustawianie ostrości na jeden punkt i przekadrowuj ujęcie przed zrobieniem fotki. Pamiętaj aby w czasie przekadrowania nie zwalniać przycisku migawki lub lepiej ustaw sobie ustawianie ostrości na "zielonym" przycisku z tyłu korpusu.Wtedy po ustawieniu ostrości na to co chcesz możesz swobodnie kadrować scenę a spust służy tylko do wyzwolenia migawki. Jeżeli masz to poczytaj też z uwagą instrukcję obsługi. Wiele spraw się wyjaśni. Powodzenia w dalszym użytkowaniu i wielu dobrych fotek w planowanym wyjeździe. Pzdr.

Nie będę odklejał.Niech sobie siedzi.Bardzo dobrze ,że jest.Dzisiaj spotkałem się z kolegą zawodowym fotografem i ustawił mój aparat.Zrobiłem około 70 fotek i wyglądają dobrze. Zauważyłem ,że na obiektywie Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD na części fotek zrobionych przy użyciu lamy błyskowej na dole zdjęcia pojawia się czarne obszar.

Zmieniłem obiektyw na Pentax 80-320 i włączyłem lampę.Na wszystkich zdjęciach z obiektywem sigmy zdjęcia nie mają owego czarnego obszaru.Na wszystkich zdjęciach zrobionych trzema posiadanymi obiektywami bez użycia lampy błyskowej też nie ma tego zaciemnia na dole zdjęcia.Podejrzewam ,że winowajcą jest tulipan odwrotnie założony na obiektyw.Ktoś się spotkał już z czymś takim ?

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Daro666 napisał/a:
winowajca jest tulipan odwrotnie założony na obiektyw.Ktoś się spotkał już z czymś takimą ?

To dokładnie tulipan/obiektyw przysłaniający błysk lampy. Normalna rzecz.

Daro666 napisał/a:
sigmę 80-320

To nie Sigma tylko Pentax.

No tak Pentax.Już poprawiłem.Jeśli tulipan jest założony normalnie to też tak się zdarza ? Tak się dzieje przy obiektywach o dużej średnicy lub dużej długości ?

zorzyk  Dołączył: 21.04.2006
Daro666 napisał/a:
po co jest forum ? Jak nie chcesz odpowiadać na moje pytania to po co piszesz to co piszesz ? Nie musisz zaglądać do tego wątku.Jest tyle tematów na forum i chat ,że tam możesz się wykazać

Hej, cool man :-) albo może luuuz, brachu :-D i 2 :-B
Spoko, Tref mówi skrótowo, wiadomo co kto przeżywa po nowym zakupie, he he ;-)

Wsparcie masz, nawet jeśli Ci się wydaje, że jest wręcz przeciwnie :-B

tref  Dołączył: 05.09.2006
Daro666 napisał/a:
nic nie wnoszące do tematu posty jak Twój zawsze usuwam bo to tylko niepotrzebne śmieci
możesz na mnie liczyć, gdy po raz kolejny olejesz panujące tu zasady. Miałeś taryfę ulgową w postaci odpuszczenia nowemu, potem taryfę ulgową w postaci ostrzeżenia, ale za trzecim razem zadziała automat i migawka sama się wyzwoli. Z pokrętłem ustawionym na Bulb.

Ja się po prostu śmieję z tego co napisałeś. Kupiłeś baaardzo tani zestaw i poinformowałeś:
Cytat

Albo się przyzwyczaisz do szydery tu panującej albo nie - kwestia Twojego poczucia "absolutu". A offtop mój drogi, to opona tego forum.

Daro666 napisał/a:
Jeśli tulipan jest założony normalnie to też tak się zdarza ? Tak się dzieje przy obiektywach o dużej średnicy lub dużej długości ?

Spójrz na położenie lampy, zobacz jak rozchodzi się z niej światło. Pomyśl.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Daro666, a ten kolega fotograf też nie potrafił zdjąć tego tulipana ? Przy fotkach z lampą wbudowaną w aparat zawsze zdejmujemy wszelkie osłony. Pzdr.

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Obiektyw 80-320 może dawać efekt cienia niezależnie od założonego tulipana. To jest dość długi obiektyw i przy 80mm kąt widzenia może zawsze wyłapywać cień.

powalos napisał/a:
Daro666, a ten kolega fotograf też nie potrafił zdjąć tego tulipana ? Przy fotkach z lampą wbudowaną w aparat zawsze zdejmujemy wszelkie osłony. Pzdr.

Kerad Wkleił w tym wątku link do filmu pokazujący sposób zakładania tulipana na tamrona,więc dzięki temu wiem jak go zdjąć z obiektywu.Tak jak pisałem kilka postów wyżej ze względu na to,że odkręcenie tulipana wymaga użycia większej siły zdejmę go po upływie 14 dniowej gwarancji sprzedającego.Tak jak pisałeś zapewne tulipan został źle nakręcony na obiektyw przez co tak mocno się trzyma.Przy próbie odkręcania plastik ,aż trzeszczy.Koledze fotografowi nawet nie wspominałem o tulipanie.Mieliśmy spotkanie w większym gronie a i mieliśmy też gości z którymi trzeba było rozmawiać,odpowiadać na pytania i udzielać informacji tak więc nie chciałem koledze za bardzo zawracać głowę moim aparatem bo nie mieliśmy na to zbyt wiele czasu.Wyjaśnił mi to co było dla mnie na tą chwilę najważniejsze.

[ Dodano: 2018-06-04, 12:54 ]
Minął 14 dniowy okres gwarancji na aparat i wziąłem się za odkręcenie tulipana.Tak jak się spodziewałem tulipan odszedł razem z plastikowymi elementami które znajdowały się w obiektywie.Bez tego plastiku który pękł niemożliwe jest zamocowanie dekielka na obiektyw.Przykleiłem tulipana z powrotem,poczekałem ,aż zaschnie klej i piłką do metalu naciąłem tulipan.Bez problemu zdjąłem go.Plastikowe elementy pozostały na miejscu.Po całym zabiegu w ogóle nie widać,że coś tam pękło.Naprawdę nie wiem jak poprzedni właściciel to zrobił ,że nie dało się odkręcić tulipana a nie widać żeby coś tam było wcześniej klejone.
Aparatem zrobiłem już około 1300 zdjęć i wszystko wskazuje ,że działa jak powinien.Matryca przy wykrywaniu kurzu jest zupełnie czysta.Jednak na zdjęciach przy odpowiednim świetle,obrazie i ustawieniach aparatu wskazuje około 60 bardzo drobnych jakby plamek i dwie nieco większe.Za jakiś czas pomyślę o dobrym czyszczeniu matrycy a na razie w bardzo szybki i łatwy sposób retuszuje je w programie Picassa.
Pstrykam tylko z zapisem w RAW i obrabiam zdjęcia w lightroomie.Jestem zachwycony jakością zdjęć po obróbce w lightroomie.Miałem już niemało pytań od osób które widziały moje zdjęcia jakim aparatem je robię :lol:
Dziękuję za pomoc w wyborze aparatu.

Skocz do: