Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Czy ktokolwiek z Was używał redukcji filtrowej z 77mm na 72 z tym obiektywem?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
dzisiaj zamówiłem 17-50 i za jakiś (mam nadzieje krotki czas ) przyjdzie i zobaczymy jak sie prezentuje. Ale jak juz jestem przy tym obiektywie, to powiem anegdotę, bo szukałem możliwości kupienia a dokładniej sprawdzenia kilku sztuk i niestety nigdzie nie było. Trafiłem przez przypadek na stronę sklepu fotograficznego który się ogłasza że za 150 zl dokona selekcji wśród obiektywów i sprzeda najlepszą sztukę. Zgłosiłem się do tego sklepu, ale okazało się, ze maja taką możliwość......................ale nie do Pentaxa, bo maja jedną sztukę, a ze bardzo rzadko schodzą, to im się to nie opłaca....i to tyle w temacie wyboru najlepszej sztuki...Zamówiłem w Warszawie u dystrybutora Sigmy, bo i tak jak będę chciał ja skalibrować, to muszę do Wawy wysyłać.
 

paj  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy warto się "przesiąść" na ten obiektyw ze starszej jego wersji - 18-50/2,8 EX bez HSM, do pracy z K3II?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
paj, 18-50 nie miała chyba stałego światła w całym zakresie ogniskowych, nowsza wersja jest też wyżej oceniana.
"stara":
https://www.pentaxforums....-dc-os-hsm.html
"nowsza":
https://www.pentaxforums....stabilizer.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Były Sigmy 18-50 ze stałym światłem 2.8
https://www.pentaxforums....f2-8-dc-ex.html
https://www.pentaxforums....x-dc-macro.html
Słyszałem opinie, że były z nimi problemy z ostrzeniem na większe odległości.
Sigma 17-50/2.8 jest wyżej oceniana i nie ma, wyżej wspomnianych, problemów. Mam ją i bardzo sobie chwalę.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
plwk napisał/a:
Były Sigmy 18-50 ze stałym światłem 2.8

Były. Miałem już drugą wersje z przydomkiem Macro. Była słabsza optycznie od Tamrona, ale bardzo chwaliłem sobie szybki i niezawodny AF na K100D. Z ostrzeniem na dalsze odległości nie miałem problemu ani na K100D, ani też na K-7.

No i miały zdecydowanie lepsze obudowy niż 17-50/2,8, że o tamronie nie wspomnę
 

paj  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ jest to mój pierwszy obiektyw HSM, to czy dobrze rozumiem, że wyłącznik AF w obiektywie przejmuje rolę tego w korpusie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oba muszą być w pozycji włączonej.
Kilka razy zdarzyło mi się, wyjmując aparat z torby, przesunąć wyłącznik na obiektywie i potem szukałem dlaczego nie działa AF.
 

paj  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzięki serdeczne.
Pozdrawiam.
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Drodzy koledzy, nabyłem Sigmę 17-50/2.8. Nie wiem, czy mam problem z oceną zdjęć, czy coś nie tak z moją puszką (K-3 II), bo chwilami mam wrażenie, że obiektyw jest nie ostry. Nie mogę jednak złapać, że jest wyraźny FF, czy BF. Odnoszę wrażenie, jakby na 80% zdjęć mu coś optycznie dolegało i delikatnie rozmywało.

Robiłem prosty test na bateryjkach i ostrzyło OK. Z kolei, jak fociłem ludzika BF wychodził, jak nic - dwukrotnie. W innym ujęciu bez problemów. Jednym słowem - osiwieje przez to szkło. Stąd mam prośbę do kolegów z K-3 II i wspomnianym obiektywem. Możecie wrzucić dla mnie z 2-3 cropy z powiększenia 100% z wyostrzonym kawałkiem zdjęcia? Chcę porównać z tym, co ja mam. Dodam, że na K200D jak nic miałem BF, a na K-3 II nie mogę dojść, czy gubi się AF, czy szkło do kalibracji (mam nówkę z dystrybucji Sigmy).

Dzięki z góry!
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
espresso, dziękuję za sugestię. Realnie mnie blokują tutaj trzy kwestie - spotkałem się z opinią, że serwis czasem pogarsza sprawę.

Druga kwestia - mam 130 km do sklepu Sigmy, aby wysyłkę zrzucić na nich.
Trzecia, że korekty Sigmy mogą wpływać na inne, działające wcześniej bez problemu obiektywy (korekta w body jest ponoć tylko jedna dla wszystkich szkieł - czy aby na pewno?)
Boję się, że zginie mi, lub uszkodzi się body i szkło. Zwłaszcza, że dziś nadawałem paczkę w DHL i dowiedziałem się, że ubezpieczają tylko do 500 zł i w przypadku zgubienia muszę udowodnić, że była tyle warta...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
water-drinker napisał/a:
korekty Sigmy mogą wpływać na inne, działające wcześniej bez problemu obiektywy

Korekta w serwisie dotyczy tylko obiektywu, body jest potrzebne, bo do niego kalibruje się obiektyw.
water-drinker napisał/a:
nadawałem paczkę w DHL i dowiedziałem się, że ubezpieczają tylko do 500 zł

Sigmę wysyłałem kiedyś do kalibracji właśnie DHL-em i nie miałem problemu z ubezpieczeniem przesyłki do faktycznej wartości.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
espresso- niestety od kilku juz lat, wysyła sie na swój koszt. Ja wałsnie mam zamiar wysląć dwie sigmy do kalibracji i tez sie troche boje wys lania kurierem ( i deklarowania wartości bo jakby sie sugerować cenami nabycia to nagle sie robi wartosc z body K 3 II 7500).....
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
water-drinker napisał/a:
espresso,korekta w body jest ponoć tylko jedna dla wszystkich szkieł - czy aby na pewno?


wczoraj ustawiałem korektę Tamrona 28-75 w moim K-70 i w menu jest pytanie, czy korektę zastosować do aktualnie założonego obiektywu czy do wszystkich
wybrałem korektę indywidualną i ustawiłem jej wartość
po założeniu innego obiektywu (akurat Sigmy 17-50, której nie korygowałem), wartość korekty wskazywana jest na '0'
gdy ponownie założyłem korygowanego Tamrona pokazała się ustawiona wcześniej wartość korekty
z tego wynika, że body rozpoznaje współczesne obiektywy i to nie tylko te pentaxowe
o tym pewnie jest w instrukcji, ale kto by tam czytał... :)
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Instrukcję przeczytałem i... jakoś tego nie znalazłem :)

*

Co do wysyłki - braliście opcje z nalepką "ostrożnie szkło"? Przedwczoraj nadawałem moje stare body K200D w DHL i Pani powiedziała, że takie coś kosztuje 100 zł ekstra. Skoro jesteśmy już w temacie, jak zabezpieczaliście sprzęt do wysyłki? Wiadomo, body i szkło osobno, bąbelki, papier. Tylko jak to robiliście, że poszło bezpiecznie i bez problemów?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
to o instrukcji to nie był przytyk do Ciebie, tylko moja samokrytyka :)
nie wiem jak jest w innych modelach Pentaxa, wcale nie musi być tak samo - znalazłeś u siebie w menu taka możliwość? jakie masz body?
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
PiotrK., mam Pentaxa K3 II. Nie ma długo tego body, więc nie wgryzałem się, aż tak. Znalazłem jednak: https://www.pentaxforums....the-remedy.html i wygląda, że to kwestia kręcenia kółeczkiem. Sam się za to nie biorę, bo nie mam statywu. Z ręki to zaś żadne pewne ustawianie... Inna rzecz, że wnioskuje po zrzutach, że nastawy są tylko dla jednej ogniskowej. Nie wiem, jak by to działało z zoomem.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
mrnobody1 napisał/a:
Ja wałsnie mam zamiar wysląć dwie sigmy do kalibracji i tez sie troche boje wys lania kurierem ( i deklarowania wartości bo jakby sie sugerować cenami nabycia to nagle sie robi wartosc z body K 3 II 7500)


Zawiń sprzęt w jakąś folię bąbelkową i wsadź w oryginalne opakowania. Następnie włóż do opakowania zbiorczego, które również będzie miało tzw. wypełniacz (folia, papier, itp.).
Na koniec wybierz jakiegoś brokera, typu sendit.pl. Przesyłka kurierska z ubezpieczeniem na kilka tysięcy zł nie powinna wyjść drożej niż 20-25 zł.
Wysłałem tak po całej Polsce masę rzeczy - od drobiazgów, przez obiektywy aż po aparaty. Nigdy nic złego się nie stało.

Zresztą, Twój sprzęt w drodze do Ciebie przebył o wiele dłuższą drogę bez dodatkowych zabezpieczeń. Po prostu leżał w fabrycznym opakowaniu na jakiejś palecie czy w kontenerze.
Serio, nie ma co panikować ;)
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Misztu, dziękuję za rady. Upewnie się, czy problem nie leży po mojej stronie i wysyłam.

*

Sam powoli dochodzę, czy kwestia nieostrych zdjęć nie jest z winy fotografa. Jeśli na mojej puszce korzystam z Live View... nie mam problemów z ostrością. Ostrzy na punkt wskazany na LCD za każdym razem. Dopiero, jak patrzę przez wizjer wtedy zaczynają się schody. Próbuje to rozgryźć. Znalazłem nawet ciekawy filmik odnośnie rozwiązywania problemów z AF:
https://www.youtube.com/watch?v=gEDzAMm1FCc

Od razu sprawdziłem, co mówi serwis:
Cytat
Mam problem z obiektywem Sigma. Występuje w nim Front Focus/Back Focus. Co robić?
Obiektywy marki Sigma opuszczając linię produkcyjną nie są obarczone żadnymi usterkami technicznymi. Wszelkie fluktuacje optymalnej rozdzielczości punktu ostrości podczas pracy w trybie AF lustrzanek cyfrowych (front focus lub back focus) wynikają wyłącznie z niedoskonałości samego body. Obiektywy Sigma są fabrycznie regulowane tak, aby prawidłowo współpracować z lustrzankami analogowymi i cyfrowymi producentów, do których są dedykowane, a zakres AF znajduje się w granicach oferowanej przez nie głębi ostrości. Pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami obiektywów jak i pojedynczymi egzemplarzami lustrzanek zdarza się, iż granice tolerancji mają stosunkowo dużą rozbieżność, jednak jest to zjawisko całkowicie normalne. W tej kwestii znane jest m.in. stanowisko firmy Canon, która jasno stwierdziła, iż model D-SLR 300D nie nadaje się do prawidłowego testowania optymalnego punktu ostrości w trybie AF. Dodatkowo jeżeli body ma podobny problem z innym obiektywem, to bezwględnie należy udać się do serwisu autoryzowanego posiadanej lustrzanki w celu jej optymalnej regulacji.


Już się cieszyłem, że sprawa jest prosta, ale doczytałem odnośnie Live View:

Cytat
tryb pracy LiveView, w którym możliwe jest ustawianie ostrości w oparciu o detekcję kontrastu obrazu rejestrowanego bezpośrednio przez matrycę


Tu pytanie dla forumowiczów: Po włączeniu podglądu na LCD K3 II łapie inaczej ostrość niż przez wizjer (detekcją kontrastu)? Pytam, bo magicznie znikają wszelkie problemy i mam ostre foto za każdym razem.

No i dla upewnienia się, czy coś jeszcze nie pochrzaniłem brnę przez litanię serwisu, co może być schrzanione:

Cytat
Częstym błędem popełnianym przez klientów podczas diagnozowania problemów z back/front focusem jest stosowanie popularnych w Internecie testów przeznaczonych do wydruku w formacie A4, których zastosowanie może potęgować odczucia związane z występowaniem problemu z celnością AF. Należy bowiem pamiętać, iż oprócz wymienionych wyżej elementarnych, konstrukcyjnych przyczyn powstawania problemu z przesunięciem optymalnego punktu ostrości, na celność pracy układu AF wpływ mają również takie czynniki jak:
Kontrast obiektu, na który ustawiana jest ostrość
Należy zadbać o to, aby kontrast obiektu, na który ustawiana jest ostrość był możliwie wysoki. Parametr ten ma bowiem wpływ na skuteczność pracy układu AF aparatu.

Odległość do fotografowanego obiektu
Im mniejsza jest odległość do fotografowanego obiektu tym bardziej negatywny wpływ na celność AF ma aberracja sferyczna – procedura Sigmy zakłada referencyjną odległość jako 40‑krotność ogniskowej obiektywu.

Oświetlenie fotografowanego obiektu
Podczas pracy w gorszych warunkach oświetleniowych może występować back/front focus. Jest to zjawisko normalne, na które od strony serwisowej nie ma żadnego wpływu. Uwarunkowane jest ono skutecznością pracy sensora AF aparatu oraz jego czułością, która wraz ze spadkiem natężenia światła maleje. Z różnymi obiektywami efekt może być mniej lub bardziej zauważalny, jednak wpływ na to ma przede wszystkim jasność obiektywu jak i jego ogniskowa, a nie potencjalna wada. W takich warunkach należy zadbać o dobre oświetlenie sceny, stosować wspomaganie AF np. przy użyciu zewnętrznego flasha, lub pracować w trybie MF.

Przesunięcie punktów potwierdzających ustawienie ostrości widocznych w celowniku (na matówce) względem ich rzeczywistego położenia
Widoczne w celowniku lub na matówce pola systemu AF niekoniecznie muszą idealnie odpowiadać punktom obserwowanym przez poszczególne pola sensora AF. Zarówno macierz pól potwierdzających AF jaki i sensor AF podlegają oddzielnemu mechanicznemu pozycjonowaniu, dla którego zdefiniowana jest ustalona przez producenta tolerancja.

Rozmiar obiektu, na który ustawiana jest ostrość
Fotografowanie baterii, długopisów, innych drobnych obiektów, może potęgować błąd ze względu na problemy opisane w pkt. 1., 2., 4. – procedura Sigmy zakłada ustawianie ostrości na płaszczyznę prostopadła do osi optycznej obiektywu o min. wymiarach 10x10cm, na którą naniesiona jest gwiazda Siemensa lub czarno-białe pasy w zależności od potrzeb. Plansza ta umocowana jest do nachylonej pod kątem 21° płaszczyzny o podstawie 105cm i wysokości 40cm, na którą naniesiona jest skala.


Cóż, ostatnie weryfikacje i czeka mnie serwis...
 
odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Czy możliwe jest, że ten obiektyw po kalibracji w serwisie nadal na niektórych ogniskowych i odległościach ostrzenia ma FF/BF?
Wysłałem do kalibracji K3 + S17-50 + S50-150. Oba obiektywy ostrzą ciut lepiej niż przed kalibracją ale szczególnie ta S17-50 na krótkich ogniskowych (17mm-25mm) i trochę dalszej odległości (8-10m) ma straszny back focus.

Przy S50-150 odpisali mi w papierku z kalibracji, że obiektyw posiada stary procesor z ograniczoną ilością punktów ostrzenia / odległości ale przy S17-50 nic nie napisali.

Na innym body (K30) sytuacja identyczna, obiektyw na bliskiej odległości ostrzy OK, a na krótkim końcu i dalszej odległości mocno przestrzela.
Fotografując w pokoju (40cm - 4m) na każdej ogniskowej i f2.8 żyleta. Reklamować kalibrację czy ideału i tak nie będzie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach