Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Polecam ten link do poczytania:
http://foto.pszoniak.net/...iektywach_2.htm
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
M_O_R_I napisał/a:
No naprawde masakra ten Tair.....
Ja ten uchwyt pistoletowy wywaliłem od razu. A sam Tair (przynajmniej ten ze zdjęcia, bo widziałem jeszcze jedną wersję z obrotowym pierścieniem mocowania statywowego) ma jedną wadę - spore winietowanie.
mariw napisał/a:
Do makro MC Wolna 2.8/50. Tak jak powyższe wybitna jakość obrazu
Potwierdzam, bardzo fajne szkiełko.
Na 3 Pentacony auto, które mam (29/2,8;135/2,8;200/4) też nie narzekam. Zwłaszcza 29tka jest niezła.
M_O_R_I napisał/a:
Gdzie w ogóle szukać takie obiektywy w wiekszych miastach np Wawa ??
Co prawda Warszawy nie ma w tym spisie http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4812
 
slavo222  Dołączył: 29 Lip 2007
a propos - krążą na rynku też różne Chinony, Paragony(nie znalazłem Faktur :-D ), Prinzflexy - dość dużo ich i często ich. ceny miodowo niskie, tylko brakuje opinii na ich temat. ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie - proszę pisać: czy brać, czy nie brać i co brać.
dzięki z góry.
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Gdybys byl zainteresowany, to na M42 mam bardzo fajnego Yashinona 1,4/50 mm. Solidny kawal szkla w metalu.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
niektóre szkła na M42 są naprawdę super. Za parę złoty można nabyć obiektyw warty tysiące.

 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
M_O_R_I napisał/a:
zenonblacha napisał/a:
Tair 300/4,5 bardzo fajny jest i budzi respekt wsrod wszystkich gapiow :)


No naprawde masakra ten Tair.....
Obrazek

Jaka elegancka walizeczka :) Ja mam pancerną, tak do testów pożyczyłem, bo człowiek chce się tego pozbyć. Dziś miałem iść na polowanie, ale pogoda pomieszała mi szyki - może jutro będzie lepiej..

Uwieczniłem sobie sprzęt łowiecki:


Zenit z Tairem, w walizce Helios i parę bajerów.
Poniżej moja kadyszka z Weltblick 300 F5.6. Jestem ciekaw jak wypadnie w porównaniu z Tairem. Ten ostatni ma jednak półcentymetrową plamkę dość mocno odbarwioną na przedniej soczewce.

Wszystko oczywiście M42.
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Tez mam te walizeczke. Robi wrazenie :)

Tylko ten moj Tair taki troche inny. Wieksza oslona przeciwsloneczna, czarny "ryjek" (na twoim zdjeciu jest srebrny) i inne mocowanie, nie takie wystajace.
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
zenonblacha napisał/a:
Gdybys byl zainteresowany, to na M42 mam bardzo fajnego Yashinona 1,4/50 mm. Solidny kawal szkla w metalu.


Jaka cena ?? Na P.W.

[ Dodano: 2007-10-10, 20:05 ]
Marooned napisał/a:
Uwieczniłem sobie sprzęt łowiecki:


Zenit z Tairem, w walizce Helios i parę bajerów.


Nie no padłem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: LOL hehehe... jaki karabin :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Może je połączyć odwrotnym mocowaniem w jeden? :evilsmile: :evilsmile:
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Marooned napisał/a:
Może je połączyć odwrotnym mocowaniem w jeden? :evilsmile: :evilsmile:


hehehe.... a mocowanie w korpusie to wytrzyma ?!?! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Z miłą chęcią kupiłbym takie rosyjskie cudeńka... lecz nie mam gdzie, pomimo że mieszkam pod wschodnia granicą Polski :-/
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zostaje ebay i allegro. Tairy czesto sie pojawiaja w cenach max 350 zl, a Heliosow jest na kopy i peczki.
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Nikt nie wspomniał jeszcze o znakomitych obiektywa M42 Mamiyi. Czasem chodzą sobie po Allegro za kilkadziesiąt złotych. Warte każdego grosika.
A taki Mamiya Secor SX 4/21 to najlepsza 20 jaka zdarzyło mi sie fotografować. Wstyd przyznać, ale lepsza i od Super Takumara 4.5/20 i od SMC-M 4/20.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
zenonblacha napisał/a:
Tairy czesto sie pojawiaja w cenach max 350 zl

Dopiero co zakończona:
http://allegro.pl/item251...p_do_cyfry.html
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Od kiedy Wołna 9 jest optyką typu Gausowkiego.Industar 50 to optyka którą kiedyś zwano KGBowską ma świetnie skorygowane wszelkie błędy optyczne poza jednym odblaski.Nie powiedziano wiele w tej specyfikacji.Wołna 9 jest świetna również na całej skali i tego jej nic nie zabierze.Chinony to niezła optyka kiedyś widziałem zdjęcia z tego sprzętu i orginalnej kiedyś markowej optyki(doba analoga).Yashiki nie lubiłem ze względu na kontrasty widziałem przyjemniejszą optykę.Może Vivitary sympatycznie się tym pracowało a ceny jak w biedronce.Pozdrawiam
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Jeżeli chodzi o Wołnę, to świetny obiektyw, co prawda wcale nie jest lepszy od Industara, nawet momentami nieco gorszy. Jednak Industar z kolei, mimo że jest obiektywem makro, nie ma odwzorowania 1:2. Wołna jest dobra w całym zakresie przesłon, jednak ma (lub miewa) pewien feler - pod pewnymi kątami padania światła zaświetla cenrum kadru. Stwierdziłem to przynajmniej w 3 egzemplarzach. U mnie na szczęście występuje to rzadko, ale znam przypadek, że jest to obecne prawie przy każdym zdjęciu. Potwierdza to tezę, że rosyjskie obiektywy mają rozrzut jakości. Zresztą jak ktoś chce zajrzeć, to kiedyś badałem tu sprawę tych szkieł i paru innych: http://www.logostudio2.pl/pliki/cztery_asy.pdf
Zaznaczę tylko, że narysowany tam układ optyczny Wołny 9 jest zbliżony, potem dotarłem do właściwego, ale czy to typ Gausowski - oceńcie już sami.
Z kolei o fotosnajperze i Tairze nic złego nie mogę powiedzieć, świetnie się sprawdzał i posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. A co do metalowej walizki - w terenie może być stołeczkiem przy czatowaniu w krzakach na płochliwy okaz fauny. :mrgreen:
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Industar 61L to jak sama nazwa wskazuje optyka ze szkłami z domieszką lantanu daje zresztą chyra jak wiekszość radzieckiej optyki kontrastowe nieco może nawet przeczerwienione obrazy ale co do lepszego obrazu to temu stwierdzeniu zaprzeczyłby każdy handlujący tym sprzętem na giełdzie w Stodole.Tak rozstrzał jakościowy jest ogromny w tego typu optyce.Co do optyki Gausa to potocznie określa się tym określeniem optykę dużej jasności (w latach 50 tych jasność 2) dającą delikatnie rozmyty obrazek i mającą ponad 6 lub sześć soczewek.Np Industary to optyka potocznie nazywana Tessarowską.Ale tak naprawdę jak zaklasyfikować Wołnę 9 w żadnym podręczniku nie piszą za ostra i za ciemna jednak na optykę Gaussa.Pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Co do optyki Gausa to potocznie określa się tym określeniem optykę dużej jasności (w latach 50 tych jasność 2) dającą delikatnie rozmyty obrazek i mającą ponad 6 lub sześć soczewek.


Nieprawda - uklad gaussa to konkretna konfiguracja soczewek.

Cytat
Są to obiektywy z prawie symetrycznie rozłożonymi względem przesłony elementami. Można potraktować je dla uproszczenia jako pochodne peryskopu, ze znacznie zmodyfikowanymi elementami. Są one stosowane głównie jako obiektywy standardowe w aparatach małoobrazkowych; dają równomierny rozkład ostrości w kadrze, przyzwoitą ostrość obrazu, niestety często kosztem dystorsji i kiepskiego wyglądu obszarów nieostrych (bokeh).

Lista obiektywow typu Gaussa (troszke, nieduzo):
Canon: EF 1.8/50, FDn 1.4/50, EF 1/50 L
Leitz: Summaron, Summicron, Noctilux
Nikon: 1.4/50, 1.8/50
Praktica 1.8/50, Biogon, Biometar, Panolar
Schneider: Heligon
Voigtlander: Nokton, Ultron
Zeiss: Planar


(http://www.fotonyf.republika.pl/kurs/kurssbas.htm)
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
alkos napisał/a:
Praktica 1.8/50, Biogon, Biometar, Panolar

Czego to sie czlowiek tutaj nie dowie. To moj Pentacon 50/1.8 ma uklad gaussa?
 

paj  Dołączył: 20 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
alkos napisał/a:
Praktica 1.8/50, Biogon, Biometar, Panolar

Czego to sie czlowiek tutaj nie dowie. To moj Pentacon 50/1.8 ma uklad gaussa?

Jak najbardziej! Prakticar 1.8/50, Pentacon 1.8/50, Pancolar 1.8/50, wszystkie mają symetryczną budowę, przednia i tylna soczewka to meniski wypukłe i wewnątrz po obu stronach przysłony achromaty. Razem sześć soczewek w 4 grupach, chociaż w Pakcolarze chyba w 5 grupach (jeden achromat chyba ten tylny rozkleili ;-) ).
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Od kiedy np Biotar to symetryczny układ względem przysłony według tego stwierdzenia możnaby stare Doppel Anastygmaty uznać za optykę Gaussa.Podaję następne trochę starsze Gaussy Ektar,Summar,Xenon,Heliogon,Nocton,Biotar(jego wykres mam przed nosem sześć soczewek jasność dwa ogniskowa 58).Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-10-11, 16:17 ]
Biometar przeznaczony do Pentaconów średnioformatowych też uznany został za szkło gaussowskie mimo jasniości 2,8 .Pancolar,Pentacon,wszelkiej maści jupitery-sonnary też mimo ich różnej budowy.Tak naprawdę 2 to nie jest reguła zdarzają się i 2,8 jak Biotar ale ilość soczewek w układach rozmaitej wcale nie symetrycznej budowy wynosi więcej niż 5 piszą że maksymalnie 8 ale czy tak jest naprawdę powstały jakieś twory asferyczne i mogą rozwalić koncepcję.Ciekawy jest obiektyw Planar 0,7/50(Oberkochen) trzy soczewki z przodu pięć z tyłu o kształtach futurystycznych.Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach