ADestroyer  Dołączył: 16.06.2010
drimik napisał/a:
Chciałbym się pobawić w focenie kwiatków, pszczółków i innych takich tam... czy sam tego typu obiektyw wystarczy do tego typu ujęć ?

Wystarczy aż nadto, chyba że zechcesz oczęta Muchów i Motełków uwieczniać to wtedy trzeba jeszcze trochę gadżetów. ;-)

drimik  Dołączył: 27.01.2010
Czytałem ich testy na Opacznych. Wedle ich pomiarów Pentaxowa 100 wypada lepiej pod względem ostrości i to już od F2.8 - czy dobrze rozumiem ich wyniki?
Za to T 90 ma bardziej przewidywalny AF ?

PiotrK.  Dołączył: 30.05.2017
nie dalej jak wczoraj oglądałem ten obiektyw w sklepie i byłem prawie zdecydowany na zakup
dla porównania wziąłem swoją sigmę 70 EX DG macro - Sigma ma ogranicznik AF który owszem się przydaje; dot.to głównie sytuacji, gdy pomiędzy kolejnymi ujęciami jest duża różnica w odległości do fotografowanego przedmiotu
jeżeli nie ma limitera jak w Pentaxie, lub jest wyłączony, to oba będą się ciskać jak głupie tam i z powrotem, przy czym miałem wrażenie, że w Pentaxie trwało to dłużej, ale może to tylko przypadek
pewnym rozczarowaniem w przypadku Pentaxa jest filigranowy tubus wykonany z plastiku z jeszcze bardziej filigranowym mocowaniem filtrów - o ile korpus jest aluminiowy, to ruchoma część jest plastikowa!
poza tym same pozytywy: lekki, mały, bardzo ostry (nie zauważyłem różnic w stos. do Sigmy)

w eurortv do wzięcia za 2.2k, ale w ratach: za gotówkę drożej!

Właśnie patrzyłem na niego wcześniej w EuroRtv i KP też tam w dobrej cenie.

Odłożyłeś zakup?

tak, zrezygnowałem
zastanawiałem się poważnie nad kupnem Pentaxa, ale mam dwa obiektywy macro 1:1 i ten Pentax wcale nie jest mi niezbędny
gdybym nie miał nic, pewnie bym go wziął, bo warunki finansowe są bardzo kuszące, a wszystko co piszą optyczni się zgadza

sprawdzę czy skasowali moje zamówienie w euro, żeby go niepotrzebnie nie blokować

PS żeby nie było, że pojechałem do sklepu na próżno, sprawiłem sobie Samyanga 85 - wyszło 1k w nieoprocentowanych ratach po 30PLN/mc :)

pipeman  Dołączył: 03.06.2010
D FA 100/2.8 macro sprawdza się jako portretówka również. To bardzo fajne i uniwersalne szkiełko. Chcesz limiter to Tamron 90/2.8 go ma. Różni się nieco od Pentaxa ale co kto lubi. Do samego macro brał bym Tamka, do ogółu Pentaxa.

mirekin  Dołączył: 03.12.2008
Nie wiem jak inni, ale makro wyostrzam ręcznie. AF używam przy portrecie, kiedy robię zdjęcia moim DFA 100 2,8 WR. Wtedy brak limitera nie przeszkadza tak mocno.

Oglądałem sporo sampli i testów. Ten limiter w Tamronie fajny ale potrzebuję dłuższej ogniskowej nie tylko do makro - dlatego stawiam na Pentaxa. Nie śledziłem cen tego szkła - jak to wyglądało w ostatnich miesiącach? Teraz jest ciut lepiej odkąd zacząłem go śledzić i jest za 2200.

normalna cena to chyba 2.5k

cube007  Dołączył: 12.03.2009
drimik napisał/a:
Ten limiter w Tamronie fajny ale potrzebuję dłuższej ogniskowej nie tylko do makro - dlatego stawiam na Pentaxa
No, 100mm a 90mm to faktycznie różnica :-P

Skocz do: