ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
drimik napisał/a:
Chciałbym się pobawić w focenie kwiatków, pszczółków i innych takich tam... czy sam tego typu obiektyw wystarczy do tego typu ujęć ?

Wystarczy aż nadto, chyba że zechcesz oczęta Muchów i Motełków uwieczniać to wtedy trzeba jeszcze trochę gadżetów. ;-)
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Czytałem ich testy na Opacznych. Wedle ich pomiarów Pentaxowa 100 wypada lepiej pod względem ostrości i to już od F2.8 - czy dobrze rozumiem ich wyniki?
Za to T 90 ma bardziej przewidywalny AF ?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
nie dalej jak wczoraj oglądałem ten obiektyw w sklepie i byłem prawie zdecydowany na zakup
dla porównania wziąłem swoją sigmę 70 EX DG macro - Sigma ma ogranicznik AF który owszem się przydaje; dot.to głównie sytuacji, gdy pomiędzy kolejnymi ujęciami jest duża różnica w odległości do fotografowanego przedmiotu
jeżeli nie ma limitera jak w Pentaxie, lub jest wyłączony, to oba będą się ciskać jak głupie tam i z powrotem, przy czym miałem wrażenie, że w Pentaxie trwało to dłużej, ale może to tylko przypadek
pewnym rozczarowaniem w przypadku Pentaxa jest filigranowy tubus wykonany z plastiku z jeszcze bardziej filigranowym mocowaniem filtrów - o ile korpus jest aluminiowy, to ruchoma część jest plastikowa!
poza tym same pozytywy: lekki, mały, bardzo ostry (nie zauważyłem różnic w stos. do Sigmy)

w eurortv do wzięcia za 2.2k, ale w ratach: za gotówkę drożej!
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Właśnie patrzyłem na niego wcześniej w EuroRtv i KP też tam w dobrej cenie.

Odłożyłeś zakup?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
tak, zrezygnowałem
zastanawiałem się poważnie nad kupnem Pentaxa, ale mam dwa obiektywy macro 1:1 i ten Pentax wcale nie jest mi niezbędny
gdybym nie miał nic, pewnie bym go wziął, bo warunki finansowe są bardzo kuszące, a wszystko co piszą optyczni się zgadza

sprawdzę czy skasowali moje zamówienie w euro, żeby go niepotrzebnie nie blokować

PS żeby nie było, że pojechałem do sklepu na próżno, sprawiłem sobie Samyanga 85 - wyszło 1k w nieoprocentowanych ratach po 30PLN/mc :)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
D FA 100/2.8 macro sprawdza się jako portretówka również. To bardzo fajne i uniwersalne szkiełko. Chcesz limiter to Tamron 90/2.8 go ma. Różni się nieco od Pentaxa ale co kto lubi. Do samego macro brał bym Tamka, do ogółu Pentaxa.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Nie wiem jak inni, ale makro wyostrzam ręcznie. AF używam przy portrecie, kiedy robię zdjęcia moim DFA 100 2,8 WR. Wtedy brak limitera nie przeszkadza tak mocno.
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Oglądałem sporo sampli i testów. Ten limiter w Tamronie fajny ale potrzebuję dłuższej ogniskowej nie tylko do makro - dlatego stawiam na Pentaxa. Nie śledziłem cen tego szkła - jak to wyglądało w ostatnich miesiącach? Teraz jest ciut lepiej odkąd zacząłem go śledzić i jest za 2200.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
normalna cena to chyba 2.5k
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
drimik napisał/a:
Ten limiter w Tamronie fajny ale potrzebuję dłuższej ogniskowej nie tylko do makro - dlatego stawiam na Pentaxa
No, 100mm a 90mm to faktycznie różnica :-P
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
niezaprzeczalne zalety Tamrona z punktu widzenia zastosowania makro:
1.piękny, plastyczny, nasycony obraz w połączeniu z doskonałą ostrością
2.możliwość manualnego ustawienia przysłony, a więc możliwość użycia tanich, manualnych pierścieni pośrednich
3.limiter
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Dziękuję wszystkim za pomoc. Nie wiem czy dobrze czy źle ale zamówiłem dziś Pentaxa ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
'bendziesz Pan zadowolony' ;-)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Z tym "pęknie nasycony" to bym polemizował, no i bokeh słąbszy od DFA.
Kolory załatwiłem nakręcając na stałe polar ... teraz go nie ściągam z T90.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Przychylam się za PiotrK., choć nigdy w dłoniach nie miałem Pentaxa ;-) Po samych fotach jednak nie widać jakiejś różnicy.
Do zalet Tamrona dodałbym jeszcze sporo niższą cenę i 5 lat gwarancji.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
PiotrK. napisał/a:
niezaprzeczalne zalety Tamrona z punktu widzenia zastosowania makro:
1.piękny, plastyczny, nasycony obraz w połączeniu z doskonałą ostrością
2.możliwość manualnego ustawienia przysłony, a więc możliwość użycia tanich, manualnych pierścieni pośrednich
3.limiter

Niezaprzeczalną zaletą jest cena... zaś z resztą wymienionych zalet można polemizować. :roll:
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
ADestroyer napisał/a:
PiotrK. napisał/a:
niezaprzeczalne zalety Tamrona z punktu widzenia zastosowania makro:
1.piękny, plastyczny, nasycony obraz w połączeniu z doskonałą ostrością
2.możliwość manualnego ustawienia przysłony, a więc możliwość użycia tanich, manualnych pierścieni pośrednich
3.limiter

Niezaprzeczalną zaletą jest cena... zaś z resztą wymienionych zalet można polemizować. :roll:

Nie no, laczemu? :-)

AD 1. Też to mam w swojej setce Pentaksa, więc żadna przewaga. :-P
AD 2. To jest zaleta, zwłaszcza dla mnie, jako że mój K-50 wszedł w okres apertopauzy. :-(
AD 3. Też lepiej mieć, niż nie. Jak Pentaksowi się zachce huntingu, to pół dnia z głowy, zanim przejedzie tam i z powrotem. ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
różnica w cenie jest obecnie na poziomie 150-200PLN (eurortv) - przy tym poziomie wydatku moim zdaniem bez znaczenia
Tamron w ostatnich tygodniach zrobił się dziwnie drogi, cena oscyluje ok 1900-2000, natomiast na Pentaxa jest jakaś bonifikata, zniżka obojętnie jak to nazwać, można go mieć za ok 2150-2200

co do pkt.1, byc może to moje subiektywne wrażenie, ale obraz z T bardziej mi się podoba, mimo ze P w testach wypada chyba lepiej
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
PiotrK. napisał/a:
co do pkt.1, byc może to moje subiektywne wrażenie, ale obraz z T bardziej mi się podoba, mimo ze P w testach wypada chyba lepiej

Dlatego napisałem, że można polemizować. Jedni wolą Rosół, a inni Pomidorową. :-)
Mnie zaś Tamek jakoś nigdy nie przekonywał (co absolutnie nie znaczy, że to zły obiektyw). :roll:

A rozwijając: używkę kupi się już w okolicach 900 zł (Pentax'a raczej ciężko).
AD.1 Z tym pięknym plastycznym niestety nie zgadzam się po całej linii (ale jak wspomniałem powyżej jest to rzecz gustu);
AD.2 U chińczyka można sobie zafundować budżetowe pierścienie z przeniesieniem przesłony;
AD.3 Jeśli szkło li tylko do macro, to ja akurat nie znam nikogo kto korzysta z AF'a (tudzież limitera);

Ale ja tak tylko marudzę. ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
co do pierścieni:
-pierscienie tylko z bagnetem - wiadomo, są chińskie po parę złotych
-przeniesienie tylko popychacza przysłony - używane markowe ( np hama) cena ok 100pln, chińskich nie znam
-przeniesienie popychacza i kontaktów elektrycznych, ale bez AF markowe używane ok 300pln, chińskich nie znam
-przeniesienie wszystkiego łącznie z śrubokrętem - pojawiają się chińskie po ok 30$ za pierścień, pod różnymi nazwami, szybko znikają pozostawiając po sobie fatalne opinie; co do markowych nie wiem, nie spotkałem

jeżeli znasz źródło przyzwoitej jakości chińskich, bardzo proszę podpowiedz
moim zdaniem mechanika musi tu być na najwyzszym poziomie, bo każdy dodatkowy element przenoszący popychacz przysłony stawia dodatkowy opór który musi pokonać elektromagnes
mam pierścienie hama z przeniesieniem przysłony i z powyzszego powodu zastanawiam się nad wyrzuceniem z nich tego popychacza; przy braku styków i tak nie ma z niego pożytku ze wspolczesnymi obiektywami

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach