Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
  Windows XP i dysk SSD ?
Coś moje stare HDD chce wyzionąć ducha i zastanawiam się czy nie wymienić go na dysk SSD ?
Z tego co czytałem takie dyski jednak nie są prawidłowo obsługiwane przez system Windows XP.
Czy ma sens sklonowanie działającego systemu Windows XP na taki dysk ?
Czy jego wydajność i trwałość nie będą gorsze niż pod Windows 10 ?
Czy wystarczy jeśli co jakiś czas uruchomię Linuxa jako drugi system na nim zainstalowany ?
Czy ktoś w praktyce używa dysku SSD i Windows XP ?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Też o tym kiedyś myślałem, ale straszyli, że XP nie obsługuje "TRIM" i ogólnie zło.. i jakoś nigdy nie doczytałem o co biega z tym trimem i odpuściłem.
Tutaj ktoś pisze, że da się bez tego żyć, tylko dysk powinien mieć GC.

Może ktoś bardziej obcykany w temacie coś mądrzejszego napisze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zaglądałem na szybko i w sieci jest trochę opisów co i jak robić aby to nie bolało. Brak obsługi "TRIM" też można obejść i jest to opisane.
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Brak obsługi trim to nie taki aż tragiczny problem. Po prostu będzie wolniej zapisywał dane, bo przed zapisem musi najpierw upewnić się, czy może, skoro tu nie jest pusto, a powinno, potem wyczyścić, oznaczyć jako wyczyszczone i dopiero zaczynać zapis. To dość mocno wpływa nie tylko na szybkość działania, ale i na zużycie dysku. Ale są na to obejścia i specjalne programy, które trimują dysk, choć one i tak nie są tak dobre, jak sam OS, który najlepiej wie, czy teraz coś jest zapisywane na dysku, czy można zabrać się za sprzątanie w tle.

Po za tym dyski SSD często mają większe sektory, niż mówią, że mają, ze względu na kompatybilność z XP i innymi starymi OSami. Przez to może się zdarzyć, że system będzie korzystał z logicznych sektorów zamiast fizycznych, co spowoduje znacznie wolniejszy odczyt (i znów, większe zużycie dysku). Można to obejść formatując dysk czymś nowszym i później na tym instalując XP.

Generalnie XP na dysku SSD będzie działał, zapewne szybciej, niż na HDD, ale nie o tyle szybciej, jak w przypadku nowocześniejszych systemów. Może też się okazać, że żywotność dysku będzie mniejsza, ale o ile, to ciężko powiedzieć. Podobno przy solidnie skopanych ustawieniach, czyli nie stosowaniu niczego do TRIMowania i kiepskim sformatowaniu może SSD nawet działać wolniej, niż HDD, ale nie jest to częsty przypadek.

Mimo to wydaje mi się, że to nie ma większego sensu, lepiej za te pieniądze kupić szybki HDD.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wygląda to na mały dramat :-)
Windows XP zostaje na dysku HDD a na SSD zainstaluję chyba Linuxa ?
Ma to swoje zalety bo na Linuxa nie muszę kupować tak dużego dysku i mogę równocześnie korzystać z dysku HDD na którym będzie Windows XP.

[ Dodano: 2018-06-19, 11:34 ]
Ps. Jakiej firmy dysk SSD polecacie ?

Szybki i trwały oraz tani ?

Mam już jeden Crucial ale posiadam go krótko więc trudno wydać jakąś opinię...
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Markus, polskiej produkcji Gooramy Iridium są bardzo dobrej jakości. Wyłowisz już za 130 zł - 120Gb.

A poza tym:
Cytat
Alignment: Optymalizacja partycji
Takie narzędzie jest również konieczne, dlatego że – inaczej niż Windows 7 – Vista i XP często pozostają w sprzeczności z funkcjonalnością SSD. Na przykład Windows XP domyślnie zaczyna partycję systemową na 126 sektorze dysku twardego, który w przypadku SSD leży w środku jednej ze stron. To niekorzystne, ponieważ przy takim niedopasowaniu XP często wykorzystuje wtedy tylko połowę stron w bloku. Skutkiem tego są niepotrzebne operacje zapisu i odczytu. Microsoft twierdzi, że ten efekt może spowolnić dyski SSD nawet o 50 proc. Aby tego uniknąć, musimy w Windows XP tak przesunąć sektor startowy partycji systemowej, aby początek klastra NTFS o wielkości 4 kB zaczynał się ze stroną SSD. Do tego wyrównania musi dojść przed formatowaniem. Ponadto można je zastosować tylko w przypadku nowych SSD, ponieważ wszystkie istniejące na nich dane będą po tym procesie nieczytelne.

Szkoda SSD na Win XP.

 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Marku odpuść sobie Windowsa XP. On naprawdę powinien już odejść.

pz
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podobno najprostszy sposobem obejścia tego jest sformatowanie dysku pod Windows 7.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
plwk napisał/a:
Podobno najprostszy sposobem obejścia tego jest sformatowanie dysku pod Windows 7.
Trochę to proteza jest, ale sposób dobry. Tylko po co formatować Windowsem 7 i potem instalować XP?
XP to świetny system ale już powinien pójść sobie w niepamięć. A zamiast XP to Linux Mint.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
XP to dobry system i nie pójdzie w niepamięć bo wciąż działa na moim starym sprzęcie ;-)
Fakt , obecnie mnie nieco ogranicza ale koszt upgrade sprzętowego mnie zniechęca do zmiany skoro to działa jako tako i nawet sobie radzi z 24 MP rawami z K-70.
Równolegle mogę używać Linuxa Mint na SSD i będzie bez kosztowe przyśpieszenie ? (nie licząc dysku SSD).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbynio napisał/a:
Tylko po co formatować Windowsem 7 i potem instalować XP?

Windows 7 u znajomego :-D
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mam Windows 10 na innym kompie , więc z formatem to żaden problem :evilsmile:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Też mam XP MCE na moim 12 letnim Dellu. Zdaję sobie sprawę, że mało to bezpieczne szczególnie, że ma on dostęp do NAS, na którym fotki i inne dane, a liczba dziur bez łatek rośnie.. ale jest oryginalny, ten komp nic nowszego nie uciągnie, a spełnia swoje zadanie i póki je spełnia, zmian nie przewiduję.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Windows 7 wcale nie działa wolniej niż Windows XP. Sprawdzone osobiście.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Linux Mint tym bardziej nie jest wolniejszy od tych systemów....
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Marooned, spróbuj Linux Mint 17.1 Xfce. Wypal płytę i wystartuj go live. U mnie na Thinkpad T43 działa płynnie, wyświetla filmy, net działa bdb i nawet fotki da się obrabiać jako tako. :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Nie do końca wiem w jakim celu miałbym instalować kompletnie nieznany mi system zamiast super wymuskanego i działającego ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Gdybyś dołożył dysk SSD to nie poznałbyś ani komputera ani systemu ;-)
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Marooned, napisałem przecież odpal go live a nie instaluj.
Spróbuj może spodoba Ci się. :mrgreen:
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Mi w swoim czasie padł dysk z XP, ale jak się okazało, że większość współczesnych programów (aktualizacji/ nowych wersji) do foto nie chciała już na tym działać, to bez żalu zainstalowałem 8.1 i na kilka lat z oprogramowaniem mam spokój :-) O możliwości dodania więcej ramu (w moim wypadku) nie wspomnę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach