Kot72  Dołączył: 15.10.2014
5 tys rocznie przy aktualnych cenach opału to i tak przyzwoicie . Te 800 zł w spółdzielni zawiera też zaliczki za wodę , obsługę nieruchomości , śmieci , energię w pomieszczeniach wspólnych ( oświetlenie klatek , winda ) , pensje dla prezesa i pracowników , składka na fundusz remontowy itp . Nie masz opłat miesięcznych ale realnie i tak je ponosisz .

Generic  Dołączył: 09.11.2007
Ale wy tu rozprawiacie w kwestii izolacji i ogrzewania o starych domach murowanych czy z bali?
Tzn M.K to wyczytałem, ze murowany poniemiecki.

Bo przy murowanym nieocieplonym to cudów nie będzie. A te stare chałupy z bali bardziej mniej interesują jak to z ogrzewaniem wychodzi.

Rozprawiamy teoretycznie bo nadal nie wiadomo nic o przedmiotowym domku ( raczej rozmawiamy o murowanym )

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Drewno jako materiał budulcowy ścian ma bardzo dobry(jeden z najniższych) współczynnik przewodności cieplnej. W domu o ścianach 20 cm litego drewna masz bardzo ciepło. Oczywiście im grubsze ściany z drewna tym lepiej, ale koszty są przy domach z bali wcale nie niskie.

Co do cudów w ogrzewaniu starego domu - wszystko zależy w jakiej cenie domek został nabyty. Niektórzy nie popatrzą w stronę starego domu właśnie ze względu na teoretycznie wysokie koszty. Nie myślą jednak, że wybudowanie, zakup działki i wszystko co związane z tym to koszty często 10 krotne. Ja kupiłem chałupę(135m2 w obrysie) za 54tys z 25 arami ziemi, oraz budynkiem gospodarczym(28m2 w obrysie), który musiałem otynkować niestety, bo zaprawa wapienna się posypała na nim, oraz starym drzewostanem. To wszystko są wartości dodatnie. Budując nowy należy kupić ziemię, przyłącza wykonać, pozwolenia na budowę załatwić, projekt kupić no i sam budynek postawić. Zakładając, że ktoś się buduje teraz w mojej miejscowości to wyda na to wszystko co ja mam 450-500tys(nie licząc gospodarczego). Mówimy o gruncie na wsi. W mieście byłoby dużo drożej. I teraz tak, w nowym też ponosisz wydatki na ogrzewanie - niższe, ale ponosisz. Powiedzmy, że ja mam ogrzewanie na rok w wysokości 4200, a w nowym budynku masz 1800. Różnica 2400 na rok. Policzmy różnicę ceny 'nabycia' domów: 54tys-450(zaniżam)=396tys. Od tej kwoty trzeba odjąć cenę remontu, mnie do tej chwili wyniósł 70tys licząc z dachem i brukiem pod domem(bruku bym nie musiał liczyć, ale niech będzie). Nadal mamy ponad 300tys zaoszczędzonych pieniędzy. Jeżeli ja mam 2400 rocznie kosztów więcej - to znaczy, że za 130 lat zrównam sie kosztami z tym kimś co wybudował nowy dom. Czyli moje dzieci i wnuki jeszcze będą korzystały z mojego pragmatyzmu, choć one będą to postrzegały inaczej, ponieważ nie będą musiały nabyć tego domu - będzie im ciążył, więc jak będą chciały to sobie sprzedadzą lub ocieplą. W związku z powyższym ocieplenie domu trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Metodę ocieplenia najwłaściwszą dobrać do samego domu. Ja tego nie zrobię, ponieważ wiem do czego prowadzi zamknięcie starego domu w' szczelnym worku' ze styropianu (oglądałem u teściów efekt szczelności i punktu rosy - bardzo ładne czarne wykwity przy wszystkich plastikowych oknach w starym ocieplonym styropianem domu) . Poza tym lubię naturalną przewiewność ścian, która występuje u mnie w chacie. Ociepliłem strop 15cm wełny, a podłogę mam na legarach, również ocieploną od strony ziemi 10cm wełny. Możemy porozmawiać o tym jak ciepła jest taka podłoga, a jak ciepła jest wylewka betonowa na 10cm styropianu.
Oczywiście nie jestem przeciwnikiem ocieplenia domu, ale to trzeba robić z głową i powoli, przemyśleć sprawę, zobaczyć jak zimą zachowuje się dom, jakie są koszty, jaką można uzyskać temperaturę i jak długo się ona utrzymuje po wygaszeniu pieca. W ciągu jednej zimy nie straci się majątku. A jeśli ktoś jest w domu to i drewnem można palić - będzie co prawda trochę chodzenia wokół tematu, ale będzie bardzo tanio i miło.

Czarne wykwity , jak piszesz to raczej źle zamontowane okna ( mostki termiczne ) i fatalna wentylacja lub jej brak . Raczej to drugie . A co do kosztów ... 20 lat temu była troszkę inna wrtość gruntu , materiałów budowlanych itp . W chwili obecnej budowa to spore koszty .

Iza  Dołączyła: 01.10.2007
Do ocieplania nie służy tylko styropian, można użyć choćby wełny mineralnej, z którą będą na pewno mniejsze problemy związane ze skraplaniem tam, gdzie nie chcemy. W każdym przypadku polecam jednak zlecić obliczenia dotyczące rozkładu temperatur w ścianie z projektowanym ociepleniem - proste, a może zaoszczędzić dużo kłopotów.

Generic  Dołączył: 09.11.2007
M.K napisał/a:
(...) a podłogę mam na legarach, również ocieploną od strony ziemi 10cm wełny. Możemy porozmawiać o tym jak ciepła jest taka podłoga, a jak ciepła jest wylewka betonowa na 10cm styropianu.

O właśnie... a ostatnio znajomi w pracy właśnie rozmawiali o tym, że jeden kupił stary dom i "na szczęście" ma w większości pomieszczeń porobione wylewki a tam gdzie zostały podłogi na legarach to sobie dorobi. I tak sobie myślałem - po jaką cholerę?
Ale niektórzy to lubią ściany z płyt G-K więc nie podejmowałem rozmowy o-)

No zamienić deski na legarach na panele na betonie, nie rozumiem...

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Ten człowiek nie rozumie co to jest podłoga na legarach i jakie ma ona właściwości, a jakie właściwości ma beton. Ja robiłem od nowa podłogi, bo oryginalne były już bardzo zniszczone.

Skocz do: