ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
PiotrK. napisał/a:
Chylić czoła przed inżynierami, którzy opracowali te konstrukcje 70 lat temu; weźmy jeszcze pod uwagę, że fotografia barwna wtedy dopiero raczkowała.

Fotografia barwna to już jakieś 100 lat z ogonkiem, więc trudno mówić tutaj o raczkowaniu w latach 70, no chyba że XIX wieku. :roll:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
70 lat temu, czyli 40-te - pisałem z pamięci, a ta bywa zawodna
W rzeczywistości Biotar był konstruowany w latach 20-tych i na tym etapie na pewno nie był projektowany pod fot.barwną
 
KasiaMagda
[Usunięty]
PiotrK. napisał/a:
A jaki masz obiektyw z przysłoną preselekcyjna?
Heliosa zabierz na spacer do parku późnym popołudniem, przymknij do 3-4 i podziałaj w jakimś miejscu, gdzie światło słoneczne pada plamami, a nie lawiną promieni.

Poszliśmy do parku popołudniu ale nie było złotej godziny, bo przyszły chmury i słonko się schowało, także nic nie wyszło, jedynie trochę bąbelków. Wstawie ale wiem, że nie o to chodzi.


Z przysłoną preselekcyjną mam Jupitera 9 85 f2 i kolejność kręcenia mam opanowane tylko nie wiem na jakim etapie ustawiam czas naświetlania ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
KasiaMagda, przy obiektywie preselekcyjnym, ustawiasz ostrość na otwartej przysłonie, przymykasz do ustawionej wartości i robisz fotkę. Aparat zmierzy czas w zależności od nastawionej przysłony. Po prostu wtedy do światłomierza wpada tylko taka ilość światła na jaką pozwala otwór przysłony. Oczywiście ostrość ustawiasz manualnie. Można pracować w "M" i "AV".
 
KasiaMagda
[Usunięty]
powalos, tak jak mi, to wytłumaczyłeś tak robiłam i się nauczyłam tylko nie wiedziałam, że czas automatycznie się ustawia i ja międzyczasie ustawiałam na body czas ale na końcu i tak mi się zgadzało, teraz rozumię :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
KasiaMagda napisał/a:
nie wiedziałam, że czas automatycznie się ustawia

Napisałem o tym na poprzedniej stronie 8-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
plwk, wszystko czytam uważnie ale nie zawsze wiadomości wskakują do właściwej szufladki. Dziękuję :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo ja czasem piszę na skróty.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
To się nazywa między wierszami ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Napisałem jak zrobić, nie tłumacząc dlaczego.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
PiotrK. napisał/a:
W rzeczywistości Biotar był konstruowany w latach 20-tych i na tym etapie na pewno nie był projektowany pod fot.barwną

To do do fotografii kolorowej są dedykowane specjalne obiektywy? Człowiek tyle lat foci i okazuje się, że wszystko było źle. :roll:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
zaczyna się bicie piany, szkoda zaśmiecać wątek, pozwolisz że nie będę podejmował dalszej dyskusji
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Czemu zaraz bicie piany? Pierwszy raz czytam takie informacje, więc z ciekawości mej niezmiernej pytam. Będę niezmiernie wdzięczny jak Kolega zamiast się obrażać podlinkuje jakieś źródła (niekoniecznie w tym wątku, może być na PW). :roll:
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dzisiaj z Heliosem w czasie "złotej godziny" .
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Na pełnej dziurze (poprzednie też) czyli f2.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
co prawda nie 44K tylko 44M6, na pełnym otworze
IMGP9857 by Piotr Kaczecki, on Flickr
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Tak patrzę na te zdjęcia i zastanawiam się, dlaczego mi nie wychodzą bąbelki. Ale wszystkie są ładne ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Robiłem ujęcie o zachodzie słońca, światło padało pod ostrym kątem odbijając się od liści niektórych roślin.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Żeby wyszły bąbelki muszą być zachowane odpowiednie odległości: dystans między fotografowanym obiektem a tłem musi być kilka razy większy niż odległość od aparatu do fotografowanego obiektu. Gdybyś robiła zdjęcia bezlusterkowcem, albo lustrzanką w trybie lv to od razu zobaczysz czy coś się z tłem stanie czy nie. Czasami tło jest zbyt daleko i rozmywa się na gładki budyń, musisz wtedy domknąć przysłonę, albo jest za blisko i nie zdąży się z nim nic zrobić, stanie się jedynie lekko nieostre.
Król bokehu jest jeden: Helios 40-2/Cyclop 85/1.5, reszta to półśrodki :) Ten Cyclop za 600 leżał ostatnio na A.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Krzychoo napisał/a:
Żeby wyszły bąbelki muszą być zachowane odpowiednie odległości: dystans między fotografowanym obiektem a tłem musi być kilka razy większy niż odległość od aparatu do fotografowanego obiektu.


w przypadku mojego zdjęcia: do roślinki ok 0,7m, do liści odbijających słońce ok 3m

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach