rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
tref, :-B

[ Dodano: 2018-06-06, 18:01 ]
Coś mi się wydaję że KP u mnie zagości po wakacjach a K-50 przejdzie na skorupki ...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
powalos napisał/a:
Do mnie jego argumenty trafiły.

A były one następujące: Przewaga K-3II nad K-5II to nowsza konstrukcja, w związku z czym szybsze operacje (np. zapis na karcie – obsługa szybszych standardów), używanie dwóch kart pamięci (backup zdjęć lub zwiększenie pojemności), obsługa nowego typu obiektywów (elektronicznie sterowana przysłona), GPS, który czasem się przydaje w terenie jeśli ktoś chce znakować zdjęcia, lepszy tryb filmowania (możliwość ustawienia większej liczby parametrów, ale stabilizacja elektroniczna, co wiąże się z wycięciem tylko części kadru). Wady to np. słynne opóźnienie błysku lampy w trybie P-TTL, brak wbudowanej lampy, a w związku z tym brak sterowania bezprzewodowego błyskiem, duże pliki RAW w związku z większą rozdzielczością matrycy, większe szumy na wyższych czułościach, łatwiejsze łapanie przepaleń i trudniejsze ich ratowanie w obróbce. Oba aparaty robią dobrej jakości zdjęcia i jeśli ktoś się zastanawia nad wyborem, to polecam K-3II jak najbardziej, ale zamiana z K-5II(s) nie przynosi wg mnie niewiele na plus. RAWy ze starszego modelu są bardziej elastyczne w obróbce.
rysiekll napisał/a:
Słyszałem jednak o problemach i prądożerności KP, stąd pytanie ...

Na PPD używałem KP pożyczonego od Ricoha. Podpiąłem do niego DA 16-85. Aparat dostałem z naładowanym akumulatorem, wykonałem nim 87 zdjęć i nagrałem 3 minuty wideo i miałem już żółty wskaźnik baterii. Przed zwróceniem naładowałem akumulator. Aparat przejął kerad i pamiętam, że też mówił o szybkim zużywaniu zapasu prądu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
bakulik, piszesz o K-5ll, czy lls? Poza usunięciem filtra antyaliasing owego znaczących różnic między tymi piątkami nie było za wiele, AF chyba ten sam.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Piszę o K-5II bez es. ;-) Poza brakiem filtra to takie same aparaty.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
A to co wyszło optycznym w teście AF wskazuje na wyrażoną różnicę w poprawie pracy AF na korzyść ski, to jakiś mit? :evilsmile:
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Na PPD też wypożyczyłem od Ricoha KP z największym gripem w komplecie z DA 40 i DA 21.

Bardzo mi się spodobał taki komplet, szczególnie z DA 21. Nie był dla mnie wcale niewygodny po przejsciu z mojego K-5II. Dodatkowo podłączałem do niego Sigme 17-50 oraz 70-200 2.8. Okazuje się że też da się używać KP z ciężkimi zoomami, chociaż pewnie jakbym miał fotografować nim np koncert przez godzinę to mogłoby to nie być wygodne. Tu jednak K-5II wypada lepiej.

bakulik napisał/a:

Na PPD używałem KP pożyczonego od Ricoha. Podpiąłem do niego DA 16-85. Aparat dostałem z naładowanym akumulatorem, wykonałem nim 87 zdjęć i nagrałem 3 minuty wideo i miałem już żółty wskaźnik baterii. Przed zwróceniem naładowałem akumulator. Aparat przejął kerad i pamiętam, że też mówił o szybkim zużywaniu zapasu prądu.


Potwierdzam, wypożyczyłem aparat z baterią naładowaną w 100% w sobotę rano. Zrobiłem około 240 zdjęć, nie kręciłęm filmów. Przeglądnałem menu i ustawienia, sprawdziłem funkcje kółek itp. Wieczorem ok 20 aku padł zupełnie. Zdziwiłem się nieco, bo ok 1000 zdjęć na jednym akumulatorze w K-5II to norma.

Ale muszę przyznać że patrzę na KP i tak w sumie to chciałbym go mieć.
Często używam wysokich czułości - rzędu ISO 6400, czasem przydałoby się więcej i wiem, że KP w takich warunkach pewnie sprawowałby się lepiej niż K-5II. W pozostałych sytuacjach pewnie K-5II jest zupełnie wystarczający do moich potrzeb.
KP ma jednak FUN factor który kusi i przyciąga. Szczególnie z DA21 :)
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
rafalf napisał/a:
KP ma jednak FUN factor który kusi i przyciąga. Szczególnie z DA21 :)
Podejrzewam że ze wszystkimi limitedami w wersji DA będzie FUN ;-)
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Witam Wszystkich! Przeanalizowałem wszystkie wypowiedzi w tym wątku i w dalszym ciągu mam dylemat, czy warto jest zamienić Pentaxa K-5II(bez "s"), na Pentaxa K-3. Prosiłbym o wyrażenie subiektywnych opinii przez użytkowników, którzy posiadali/posiadają te obydwa korpusy. Nie chodzi mi o wyniki testów, porównania specyfikacji itp. - lecz własne odczucia i wrażenia, czy pomiędzy tymi korpusami jest tak duża różnica, że warto przejść na K-3. Pozdrawiam Serdecznie.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Endriu61, ja zmieniłem K-5II na K-5IIs, obraz jest bardziej szczegółowy, tyle mogę powiedzieć ;-)
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Witam! Też myślałem o zamianie na K-5IIs, ale niestety jest prawie niedostępny na krajowym rynku, jedynie ze Stanów lub z Japonii, ale wówczas kosztowo się nie opłaca. Natomiast K-3 bez problemu można kupić w dobrej cenie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A czego Ci brakuje w K-5II?
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
;-) No właśnie naczytałem się o tej większej szczegółowości....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak duże wydruki wykonujesz? Do rozmiaru 60c45cm nie będziesz w stanie zauważyć różnicy między K-5II a K-1 (na zeszłorocznym PPD nikt nie był w stanie zauważyć w ślepym teście).
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Wydruki zazwyczaj do A4, rzadko większe tj. 30x45.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Endriu61, ty z Lubania, a na ostatnim PPD w Karpaczu nie byłeś? Szkoda.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
:-/
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Do wydruku A4 przy 300DPI bez interpolacji potrzebujesz matrycę 8MPxl. Z 16MPxl otrzymasz A3. Nie widzę powodu do przesiadki.
Jeżeli masz po prostu potrzebę zmiany, to kup starego Pentaksa DL (chodzą po 200-300zł) i pofotografuj tylko nim przez miesiąc. Potem wróć do K-5II. Odsprzedając DLa nic nie stracisz, a dzięki temu docenisz to, jak znakomitym sprzętem jest Kapiątka.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
OK. Ale ja chciałbym dowiedzieć się o subiektywnych wrażeniach i odczuciach w użytkowaniu, pomiędzy K-5II a K-3... :-D

[ Dodano: 2018-07-28, 19:57 ]
...które przemawiają za K-5II albo za K-3...
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam wrażenie, że niewielu zmieniło K5 II na K3. Ja mam K5 podstawowy i K3.tu już przewaga K3 jest szczególnie w jakości AF
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
JacekK napisał/a:
Mam wrażenie, że niewielu zmieniło K5 II na K3. Ja mam K5 podstawowy i K3.tu już przewaga K3 jest szczególnie w jakości AF

A jak z szczegółowością i jakością zdjęć?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach