PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Do kawiarki termometr zbędny.
Ale używam do zielonej herbaty. :)
 

marfalc  Dołączył: 08 Sty 2010
Do yerby i wszystkich herbat z wyjątkiem czarnej termometr i stoper to podstawa.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A ja używam Senseo. I rozróżniam kawę "Guten Morgen" od Mild i Strong. :-o
Natomiast jako wielbiciel kawy ziarnistej też czuję różnicę w paleniu i składzie. Najlepsza kawa to był prezent od znajomych Chińczyków. Ponoć jakiś ichni specjał i faktycznie była to znakomita kawa - wyraźna w smaku a jednocześnie delikatnie palona.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jestem na etapie stopniowego odstawiania cukru, nie słodziłem dużo, ale aby na nowo połechtać kubki smakowe nutami porzeczki, orzechów, skórek pomarańczy czy karmelu nie ma wyjścia. Mlekowi i cukrowi mówimy zdecydowanie nie ;)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Kawę z durianem piliście? W sumie kawa jak kawa, tylko bardziej cuchnąca. Z Malezji, nawet wypiłem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
O, dochodzimy do ekstremów. Kropla wyciągu ze skunksa, kurza łapka, gin... i wyjdzie napar z krwi dziewic :-P
Pamięta ktoś piękne czasy tych rozgrzewających naparów od których tak wiele się zaczęło?

Żeby nie było ot: ja czuję różnicę między kawą, Kawą i KAWĄ. Tylko wciąż nie rozumiem, dlaczego uważa się ten czarny płyn za smaczny napój. I do tego ten straszny zapach. Brrr.
Jedyna kawa jaka mi smakuje to espresso zalane 300ml mleka i posłodzone 7 łyżkami białego cukru. Tyle, ze to nie jest kawa, a dla niektórych to pewnie profanacja. Przepraszam za skażenie Waszych kubków smakowych :-D
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Zaraz tam profanacja :mrgreen:
Ja jak byłem mały też nie rozumiałem jak można lubić piwo ;)
No ale wiesz że to mleko i 7 łyżeczek cukru wzięły się w tej kawie aby zdusić smak spalonych opon, żużlu i błota z kiepskich kaw? :-P
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Każdy ma swój "napój bogów" dla mnie zdecydowanie jest, to kawa. Cieszę się, że nie jestem ortodoksyjna, bo smakuje mi kawa rozpuszczalna i palona z ekspresu, nie wypiję każdej kawy, musi mieć moje nutki zawsze z odrobiną mleka, jak jest to już trzecia w ciągu dnia, to mleka więcej.
Od niedawna mogę całkowicie nie słodzić kawy i przy tym nie cierpię, pomału zaczynam delektować się samym smakiem kawy z mlekiem ale bez cukru. Z tym mlekiem, to mogą być dwie wersje: odrobina mleka albo kawa latte.

Dokładnie to samo, co tref ma do kawy, ja mam do piwa Nie znoszę zapachu, smaku, a nawet tego słowa: piwo. Niedawno ktoś mnie wyciągnął na piwo i pomyślałam, że może coś się zmieniło ale nie i zdecydowanie nie :-D

Znalazłam filmik na YT jak z aeroekspresu zrobić cafe latte, jak kogoś interesuję to podeślę :mrgreen:
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Jak chcesz się podelektować kawą, to koniecznie odstaw mleko (chociaż raz na próbę) - mleko bardzo skutecznie maskuje rzeczywisty smak kawy.
Jeśli raz poczujesz te wszystkie kwaskowatości, owoce, co tam jeszcze, już nigdy nie pomyślisz o jakichkolwiek dodatkach.

Dotychczas pijałaś 'rozpuszczalnik", nic dziwnego, że dodawałaś mleko.
 
lazar  Dołączył: 23 Cze 2010
KasiaMagda napisał/a:
Niedawno ktoś mnie wyciągnął na piwo i pomyślałam, że może coś się zmieniło ale nie i zdecydowanie nie :mrgreen:

:shock: To chyba w lokalu mieli tylko jakieś Warki, Lechy i inne Tyskie.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
pszczołowaty napisał/a:
Mlekowi i cukrowi mówimy zdecydowanie nie ;)
Ja do cukru aż tak restrykcyjnie bym nie podchodził. Szczególnie do tego brązowego...
Cafecito/espresso Cubano:
- wersja z kawiarki - https://www.youtube.com/watch?v=S90HRPPjEkM
- kolba - https://www.youtube.com/watch?v=9kAx4pAD8ps

Jeśli słodzę kawę, to właściwie tylko w sposób jak wyżej :-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
cube007 napisał/a:
pszczołowaty napisał/a:
Mlekowi i cukrowi mówimy zdecydowanie nie ;)
Ja do cukru aż tak restrykcyjnie bym nie podchodził. Szczególnie do tego brązowego...


Zgadzam się z cube007oczywiście można nie słodzić cukrem, za to potraktować kawę po wietnamsku tz. z koglem moglem. :-D
https://www.youtube.com/watch?v=cHnBx2kPueM

galex napisał/a:
Jak chcesz się podelektować kawą, to koniecznie odstaw mleko (chociaż raz na próbę)

Galex, kawę piję nie od dziś :-) Swego czasu pracowałam nawet jako barista, także sprawę mam przemyślaną i raczej dostosowaną do siebie tz. sama kawa jest dla mnie za esencjonalna, za mocna i mleko ma jakby złamać tą intensywność samego smaku kawy, a czasem zalewam mlekiem ale, to już nie kawa.

lazar napisał/a:
To chyba w lokalu mieli tylko jakieś Warki, Lechy i inne Tyskie.

Nie, to było jakieś piwo o smaku malinowym, żeby było mniej piwne, a bardziej malinowe ale co mi się działao po tym, to już nie będę wdawać się w szczegóły ;)
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
KasiaMagda napisał/a:


Zgadzam się z cube007oczywiście można nie słodzić cukrem, za to potraktować kawę po wietnamsku tz. z koglem moglem. :-D


Jak się ma do dyspozycji paskudną wietnamską robuchę, to trzeba jakoś jej wady przykryć :-P

KasiaMagda napisał/a:


Galex, kawę piję nie od dziś :-) Swego czasu pracowałam nawet jako barista,

Wow! Barista nielubiący kawy, dobre! :mrgreen:


KasiaMagda napisał/a:



Nie, to było jakieś piwo o smaku malinowym, )

Piwo osmaku malinowym, powiadasz... :shock: A, to słusznie Cie pokarało :-o
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
KasiaMagda napisał/a:
a czasem zalewam mlekiem


mleko jest bardzo ... bardzo smaczne ;)
https://www.youtube.com/watch?v=dhcun1byFfA

cube007,
słodzę trzcinowym, i próbuje odstawić. Lata picia z cukrem zrobiły swoje. Może mi to troszkę czasu zająć.
Trudno Maćkowi nie przyznać racji. :)
https://www.youtube.com/w...4y0-E_a0&t=267s
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Już miałam przyznać Wam rację :mrgreen: ale posłuchałam eksperta i niestety kawa z mlekiem jest nie tylko źródłem przyjemności smakowych ale przede wszystkim dostarcza niezbędnych minerałów i składników odżywczych. :))
https://www.youtube.com/watch?v=UAlc9553rjY
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
KasiaMagda, A cóż to za pożalsięboże ekspert? :shock: :shock: :shock:

Ja tam lubię i kawę, i mleko.

Ale pite osobno.
:-D
 
KasiaMagda
[Usunięty]
galex napisał/a:
Barista nielubiący kawy, dobre!


No to teraz Was zapędzę w kozi róg :mrgreen:

Jeżeli pójdziemy do kawiarni, to jedynie kawa espresso i wariacje na jej temat (ristretto i amaricano) są podawane bez dodatków.
Pozostałe kawy, a jest ich zdecydowana większość podawane są ze spienionym mlekiem w różnej ilości i na różne sposoby. Jeśli chodzi o mnie, to najczęściej wybieram kawę cappuccino czyli kawa espresso z kapturkiem mlecznej pianki na wierzchu. osobiście nie przepadam za spienionym mlekiem, w warunkach domowych wolę odrobinę mleka.

Najlepiej pokazuje, to poniższy obrazek.
Na 9 klasycznych kaw, tylko trzy są bez mleka, a właściwie jedna, bo to espresso w różnych wariacjach i irish coffi podawane z bitą śmietaną.



:-P
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Nie wiem, do jakich kawiarni chodzisz, ale w wielu podaje się znacznie więcej kaw bez mleka - np. dripy, aeropress etc.

I jeszcze jedno - cała dyskusja o dolewaniu mleka rozpoczęła się od Twojej uwagi, że będziesz je dodawać do kawy z nowo zakupionego aeropressa ...

Zauważ, że pokazana przez Ciebie tablica ilustruje wariacje z mlekiem (lub bez) oparte na bazie espresso .
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
sama kawa jest dla mnie za esencjonalna, za mocna i mleko ma jakby złamać tą intensywność samego smaku kawy

Teraz, mając aeropress możesz dowolnie tą kawę sobie zaparzać. Temperatura wody, grubość przemiału, proporcje woda - kawa, czas zaparzania i najważniejsze - świeża dobra kawa. Wszystkie te elementy będą istotne ;) Właściwie nic Cię nie ogranicza
 
KasiaMagda
[Usunięty]
galex napisał/a:
cała dyskusja o dolewaniu mleka

Dokładnie, traktuję to jako dyskusję trochę pół żartem, pół serio, nie ma jednej racji tak jak nie ma jednego rodzaju kawy :-)

pszczołowaty, smak kawy z aeroekspresu przeszedł wszelkie moje oczekiwania, nie wspominając o takich zaletach, że nie zajmuje prawie miejsca, nie trzeba go specjalnie szorować, składać i rozkładać, no i wielość możliwości dowolnego dostosowania do swoich potrzeb - jest super. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach