PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
soft do wywoływania RAW dla początkującego
wiem że idę trochę na skróty, jest m.in. wątek o darmowym sofcie, ale nie bardzo jestem w stanie zorientować się na ile zawarte tam inf.są aktualne
w związku z tym proszę o pomoc w wyborze softu do obróbki RAW

-nigdy do tej pory nie obrabiałem RAW, jpg produkuję 'w puszce', ale powoli dojrzewam do zabawy w RAW
-nie zarabiam i raczej nie będę zarabiał na fotografii
-robię względnie niewielką liczbę zdjęć, po odsianiu ewidentnie nieudanych zostaje bardzo niewiele
-nie chcę instalować i odinstalowywać w komputerze kolejnych wersji różnego softu 'na próbe' - nie bardzo mam na to czas, a poza tym nie mogę śmiecić w komputerze;
-zakup licencji komercyjnej nie jest niemożliwy, ale nie chcę strzelać do wróbli z armaty
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeszcze możesz pobrac legalną wersję DxO optics. Termin chyba do końca lipca, więc spiesz się. Kod legalizujacy dostaniesz na maila. https://www.dxo.com/us/digitalcamerauk

Bardzo dobry soft i jest sporo o nim w sieci. Alternatywa dla Lightrooma od Adobe.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PiotrK. napisał/a:
nie chcę instalować i odinstalowywać w komputerze kolejnych wersji różnego softu 'na próbe' - nie bardzo mam na to czas, a poza tym nie mogę śmiecić w komputerze

Nie ma uniwersalnej wołarki, która każdemu będzie odpowiadała. W wątku z darmowym softem czasem pojawia się dosyć sensowne oprogramowanie od DxO. Jednak równie dobrze może się u Ciebie sprawdzić RAWTherapee lub Darktable.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
do wszystkiego trzeba się przekonać.
przy podstawowych operacjach większość programów będzie oferowała bardzo podobne jak może te same możliwości.
kwestia tylko z czego Tobie będzie najwygodniej korzystać.
ja np po zabawach PS w wersjach starszych (nie mogę powiedzieć ze oryginalnych) ale jednak. przesiadłem się na inny program.
i szukając niestety instalowałem odinstalowywałem kolejne programy aż dotarłem do Affinity. który mimo pewnych niedoskonałości (dla mnie brak hurtowej obróbki rawów) zostałem przy nim.

po prostu mi pasuje - a nadal uczę się obsługi tego - i chyba długo jeszcze tak będzie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie zapominajmy o nowych programach, które skutecznie zaczynają nawiązywać walkę z Lightroomem - mam na myśli zarówno Luminar od Skylum jak i ON1, czy też Exposure X3 od Alien Skin.
Zacząć zaś możesz oczywiście od DXO, jak radzą koledzy.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
dziękuję wszystkim za szybką reakcję na moje pytanie
DXO się pobiera, zapewne na długo wystarczy

tu małe pytanie: DxO reklamuje 2 płatne wersje Essential i Elite; ceny nie są wysokie, warto się w przyszłości skusić?

natomiast Adobe wygasza LR stand alone i wprowadza wersję CC na zasadzie subskrypcji - w ciągu roku kosztuje tyle co dotychczasowa licencja LR bez ograniczeń czasowych; na razie nie dla mnie
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., Ta wersja DxO, którą ściągasz to wersja Essential i jest za free. Uaktywnisz ją otrzymanym na maila kluczem. Możesz z niej korzystać dowolnie również w celach profii. Później zdecydujesz co dalej. Ja używam głównie LR 6 w wersji box. Dla mnie wystarczy na bardzo długo. Nie zarabiam na fotografii więc abonament nie dla mnie. Gdybyś chciał mieć wersję Elite poprzedniej wersji DxO to mogę podarować klucz aktywacyjny. Musisz tylko sobie skądś zassać poprzednie wersję. Jakbyś był zainteresowany to pisz na PW. Pzdr.

P.S.
Odnoszę wrażenie, że poprzednie wersje DxO obsługiwało się bardziej intuicyjnie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos dziękuję bardzo za wyczerpująca informację :)
znając swoje możliwości czasowe, pewnie prędko nie dojdę do wersji elite.
chcę zacząć pracować w RAW, zapewne to co zainstalowałem na długo mi wystarczy
bez problemu udało mi się doinstalować moduły do K+70 i wszystkich współczesnych obiektywów jakie posiadam
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK. napisał/a:
bez problemu udało mi się doinstalować moduły do K+70 i wszystkich współczesnych obiektywów jakie posiadam

i to jest główna zaleta DxO. :-D
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Od niedawna robię zdjęcia w RAW. Miałem kilka podejść w przeszłości ale zazwyczaj zniechęcałem się z uwagi na brak czasu i fakt że narzędzia były (za)skomplikowane i czasochłonne.
DxO bardzo przypadł mi do gustu i szybko się z nim oswoiłem. Uwzględniając fakt że można go zdobyć za darmo warto spróbować go używać.
 
Dlupi  Dołączył: 23 Lis 2013
Myślę, że jak zaczynasz i nie masz jakichś specjalnych przyzwyczajeń, to bierz Darktable. To open source, całkowicie darmowe, więc nie wpakujesz się w jakieś licencje, abonamenty itp... Będziesz miał możliwość zmiany systemu (np. z Windows na Linuxa albo Maca) bez ryzyka że program do którego się przyzwyczaiłeś "nie pójdzie". Ostatnio Darktable został oficjalnie wypuszczony pod Windows, niestety używam tylko pod Linuxe i nie wiem czy pod Windows działa równie dobrze.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Ja ze swojej strony mogę polecić też darmowy Lightzone: http://lightzoneproject.org/
Działa i pod Linuxem i Windowsem, kiedyś był płatny, ale w tej chwili jest wydawany na zasadzie open source. Tak jak Darktable ma system strefowy do edycji m.in. jasnosci i kontrastu zdjęcia, ja używam go w większości przypadków, a czego nie mogę zrobić nim, to robię w Gimpie z wtyczką Gmic.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy ktoś wie, czy jest możliwa konwersja profili obiektywów z LR do DxO? Gdzie te profile są zapisywane na dysku?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Obawiam się że chyba nie ma takiej możliwości . DxO korzysta ze swojej bazy . Można chyba by coś pokombinować w tym kierunku aby obrobić częściowo rawa w Lr i spróbować wyeksportować do DxO z ustawieniami nadanymi w Lr . W odwrotną stronę to jest wykonalne ....
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Dla początkujących to zdecydowanie polecałbym soft dołączony do aparatu (PDCU, czyli mutacja Silkypixa). W większości przypadków daje ładne kolory, ma b. dobry auto balans bieli i wygodne narzędzie do edycji/wzmacniania poszczególnych kolorów. Warto zmieniać Sharpness na Fine Sharpness -S na Fs w "Custom settings" i porownać efekty). Słabościami tego programu są redukcja szumu i odzyskiwanie przepałôw, ale to ma coraz mniejsze znaczenie przy obecnych matrycach. Mało rozbudowany, ale mniej opcji to mało ślęczenia nad rzekami. Ma opcję wołania wielu plików na raz - fajne, bo nie jest najszybszy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach