gorky  Dołączył: 24 Kwi 2006
Krótka piłka - szeroki kąt do wielkich przestrzeni
Hej,

nie było mnie tu na forum chyba z dziesięć lat. Trochę wypadłem z obiegu i nie wiem co się w międzyczasie podziało w obiektywach.

Od wejścia w cyfrę praktycznie cały czas robię zdjęcia FA35, ale za tydzień jadę na Syberię i wiem że będzie wąsko.
Potrzebuję kupić 'na już' coś szerokiego do objęcia tych krajobrazów. Używka, bo pewnie po wyjeździe sprzedam.
Chcę czegoś maksymalnie w okolicach 20mm, w rejonach 1-1.5k za używane szkło. Manual nie przeszkadza, fajnie byłoby gdyby było w miarę jasne.

Nie wiem co ma najlepszą jakość w rozsądnej cenie - Sigma 10-20? DA12-24? DA21 (tu już może być ciut wąsko)? Jakiś Samyang?
Pojawiło się przez ostatnie lata coś ciekawego? A może ktoś ma coś do sprzedania?

Dzięki z góry za wszystkie sugestie ;)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
gorky napisał/a:
Pojawiło się przez ostatnie lata coś ciekawego?


Pojawił się Irix 15/2,4 - pod nasz system. Jeśli manual nie jest przeszkodą, to polecam. Polecam, bo mam. Wguglaj go sobie i przyjrzyj mu się dokładniej. Ma on to, czego oczekujemy od szkła najbardziej - jakość obrazka na wysokim poziomie. A i ten manual to nowa jakość. W sensie obsługi. Zobacz testy.Tutaj u Optycznych.
Cena też dobra.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
gorky napisał/a:
Nie wiem co ma najlepszą jakość w rozsądnej cenie

Podstawowy18-55/3,5-5,6? Na krótkim końcu daje radę i nie jest zbyt ciemny.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Sigma 17-50 2.8 - świetna jakość obrazka (patrz testy), silnik HSM
jeżeli 17 na krótkim końcu wystarczy, to uważam że bardzo dobry wybór
cena 1.5k
jest jeszcze Tamron o podobnych parametrach, ale nie mam go i nie mogę się wypowiedzieć
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Jest też Pentaksowy 15/4, choć na brzegach ciut miękki, reszta wraz z jakością zdjęć (zwłaszcza pod słońce) super. A chyba największą zaleta jest jego niewielka waga. W sam raz na długie wędrówki Syberią :lol:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Szerokości szerokościami, ale bardziej zastanowiłbym się nad tym, czy będziesz miał okazję na zmianę obiektywów. Bo jeśli nie, to jednak brałbym jakiegoś uniwersalnego zoom'a - albo "kit'owego" 18-55 (amatorsko i po taniości za to z uszczelkami), albo któregoś 17-50 (ostrzej i jaśniej tudzież bardziej pro i ciężej ;-) )
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jest jeszcze wart zastanowienia uszczelniony Pentax HD DA16-85. Jest szeroko i krótkie tele - przyda się z pewnością. Użytkownicy na forum chwalą go sobie. Minus, to mało używek we wtórnym obiegu.
Chwalą też do podróży 18-135.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
PiotrK. napisał/a:
Sigma 17-50 2.8 […] HSM

rychu napisał/a:
Pentax HD DA16-85 […] 18-135

To wszystko są fajne obiektywy, ale kolega gorky ma Pentaxa K100D (przynajmniej tak wynika ze stopki), a ten żadnego z nich w kwestii AF nie obsłuży (brak wsparcia dla SDM/HSM/DC)…

Z zoomów pozostają 18-55, 16-45, 12-24, stałki 14, 15, a od niezależnych producentów Tamrony 17-50, 10-24, ewentualnie wspomniany wyżej Irix. Może jeszcze coś ze staroci albo jakieś inne mniej znane wynalazki, ale z ich zakupem na szybko może być problem.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
bakulik napisał/a:
kolega gorky ma Pentaxa K100D (przynajmniej tak wynika ze stopki), a ten żadnego z nich w kwestii AF nie obsłuży (brak wsparcia dla SDM/HSM/DC)…


Tak mi się wydawało.
Moim zdaniem pozostaje wybór między Tamronem 17-50 a Pentax'em 18-55 najlepiej WR. Mam DA 12-24, ale nie brałbym go jako jedyny obiektyw na podróż.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Dla jakości obrazka brałbym samyanga 16 f2.0 lub 14 f 2.8 lub dla uniwersalności coś ze starych sigm 17-70 . Początek tam jest od f2.8 . W zakładanym budżecie spokojnie można kupić używany bezlusterkowiec np. Samsunga nx ze stałką 16 f2.4 lub 20 f 2.8 lub z dobrym kitem 20-50 . Będzie kieszonkowo i masz zapasowe body jakby co .
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a może coś uniwersalnego?
ja się polubiłem z DA 21mm - mały poręczny, bardzo przyjemny
taki troche szeroki uniwersalny
jak już trafia się coś na panoramę to zwykle robię serie 3 lub 4 zdjęcia i później składam - wiem że nie jest to idealne rozwiązanie ale daje rade.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
gorky napisał/a:
ale za tydzień jadę na Syberię i wiem że będzie wąsko.
Potrzebuję kupić 'na już' coś szerokiego do objęcia tych krajobrazów. Używka, bo pewnie po wyjeździe sprzedam.


Ricoh GR

[ Dodano: 2018-08-16, 12:49 ]
lub nowy "kitowy" naleśnik 18-50
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
pszczołowaty napisał/a:
lub nowy "kitowy" naleśnik 18-50


Ten chyba też nie zahula z K100...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
zapomniałem :oops:
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
16-85 nie znam, mam 18-135, i jako uniwersalny zum jest bardzo ok. Do tego proponowałbym DA15 jako szerokie szkło które można schować do kieszeni. Ta 15-tak to super kolory, ostra od F4, i piękna praca pod światło. Wieczorne zachody słońca wychodzą bajkowo. Trochę brzegi słabsze ale nigdy mi to nie przeszkadzało. Wystarczy przyjechać do domu i wywołać zdjęcia na papier, wówczas znika większość wad większości używanych przez nas obiektywów.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Kuba Nowak napisał/a:
bakulik napisał/a:
kolega gorky ma Pentaxa K100D (przynajmniej tak wynika ze stopki), a ten żadnego z nich w kwestii AF nie obsłuży (brak wsparcia dla SDM/HSM/DC)…


Tak mi się wydawało.
Moim zdaniem pozostaje wybór między Tamronem 17-50 a Pentax'em 18-55 najlepiej WR. Mam DA 12-24, ale nie brałbym go jako jedyny obiektyw na podróż.

ale jak Gorky nie był tu 10 lat to stopka mogła mu urosnąć ;)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jakoś mam wrażenie, że am zainteresowany zamilkł - a my się przerzucamy po raz kolejny tymi samymi obiektywami :)

14, 15, 16-85, 18-50, 16-50, 10-20 itd. itp.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Kupił Nikona.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Penteusz napisał/a:
Kupił Nikona.


łatwiej będzie sprzedać po wyjeździe :)
 

gorky  Dołączył: 24 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
jakoś mam wrażenie, że am zainteresowany zamilkł - a my się przerzucamy po raz kolejny tymi samymi obiektywami :)

Zamilkł bo zasuwa w pracy żeby jechać spokojnie... Wróciłem, czytam. Dzięki za dotychczasową dyskusję!

Tak, mam cały czas K100D, jakoś nie było potrzeby zmieniać. Bezlusterkowiec jest w planach, ale nie chcę brać na wyjazd aparatu którego nie znam, szczególnie że brak wizjera to jest jednak dość dramatyczna zmiana -stąd decyzja o taszczeniu lustrzanki. Zakładałem że do relacji z podróży używałbym FA35 którego znam na pamięć i mogę kadrować bez przykładania aparatu do oka, a na ogromne krajobrazy zmieniałbym na coś szerokiego.

Póki co wygląda na to że wybór jest pomiędzy (w kolejności):
- kicie 18-55. Jakoś o nim zapomniałem, ale powinienem gdzieś go mieć. Ma ten plus że nie muszę nic kupować, jakość też do zaakceptowania - na granicy, ale starczyłby. Z minusów: ciemny.
- DA 14 albo DA 15 - małe i lekkie a ja jestem przyzwyczajony do pracy stałką. Fajne.
- Pentax 16-45 - przyzwoicie jasny, najszerszy, nie zabija ceną.
- Tamron 17-50 wygląda nieźle na papierze - jasny i tani. Nie pamiętam już jak tam było z jakością. Spory.
- Sigma 17-70 j.w.

Obiektywy z HSM rzeczywiście odpadają, niestety. Pentax 12-24 trochę za drogi na jednorazowy wyjazd. Irixy i Samyangi super fajne ale chyba wolałbym coś bardziej poręcznego. Chociaż 15/2.4 fajne, nie powiem, ale na wyjazd wolałbym chyba DA14. DA21 boję się że nie ogarnę - pasowałoby go wziąć jako jedyny, a to może być dosć ryzykowne.

Coś pominąłem? Z tych wyżej wymienionych jakieś zdecydowane plusy albo minusy? (18-55 znam, reszty nie).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach