Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gorky napisał/a:

Zamilkł bo zasuwa w pracy żeby jechać spokojnie... Wróciłem, czytam. Dzięki za dotychczasową dyskusję!

no w pełni zrozumiałe

co do kadrowania to kiedyś popełniłem taki drobiazg. - co prawda nie ma tu 35 (bo jakoś nie mogę się przekonać do niego i nie mam)
bardziej mi chyba leży 21


ale może to coś pomoże.
tak czy siak wszystkie 4 są bardzo poręczne i od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie jakiś pokrowiec na wszystkie - ale to chyba do działu "Złotej rączki"

PS. napisz chociaż przed wyjazdem co zdecydowałeś. (-:

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Co do DA 14, to w skrócie nie słyszałem o nim dobrej opinii. Chyba najgorszy stosunek jakości do wielkości, już lepiej dołożyć do używanego DA 12-24 albo sigmy 10-20 (przy tych ogniskowych można spokojnie działać na MF). DA 15/4 zawsze mnie kusił dla rozmiaru, ale wybrałem DA 12-24 bo podobno ostrzejszy i tak zostało.
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
gorky napisał/a:
Używka, bo pewnie po wyjeździe sprzedam.


Gdybyś był w mojej okolicy, to mógłbym Ci pożyczyć na wyjazd T 17-50 i/lub S 10-20 (starszą).
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Kuba Nowak, Da 12-24 ma bardziej równe pole ostrości ale od Da 15 ostrzejszy nie jest . Jest nawet słabszy od Da 16-45 na 16 mm i dalej ale nadrabia mniejszą dystorsją i pracą pod światło . Dla autora wszystkie w/w obiektywy będą dobre . Nawet kit na 6mpx będzie super . Po taniości to można poszukać kita w wersji II bo jest lepszy od wersji pierwszej a z K100D to pewnie ma jedynkę .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kot72 napisał/a:
Da 12-24 ma bardziej równe pole ostrości ale od Da 15 ostrzejszy nie jest . Jest nawet słabszy od Da 16-45 na 16 mm


No nie porównywałem bezpośrednio, bo nie miałem okazji. Ale przekonało mnie właśnie równiejsze rozłożenie ostrości, no i te 3 mm różnicy, bo zwykle za plecami mam ścianę albo przepaść, a i 24 mm zdarza mi się użyć. Inna sprawa, że używam go tylko pod ziemią. Na powierzchni 17-18 mm wystarcza mi w zupełności.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Kuba Nowak, ja kiedyś miałem dylemat pomiędzy 12-24 a 15 i wygrał ten drugi, rozwaliły mnie zdjęcia ze słońcem w kadrze. Chociaż ostatnio rozmyślam o 12-24 ze względu raczej na dłuższy koniec, ale wtedy jeszcze przyszłaby mi chęć sprzedaży 15 a tego chciałbym uniknąć :lol: . Zwykle mam tak, iż do gór zabieram 15, kita i 35, czasem jeszcze coś dłuższego, po czym wszystko robię 15.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kazio, akurat 24 w Da 12-24 to najsłabsza ogniskowa . Cokolwiek byś nie wybrał np. Da 16-40 czy Da 17-70 na 24 mm będzie lepiej niż w tym pierwszym . Chyba że zależy Tobie na zdjęcia pod słońce .Wtedy Da 12-24 będzie najlepszym wyborem .
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Kocur napisał/a:
gorky napisał/a:
Używka, bo pewnie po wyjeździe sprzedam.


Gdybyś był w mojej okolicy, to mógłbym Ci pożyczyć na wyjazd T 17-50 i/lub S 10-20 (starszą).

Dzięki ogromne - na tym forum zawsze takie rzeczy były na prządku dziennym, fajnie że dalej się tak dzieje :)
Dla psychicznego komfortu wolę mieć swoje - nie mam gwarancji że mnie ktoś nie okradnie, sprzęt nie zawilgnie w namiocie albo nie utonie w rzece itd. - ale bardzo doceniam!

Na placu boju po przemyśleniach zostały:
- kit 18-55 bo jest na miejscu i nic nie muszę kombinować
- Tamron 17-50 bo jest jasny i tani
- DA21 bo mi się coraz bardziej podoba, jest mały, dostępny w przyzwoitych pieniądzach no i to stałka. Nie wiem tylko czy nie będzie za wąsko?
Rivelv, patrzę na to Twoje zdjęcie i nie wiem wciąż.

Jakieś sugestie? :)
DA15 byłby super, ale ciężko z używanymi a nowy za drogi jak na obiektyw na jeden wyjazd. Docelowo chyba będę zastępował lustro czymś małym i lekkim, bo zdjęcia robię już praktycznie tylko na wyjazdach i nie wiem czy chcę inwestować w nowe szkła.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Z tych trzech w/w na wyjazd brałbym Tamrona .
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
A ja z tych trzech wybrałbym DA21 - mały, poręczny i ostry. Chyba najłatwiejszy do odsprzedaży.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Ostry w centrum ... to fakt . Dość drogi w zakupie ... za używkę 1000 pln trzeba dać . Z tą łatwością odsprzedaży to też bym polemizował . Obserwuję all... i niektóre po rok wiszą i pies z kulawą nogą .... Miało być szeroko i ostro do krajobrazu . Da 21 ani nie jest optycznie jakimś cudem , dość ciemny , dość drogi , mało uniwersalny i wcale nie taki łatwy do zbycia . Na pewno jest bardzo mały i kieszeni nie urwie . Każdemu wedle potrzeb ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gorky napisał/a:

...
- DA21 bo mi się coraz bardziej podoba, jest mały, dostępny w przyzwoitych pieniądzach no i to stałka. Nie wiem tylko czy nie będzie za wąsko?
Rivelv, patrzę na to Twoje zdjęcie i nie wiem wciąż.

- DA15 byłby super, ale ciężko z używanymi a nowy za drogi jak na obiektyw na jeden wyjazd. Docelowo chyba będę zastępował lustro czymś małym i lekkim, bo zdjęcia robię już praktycznie tylko na wyjazdach i nie wiem czy chcę inwestować w nowe szkła.


co do zdjęcia - to przykład - brakuje tam własnie 35mm

DA15 - już nie jest tak kompaktowy jak 21

nie chcę do niczego namawiać (-: poprostu chciałem pomóc
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
gorky napisał/a:
Potrzebuję kupić 'na już' coś szerokiego do objęcia tych krajobrazów.

a więc i tak będziesz sporo przymykał. Można za dobre pieniądze upolować wcześniejszą wersję Sigmy 10-20 o świetle 4-5,6. Przez wielu uważana za lepszą optycznie o nowszej 10-20/3.5. Jeżeli, nie będziesz robił wnętrz, to będzie to, moim zdaniem optymalny i ekonomiczny wybór. Pzdr.
 
Drungar  Dołączył: 05 Cze 2017
Ponawiam za pierwszym kolegą zainteresowanie Irixem - żyleta jeśli chodzi o ostrość nawet bez przymykania - przy wykorzystaniu hiperfokalnej najczęściej f11, dystorsji prawie brak. W tej cenie moim zdaniem bez konkurencji - jedyna wada (i dobra wróżba) używki (pod nasz system) nie widziałem na rynku.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Re: Krótka piłka - szeroki kąt do wielkich przestrzeni
gorky napisał/a:
(...) ale za tydzień jadę na Syberię (..)


no i pojechał "chyba"
a my się nie dowiemy na czym stanęło :)
może chociaż po powrocie zdjęcia pokaże :)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
chodzi mi po głowie jakiś pokrowiec na wszystkie - ale to chyba do działu "Złotej rączki"
Albo do działu e b a y . c o m z hasłem "Pentax Limited Case". Nie wiedziałeś o istnieniu "piórnika"?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a widzisz nie wiedziałem o istnieniu - jakoś mnie to ominęło

ale jednak i tak to nie do końca to.
takie coś owszem - ale tak aby w tym piórniku były mocowania pod obiektywy - z założenia ma to ułatwić wymianę obiektywu jedną ręką.

ale niestety chroniczny brak czasu nie ułatwia sprawy :(
 
ayan  Dołączył: 29 Lip 2018
A czemu w ogóle nie bierzecie pod uwagę sigmy 8-16 hsm ? czyżby dlatego że pentaxy mają problem z 8mm? rozmyślałem nad duetem sigma 10-20 f/4-5.6 bo mam filtry 77mm oraz samyang 8mm lub pentax 10-17 mm choć pentax jakby widzi mniej pomimo 180 stopni ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach