WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
[obiektyw] Pentax K-7 nie współpracuje z Pentax DAL 18-55
Jakiś czas temu stwierdziłem, że brakuje mi kiciaka, a że trafił się w pobliżu człowiek z taniutkim DAL 18-55/3,5-5,6 i tulipanem stwierdziłem, że nic lepszego mi nie potrzeba w tym względzie.

Optycznie bez zarzutu i z K-S2 działa bez zastrzeżeń, ale z K-7 zachowuje się dziwnie - jakby korpus nie sterował przysłoną. Stwierdziłem, że trudno, bo K-7 swoje przeżył i strata niewielka, bo bardzo rzadko po niego sięgam, a jeśli już to jako drugi korpus i z bardziej wyspecjalizowanymi obiektywami.

Ale ostatnio miałem okazje sprawdzić tego DAL na korpusie K-7 kolegi i zachowuje się tak samo. Niezależnie od ustawionej przysłony zawsze jest pełna dziura, nie działa podgląd głębi ostrości, nie działa LV, aby w ogóle móc zrobić zdjęcie trzeba ustawić dozwolone użycie pierścienia przysłon. Autofocus działa, obiektyw przekazuje też minimalną i maksymalną przysłonę, która zmienia się wraz z ogniskową.

Ciekawostką jest, że ten DAL ma metalowy bagnet, choć wydawało mi się, że wszystkie miały plastikowe. Trudno mi jednak podejrzewać, że jeden z poprzednich właścicieli przełożył bagnet.
https://www.dropbox.com/s...094225.jpg?dl=0

Identyfikator obiektywu w EXIF to: 7 222 0 0

Ktoś wie co może być tego przyczyną?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obstawiam jakiś problem ze stykami. Pewnie oba K-7 mają trochę większe luzy na bagnecie niż K-S2.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
A przysłona się przymyka/odmyka jak ruszysz popychaczem?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Bagnet wymieniony i zapewne albo jest niewłaściwa lub źle włożona tuleja z tworzywa w której pracuje styk. Przyjrzyj się czy jest na tej samej wysokości co pozostałe. Nowszy korpus K-S2 ma minimalnie mniej zmęczone sprężynki i styk podchodzi wyżej i załapuje, w K-7 pewnie już nie łapie.
Raptem parę dni temu miałem podobny przypadek z odesłanym po naprawie 28mm F2,8, sprawdzony przed wysyłką na K-1 działał bez zarzutu, ale u klienta na SFX już nie, sprawdzony po odesłaniu na K-1 działał, ale podpięty do MZ-S i Z-1P już nie łapał - styk od przesłony nie wszedł w tulejkę może o 1/10 mm i wystarczyło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach