Marooned  Dołączył: 14.10.2006
Często to dokładnie to samo.
Pewnie chodzi o pracę na kontrakcie vs prowadzenie firmy (szukanie klientów, brak umów długoterminowych etc).

Arti  Dołączył: 20.04.2006
pawgra, masz rację, dlatego napisałem, że to wszystko zależy od wielu rzeczy.
Teoretycznie to i ja na samozatrudnieniu i właściciel małej fabryki prowadzimy działalność.
Na samozatrudnieniu też może byc różnie zależnie od kotraktu, umowy, wiatru z północy...
A nie wiemy co jarkar ma na myśli mówiąc "działalność" czy chce na boku dorabiać haftem ludowym, czy otworzyć fabrykę majonezu.
Wszystko ma swoje plusy ujemne i dodatnie. A podejrzewam, że prowadzenie takiej fabryki majonezu może być bardziej skomplikowane.

tref  Dołączył: 05.09.2006
Poruszyłeś dobry temat - fabryka majonezu. Brzmi jak plan. Pentajonez :mrgreen:

mtz  Dołączył: 06.01.2015
Mam pytanie leżące niedaleko poruszonego tematu.

Mam działalność i wpisane jako jeden z jej profili usługi fotograficzne. Generalnie zajmuję się czym innym, ale wpisane mam, bo aparat w domu się kurzy i może bym coś kiedyś, jak będzie czas.
No i teraz mam zlecenie od znajomej na sesję, zatem będzie okazja do wprowadzenia środka trwałego. Aparat był kupiony dość dawno, ale jakąś rynkową wartość ma i może mi pomniejszyć podstawę opodatkowania. A że zlecenie jest, to będzie to uzasadniony środek trwały.

Tu pytanie: kupując np optykę [używaną!!!] na eBay z USA/Japonii płacę (cło i) VAT od całej wartości (przedmiot+cło+wysyłka+ubezpieczenie). Czy taki oto VAT można będzie odliczyć? Bo jeśli tak, to oferty dla mnie niejako stanieją... I staną się atrakcyjną alternatywą dla ogłoszeń ze Starego Kontynentu. :)

Pozdrawiam.

pawgra  Dołączył: 29.05.2008
Tak - możesz odliczyć VAT

matkus  Dołączył: 12.07.2016
Z tego, co się orientuję, jeśli kupujesz coś spoza UE, to na granicy powinni naliczyć ci dodatkowo 23% VAT. Następnie te 23% możesz sobie odliczyć z płaconego VATu.
Tyle, że tu jak dla mnie nadal sens to ma tylko, jeśli towar w USA (po ocleniu, ale przed naliczeniem naszego VATu) jest tańszy, niż w PL cena netto, bo u nas ten VAT już masz naliczony i też możesz go odliczyć. Ale oczywiście takie różnice w cenie bywają i wtedy to się może opłacać.

Dodatkowo to wszystko się trochę różni zależnie, gdzie jest dokonywana odprawa celna - w Polsce, czy w innym kraju UE, bo może być inaczej VAT naliczany/rozliczany.
Pamiętaj też, że niektóre sklepy w USA podają cenę bez ichniejszego VATu, a po chwili go naliczają - musisz znaleźć taki sklep, który nie naliczy ci amerykańskiego VATu przy sprzedaży poza granice USA. To oczywiście nie dotyczy zakupu używanego sprzętu, bo jakiś John czy inna Aiko nie naliczają VATu.

Ale tak, żeby mieć 100% pewności, to chyba lepiej jakiegoś księgowego się zapytać, niż innego fotoamatora.

No i oczywiście dochodzą potencjalne problemy z gwarancjami itp.

ayan  Dołączył: 29.07.2018
Ciekawy wątek odnośnie filmowanie to system panasonica /sony lub canona ostatecznie bym wybrał , pentax jest trudny do ogarnięcia i jest w tym systemie jeszcze zbyt wiele kompromisów :), ale jeśli DG w nim bym rozważał bo 2x to samo body + pentax 16-50(sigma 18-35 f1.8) i 50-135mm lub tamron 70-200 na początek no i lampy blendy itd ...jak na tym zleceń nie złapiesz to nie warto się pchać.

mtz  Dołączył: 06.01.2015
Dziękuję za odpowiedzi, oczywiście skonsultuję się z księgową przed zakupem, zleceń na razie nie chcę "łapać", bo mam już dwa projekty i muszę je ogarnąć, i fajnie byłoby jeszcze mieć "życie rodzinne". Bardziej chodziło mi o zakup używanych, trudno dostępnych na polskim rynku, szkieł, niż o kupowanie w sklepach nowych przedmiotów. To faktycznie nie ma większego sensu.

Skocz do: