PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Jaki monitor do amatorskiej obróbki zdjęć?
chciałem zapytać jaki monitor możecie polecić do amatorskiej obróbki zdjęć
do tej pory używam przyzwoitego laptopa; na laptopie w Dx0 nie ma 'zwiech', ale obraz jest dla mnie za mały

moje skromne wymagania:
-24" lub większy, ale bez przesady; w pracy (nie związanej z fot) mam 24" i ta wielkość mi odpowiada - oczy ok 60-70 cm od ekranu
-przyzwoity, ale bez szaleństwa cenowego - modele za kilka tysięcy nie wchodzą w grę
-na początek będzie podpięty do laptopa , w przyszłości może sobie poskładam jakąś 'stację graficzną'
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ile chcesz wydać?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
plwk napisał/a:
Ile chcesz wydać?


to nie tak
chcę kupić sprzęt sensowny, adekwatny do moich potrzeb
fot zajmuje się amatorsko, ale nie mam na to hobby póki co wiele czasu
na chwilę obecna na pewno nie więcej niż 1.5-2tys, co wcale nie oznacza, że sprzęt tańszy mnie nie zadowoli
np w pracy używam od lat Samsung SyncMaster 2443BW i bardzo jestem z niego zadowolony, z tym ze tego modelu już od dość dawna nie ma w sprzedaży
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
A to? Ciut przewyższa założony budżet ale niewiele.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
PiotrK. zerknij na to ja kupiłem, wprowadziłem małą zmianę w karcie graficznej i jest bardzo dobrze
https://iiyama-sklep.pl/376-monitory-dla-grafikow-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-27-wqhd-ips-flickerfree-bluelightreducer-4948570115341.html
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., już kiedyś pisałem. popatrz na al....o u użytkownika (firma) AMSO-komputery. Mają monitory Eizo w super cenach, z gwarancją, niskim przebiegiem, poleasingowe. Mój służy mi już kilka lat. Za 5 stówek dostaniesz wypas.Pzdr.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wystarczy amso-kropka-pl. Od nich mam lapka, z którego to piszę ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos, widzisz, o używanych nie pomyślałem, a dla mnie amatora może to być najlepsza opcja!

dziękuję wszystkim, za jak zawsze szybki odzew i życzliwe potraktowanie :)
dalszy ciąg drążenia tematu, z braku czasu zapewne dopiero w weekend
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Taki adres warto zapamiętać. Powalos :-B
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Weź pod uwagę NEC z serii EA w wersji Color Tuned.
Wszelkie LG, Samsung, Iiyama, Dell czy AOC na super-hiper matrycach IPS od razu sobie daruj, bo kupisz co najwyżej przyzwoity monitor biurowy.

Części komputera, obiektywy czy nawet aparaty zmienia się częściej niż monitor. Dobry wyświetlacz będzie stał na biurku latami. Warto kupić raz, a porządnie.

Gdzieś w necie, chyba na którejś facebookowej grupie foto, widziałem używane monitory NEC, które za dodatkową opłatą były selekcjonowane i pieszczone kalibratorem.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu w biurze mam iiyama Prolite E2480HS i po przeprowadzeniu standardowej kalibracji w W10 wpisując DCCW nie używając zewnętrznego kalibratora jest bardzo dobrze. Podpiąłem drukarkę Epson i zrobiłem wydruk na ustawieniach zerowych w drukarce i jest miodnie to dla amatora jak najbardziej wystarczy.
Natomiast w/w iiyama 27 cali IPS którą mam w domu jest bajeczka i jak dla amatora to aż za dużo. :mrgreen:
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
foto, czyli "skalibrowałeś" sobie monitor do tego, co uważasz za prawidłowe, a nie do tego, co prawidłowe jest.
W takim przypadku nawet używany LG za 200 zł będzie super ;)

Wcześniej na biurku miałem też Iiyamę na TN, którą ustawiałem na oko pod jakieś śmieszne wzorniki z internetu.
Uwierz mi, że na tle zlinearyzowanego i wstępnie skalibrowanego NEC'a ta Iiyama bardzo mocno w prezentacji kolorów odbiegała od ustandaryzowanej rzeczywistości.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu pytanie było o monitor dla amatora, Mam drukarkę EPSON i robię wydruki na A4 i A3 , jest bajka w wydruku, powiem więcej wydrukiem można się zachwycić. Drukuję na oryginalnych tuszach i papierze Epson Premium Semigloss.
Dla profesjonalnych zastosowań rozumiem potrzebę innych rozwiązań, choć nie dla wszystkich.
Kalibrator w W10 uważam dla amatorskich zastosowań wystarczający bo na wydruku nie mam przekłamań kolorów, cieni i światła :mrgreen:
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
A to amator nie powinien mieć poprawnie odwzorowanych kolorów?
Nie mówię, że od razu trzeba wydawać 5,5 tysiąca na EIZO CG, ale jeśli już ktoś chce obrabiać zdjęcia z sensem, to niech kupi sensowny monitor, a nie dość słabej jakości biurówkę.
Dla Ciebie taka trochę partyzantka to może i bajka, ale kiedyś się okaże, że wydruki z porządnego labu jakieś takie inne, niż na monitorze ;)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu napisał/a:
A to amator nie powinien mieć poprawnie odwzorowanych kolorów?
Nie mówię, że od razu trzeba wydawać 5,5 tysiąca na EIZO CG, ale jeśli już ktoś chce obrabiać zdjęcia z sensem, to niech kupi sensowny monitor, a nie dość słabej jakości biurówkę.
Dla Ciebie taka trochę partyzantka to może i bajka, ale kiedyś się okaże, że wydruki z porządnego labu jakieś takie inne, niż na monitorze ;)


Mam dwóch znajomych fotografów co mają laby czasami się spotykamy, oglądali moje wydruki z Epsona i nie mieli zastrzeżeń, byli pod wrażeniem wydruku na papierze o którym wspomniałem wcześniej. Wiele zdjęć z labów wygląda dużo gorzej niż moje z Epsona. Bardzo dużo zależy od papieru ja przetestowałem różne i zostałem przy jednym papierze, jest piękny rozkład barw i światła.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam od lat amatorski monitor Dell 2209WA, skalibrowany kalibratorem X-Rite i1Display.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
foto, czyli masz to szczęście, że udało Ci się ustawić monitor do drukarki, a efekt końcowy wygląda poprawnie (czy raczej atrakcyjnie dla oka przyzwyczajonego do przesyconych i przekontrastowanych monitorów, telewizorów i ekranów w telefonach).
Jednak dalej nie wiesz ile to ma wspólnego z prawidłowym oddaniem kolorów ;)

Po załadowaniu standardowego profilu 6500K 80cd/m2 przeżyłem szok, do czego mój mózg był przyzwyczajony. To co uważałem za biel, bielą na pewno nie było ;)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu mi chodzi o to że dla moich amatorskich zastosowań to w zupełności wystarcza, mam świetnie oddane barwy i cienie na wydruku i nie widzę przynajmniej w moim przypadku czegokolwiek zmieniać.
Być może zaproszę kiedyś znajomego fotografa na dobre piwo żeby przeprowadzić kalibrację kalibratorem ale na tą chwilę nie widzę potrzeby.
Kieruję się taką inżynierską zasadą " Jak jest dobrze nie trza psuć" ;-)
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
foto napisał/a:
mam świetnie oddane barwy

Ale tego przecież nie wiesz. Sam przyznałeś, że klikałeś wedle własnego uznania w Windows :)

Jeśli Tobie wystarcza - spoko. Ja uważam tylko, że monitory z niskiej półki, a już szczególnie bez żadnej kalibracji, słabo nadają się do nawet amatorskiej obróbki zdjęć.
Kalibracja programowa może chociaż zniwelować część wad jakimi ten monitor jest obarczony. A tak to patrzysz, ale w zasadzie nie wiadomo na co.

Pracuję w sklepie komputerowym. Na "wystawce" każdy monitor świeci inaczej, ale każdy gdzieś pomiędzy beznadzieją a tragedią.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Misztu, nic nie udało się foto ustawić - poprawność wydruków zapewnia mu oryginalny tusz i papier. A to, że jest zadowolony to efekt niedoświadczenia. I nic więcej.
Większość monitorów oddaje kolory w granicach akceptowalnego błędu dla niedoświadczonych użytkowników. Przecież nie może monitor zamiast czerwonego wyświetlić niebieskiego itp. Sam to przyznałeś, gdy sobie oprofilowałeś monitor. Ta różnica jest zauważalna dla kogoś niewtajemniczonego w momencie dokonania i pokazania różnicy. Łatwo sprawdzić poprawność wyświetlania monitora - wystarczy wyświetlić fotografię cz-b. Musi być monochromatyczna bez absolutnie żadnych dominat. Całkowicie szara. Najczęściej dominaty są na monitorach nieoprofilowanych. Oczywiście czy jest dominata potrafi stwierdzić osoba, która zajmuje się drukiem na co dzień.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach