Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
DA16-45 - luźny tubus Cytuj
Temat luźnego przodu w tym obiektywie chyba nie jest tajemnicą. W moim egzemplarzu jest tak, że przy kadrze poziomym luz kasuje się i zdjęcia są OK. Przy kadrze pionowym z aparatem obróconym w prawo (czyli trochę niewygodnie) również jest OK. Przy pionie z aparatem obróconym w lewo (czyli tak jak zalecają) luz idzie w złą stronę i mam coś w rodzaju przypadkowego tilt'a - środek ostry, dół słabszy, góra... szkoda gadać.
W zasadzie znalazłem obejście problemu, ale obracanie aparatu uchwytem w dół jest mało ergonomiczne. Stąd pomysł jakiegoś przeglądu/naprawy. Czy komuś udała się ta sztuka? Żeby przód już nie latał, nie psuł ostrości zdjęć? Internetowe mądrości sugerują, że ten typ tak ma i posiadacze dzielą się na pechowców, szczęśliwców i tych, co nie są świadomi problemu. A może jednak da się to naprawić?

10 dni, 140 wyświetleń, malizna... ;-)

Rivelv  Dołączył: 17.08.2008
Kiedys na Sobotki byl serwis. Ale pan chyba na eneryture odszedl

Rivelv, mnie o raczej chodzi o wykonalność naprawy konkretnie w przypadku DA16-45. Jak nikt się tutaj nie odezwie, to wyskoczę z nim na Zaspę i tam oddam do sprawdzenia, może coś wymyślą.

Rivelv  Dołączył: 17.08.2008
moje przygody z obiektywami na 3 próby jedna zakończyła się sukcesem - więc lepiej nie będę doradzał

Miałeś na myśli własnoręczne grzebanie??? Mnie by to przez myśl nie przeszło. Heliosa raz przejrzałem, złożyłem i nie zepsułem - ale za żadnego zuma bym się nie brał, ani za coś nowszego/elektronicznego, absolutnie. Znam swoje możliwości ;-)

Kot72  Dołączył: 15.10.2014
Kiedyś , na jakimś anglojęzycznym forum ( nie pamiętam jakim ) przejawiał się ten temat . Problem został rozwiązany poprzez demontaż obiektywu i naklejenie od wewnątrz w obudowie trzech ( co 120 stopni ) filcowych wkładek centrujących . Sam przegląd w serwisie nic nie wniesie ...

Kot72, niezły patent z tym filcem :mrgreen: Dzięki!

Skocz do: