Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Irix 150 mm f/2.8 MACRO 1:1
Jest nowy obiektyw dla Pentax'a:
https://www.optyczne.pl/1..._MACRO_1:1.html
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Tu info ze strony producenta:

http://myirix.irixlens.com/blog/irix150macro/

Wygląda to bardzo ciekawie (przynajmniej dla mnie), pytanie tylko, ile będzie kosztował. Dotychczas brakowało dłuższego makro w naszym systemie: Sigma 180mm droga i ciężka do znalezienia, a Pentax FA-200mm to biały kruk i cena z kosmosu... Pojawia się więc ciekawa opcja :-)

Na marginesie - dziwne, że Irix nie idzie w bagnety bezlusterkowe, w tych systemach manuali używa się dużo łatwiej niż w lustrzankach. Ale w sumie nie mój interes, mnie cieszy potencjalnie fajny obiektyw na nasz bagnet.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
... nasz kochany bagnet ;-)
zidam napisał/a:
dziwne, że Irix nie idzie w bagnety bezlusterkowe, w tych systemach manuali używa się dużo łatwiej niż w lustrzankach.

Dlaczego w bezlusterkowcach to jest łatwiejsze?
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Może i w bezlustrach ostrzy się łatwiej (chociaż P ma potwierdzenie ostrości, a i w LV można włączyć powiększenie, więc według mnie mała różnica), ale za to te 3 mocowania mają nadal >70% rynku, a pozostałe są różnych rozmiarów (głównie Sony i* 4/3) przez co jeszcze trudniej by je było dostosować, a włąsciwie trzeba by je niezależnie zaprojektować.

Ale to nadal szkło nie dla każdego. O ile na Pentaxowe makro 100mm może kiedyś się zdecyduję, bo nie tylko co makro można go używać, o tyle ten obiektyw nie ma AF, więc po za zastosowaniami makro mało przydatny.

Po za tym na rynku macro w pozasystemowych opcjach na razie rządzi Venus Optics (bo wypuścili wiele więcej nowych, sensownych modeli, niż konkurencja), więc jakaś konkurencja się przyda na rynku się przyda.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Kuba Nowak napisał/a:
Dlaczego w bezlusterkowcach to jest łatwiejsze?


Bo masz focus peaking i "lupkę", czyli zbliżenie w wizjerze, a nie tylko w trybie Live View na ekranie. W dodatku ten focus peaking jest bardziej dopracowany, a linie podkreślenia wyraźniejsze niż w lustrzankach. W Fuji jeszcze jest chyba wizualizacja klina na matówce, jak w analogach. A w lustrze albo masz potwierdzenie ostrości w wizjerze (często bardzo zwodnicze), albo jedziesz na LV na ekranie. Wysyp manuali na bezlusterkowce w ostatnich latach nie jest przypadkiem (takie marki jak Laowa, Kamlan, Meike, czy wreszcie Tokina FIRIN, Zeissy serii Loxia czy Voigtlandery).

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
matkus napisał/a:
Po za tym na rynku macro w pozasystemowych opcjach na razie rządzi Venus Optics

... ale 150-tki nie mają...
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
przedział cenowy 2,5-3,5k?
właścicielem stoiska prezentującego Irix na Photokina jest Q Media z Krakowa link
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
matkus napisał/a:
te 3 mocowania mają nadal >70% rynku

Nie chcę ciągnąć zbyt długo offtopu o bezlustrach, więc krótko: masz rację, ale na N i C są długie makro Sigmy, Tamrona i ich natywne szkła (w dodatku z AF), a np. w Sony E nie ma takiego obiektywu (oczywiście, można przez adapter). Irix opuszcza więc potencjalnie dziewiczy rynek, dlatego dziwi mnie ta decyzja biznesowa. Ale to nie moje pieniądze ;-)
matkus napisał/a:
Ale to nadal szkło nie dla każdego. O ile na Pentaxowe makro 100mm może kiedyś się zdecyduję, bo nie tylko co makro można go używać, o tyle ten obiektyw nie ma AF, więc po za zastosowaniami makro mało przydatny.

Też masz rację. Ale np. dla mnie makro to podstawowa tematyka, tam AF nie ma znaczenia. Kupiłem Tamrona 90mm z AF, a i tak używam w 90% sytuacji bez niego. Wszyscy pisali, że tak będzie, ale i tak nie wierzyłem ;-) To teraz już to wiem i akurat w przypadku Irixa brak AF mnie nie odstrasza. Czekam tylko na ogłoszenie ceny...

A propos, zrobiłem na szybko przegląd cen nówek, jeśli idzie o długie macro: Tamron 180mm na C i N kosztuje około 3200-3500 zł. Sigma 150mm około 4000 zł, Sigma 180mm ok. 6600zł. Canon 180mm ok. 6300-6600zł, a Nikkor 200mm 6200-7000zł... Jeśli Irix będzie cenowo w okolicach 3500zł to zacznę na niego odkładać :->
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
przeglądnąłem w internecie wzmianki o tym obiektywie; na YT są już filmiki z omówieniami
jedna wspólna cecha tych materiałów: nigdzie nie ma zdjęć przykładowych...
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
Ja tam sobie chwalę pracę bezlustra z manualami. Ciekawi mnie ten obiektyw.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Na alledrogo pojawiło się 5 sztuk Irix'a. Cena trochę powyżej 2.000 zł. Czyli dość atrakcyjna biorąc pod uwagę oczekiwania. Czy jest jakiś haczyk? 8-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Tak, jest 4 razy większy i cięższy od dfa 100
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Automat, 5 uszczelek, 1:1 - 34,5cm.
To chyba nie dla mnie :roll:
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
allthatshewants napisał/a:
Czy jest jakiś haczyk?


Na pewno nikt z nas nie wie niczego więcej ponad to, co już o tym obiektywie napisano na niejednej przecież stronie. Skąd zatem to pytanie?
Ja akurat mam Irixa 15/2,4 i na tym forum zetknąłem się z opiniami ludzi, którzy nawet w ręku tego szkła nie trzymali. Nie muszę chyba nadmieniać, że nie były to opinie entuzjastyczne. Skąd się to bierze - nie wiem.
Mamy kolejne obiektywy do swojego systemu i powinniśmy temu przyklaskiwać. Ale nie - malkontenci muszą ciągnąć swoje. Żeby to choć miało pokrycie w czymkolwiek, co rzeczywiście ma miejsce.
Obserwuję też wątki, gdzie forumowicze proszą o radę w wyborze obiektywu. Ot, chociażby właśnie szerokątnego. Doradza się wszystko, co wyprodukowano, ale Irixy są jakby omijane łukiem. Zadaję sobie pytanie dlaczego - przecież Irix 15 mm de facto jakością obrazka bije na głowę większość, jeśli nie niemal wszystkie, które się tu "doradza". I tez nie oszukujmy się - cena nowego jest całkiem akceptowalna. Natomiast wystarczy zerknąć na ceny tych innych. Nowych, ale też niektórych używek.
No ale do zrobienia zdjęcia jest konieczny oczywiście szybki AF. Bez tego się nie da. Szczególnie przy łapaniu krajobrazu. Może umknąć.

[ Dodano: 2018-12-14, 19:54 ]
irek83 napisał/a:
jest 4 razy większy i cięższy od dfa 100


Wielkość
D FA: 67.5 x 80.5 mm
Irix : 87 x 135 mm

Waga
D FA : 345 g
Irix : 840 g

Może ja na matematyce się kompletnie nie znam, ale jak by tego nie liczyć, to 4x to nie jest :-?

Poza tym jeden to 100mm, drugi to 150mm. co tu porównywać?
Materiały, z których są zrobione też znacząco się różnią. I zapewne jakość wykonania też - tu bazuję na doświadczeniach z Irixem 15mm.

Porównanie cen Irixa z obiektywami o podobnych parametrach podał wyżej zidam. Dobrze jest i na to spojrzeć.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Penteusz, ja się wygłupiam, każdy wie, że będzie to kolejny świetny obiektyw irixa. Może nawet kiedyś go kupię.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
irek83, Ty już teraz go kup. Przecie stosunkowo niedrogi. Musi być ktoś pierwszy, kto dodatkowo powie nam co i jak. ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
hehe :)
mnie wzrok nie pozwala pozbyć się AF - no już nie jestem wstanie tego zobaczyć :)

co do 15mm mam Ltd - i sobie chwalę (szczególnie rozmiar) - ale to nie o to biega.
a co do 150mm to chyba nie dorosłem do takiego szkiełka jeszcze :) - może kieeeeeeedyyyyyyyyś.....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
Obserwuję też wątki, gdzie forumowicze proszą o radę w wyborze obiektywu. Ot, chociażby właśnie szerokątnego. Doradza się wszystko, co wyprodukowano, ale Irixy są jakby omijane łukiem. Zadaję sobie pytanie dlaczego - przecież Irix 15 mm de facto jakością obrazka bije na głowę większość, jeśli nie niemal wszystkie, które się tu "doradza".

Jak się czegoś nie zna to się nie doradza. Nich doradzą ci, którzy go znają. ;-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Strasznie mnie ciekawi ten obiektyw i prawdopodobnie się nań skuszę... pozostaje jedynie kwestia kiedy uskładam pieniążka. :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach