plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz oficjalną cenę MF-60 8-)
 
Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
Widziałem, szok. :roll:

[ Dodano: 2018-09-25, 13:11 ]
Te 300 pln to bym wolał przeznaczyć na jakieś 100 mm f2.8 ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
zanabyłem drogą kupna taką matówkę - opisana jako do matryc APS-C

po krótkiej wymianie korespondencji ze sprzedającym okazało się ze matówka do K70 pasuje od K50 i jest dostępna.

po założeniu jestem zadowolony - chwilowo nie mam tylko kiedy jej sprawdzać ale to w najbliższym czasie się zrealizuje
 
Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
Rivelv możesz napisać gdzie udało Ci się kupić tę matówkę i za wiele złociszy?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no oficjalnie to mogę na priv - według zasad forum

matówka zakupiona "w Allgierze" :-D za 199 plus wysyłka 11 i jak się okazało na kopercie jest "CHINA POST" i mnustwo ichniejszych "krzaczków"
po za tym w opakowaniu była matówka dwie pencety i jakieś prezerwatywy na palce :)
 
Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
No to proszę na priv
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
i jakieś prezerwatywy na palce

Zastosuj z przyjemnością :evilsmile:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Przypominam o możliwych przekłamaniach światłomierza. Warto sprawdzić w każdym trybie: matryca, uśredniony, spot...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
poradziłem sobie pincetą

cała operacja wymiany okazała się prostsza niż myślałem

[ Dodano: 2018-11-24, 16:20 ]
Ryszard napisał/a:
Przypominam o możliwych przekłamaniach światłomierza. Warto sprawdzić w każdym trybie: matryca, uśredniony, spot...


jak się mi sytuacja pogodowo, rodzinna wyklaruje (jutro teściowa ma nas odwiedzić) - to zabiorę ją na spacer - dawno zdjęć spacerowych nie wrzucałem
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Może być potrzebna jakaś korekta :idea:

[ Dodano: 2018-11-24, 16:22 ]
Cytat
zabiorę ją na spacer
Matówkę? K-70? Teściową? :mrgreen:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Ryszard, K70 z nową matówką - na spacer.

żona zajmie się teściową - pewnie pójdą na swój spacer tak zwany "szoping" - od sklepu do sklepu

[ Dodano: 2018-11-25, 19:19 ]
no dobra - czas na wnioski -
nowa matówka wróciła do pudełka a oryginalna do aparatu
zasadniczo działa całkiem sprawnie, czyli obraz na klinie się ustawia i obraz jest ostry, na pierścieniu w koło klina - chyba raster się to nazywa albo coś, chodzi o te małe kwadraciki :-)
również obraz ostry jest wyraźny i tp, niestety żadnych precyzyjnych pomiarów nie byłem w stanie wykonać. bo jazda na rowerze niestety u mnie powoduje szybsze bicie serca, zadyszkę i ogólne roztrzęsienie więc nic a nic nie złapie precyzyjnie ostro. jednak to co robił autofocus potwierdzało prawidłowość działania.

z drugiej strony
- matówka powoduje jakieś dziwne "winietowanie" - znaczy występuje ono tylko na matówce bo na zdjęciach oczywiście nie widać nic takiego
- nieprawidłowe spoglądanie w wizjer aparatu - powoduje że cały ten klin (ta kreska skośna po środku) jest czarna - więc cóż można by ustawić ostro skoro nie widać?
- no i na koniec punkty ostrości których K70 ma aż 11 możemy zgadywać dopiero jak błysną że sa ostre, czyli najlepiej jak by używać punktowego na środku i ręcznie obraz przekadrować

na koniec plusik mały - wymiana matówki jest na tyle prosta, że jak już się dorobię tak czy siak jakiegoś manualnego szkiełka, lub z jakiegoś powodu będę potrzebował ręcznie ostrzyć mogę to zrobić w 2 minuty na całkiem spokojnie. Wystarcza do tego pinceta (większa) z zestawu i sama matówka.

jakieś pytania? może czegoś nie zauważyłem lub nie wiedziałem że mam na to spojrzeć - ale ja jakoś tak amator jestem więc opisałem co i jak. :)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no i znowu zapomniałem kliknąć nie łącz postów
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z jakim obiektywem to testowałeś? W lichych matówkach klin ciemnieje przy liczbie przysłony 5.6 a nawet niższych, przy dobrych w okolicach 8.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Z jakim obiektywem to testowałeś? W lichych matówkach klin ciemnieje przy liczbie przysłony 5.6 a nawet niższych, przy dobrych w okolicach 8.

potwierdzam w całej rozciągłości. Czasami nieco pomaga spojrzenie w wizjer pod innym kątem. Jednak przy przysłonie od 5.6 stosowanie klinów nastawczych nie przydaje się. Pzdr.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
hmm no widzicie nie wiedziałem, czyli tak naprawdę klin przydaje się przy dużych dziurach :)
no nic to przy okazji kiedyś może jeszcze spróbuję nie zwróciłem uwagi na jakich przysłonach ciemniał a jakich nie - zauważyłem, że spoglądanie pod nie takim kątem jak trzeba powoduje ciemnienie :)

testowałem z 16-85, 21 ltd i 70 ltd
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ze stałkami pewnie było dobrze a z zoomem na krótkim końcu. Matówki z klinem były standardem, gdy jasność typowego obiektywu w popularnych aparatach była nie gorsza niż 2.8.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no jak przyjdzie co do czego to, jak pisałem - wymiana to banał - więc na pewno jeszcze wrócę do rozważań :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy stosowaniu stałek i zoomów 2.8 nic nie przeszkadza.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jasne jasne - mi wszystko przeszkadza :)
a czasem mam wrażenie że najbardziej przeszkadza mi aparat :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach