mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
obiektyw makro 100mm dla K1
Cześć.
Chciałbym Was prosić o radę w sprawie obiektywu makro. Mam K1 (od niedawna). Chcę nabyć 100 mm macro. Oczywiście ogniskowa +-10 mm wchodzi w grę.
Chciałbym, żeby skala była 1:1.
Do czego? Kwiatki, robale i inne paskudztwa. Ale też powiedzmy tele i portret. Dlaczego? Bo dają ładne rozmycie i bo można.
Oczywiście cena ma znaczenie, ale nie jest kluczowa. AF też nie jest kluczowy, mam chyba z 8 szkieł i tylko jedno Af.

Zastanawiam się nad:

Pentax F100 2.8
Sigma 105 ex chyba
Lester a 105 - czyli krewniak Vivitar 105.

Jakbyście mogli jeden z nich wybrać, to dlaczego?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Mateusz
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
mtz, nie mogę napisać, który z tej trójki jest najlepszy i który powinieneś wybrać. Mogę za to Ci polecić Lestera A. Dine 105 i inne wariacje tego samego szkła w innych opakowaniach. Ostrość (praktycznie od pełnej dziury), kolory, super solidne wykonanie (choć odbija się to na masie), rozmycie tła. AF zbędny. Do makro i tak go nie potrzebujesz :mrgreen:

tu przykłady:


 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
jeszcze jest Samyang 2.8 100, manualny, ale internal focus, z mocowaniem Pentax i przeniesieniem przysłony
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Był jeszcze Pentax 100/F3.5 czyli Cosina 100/F3.5...
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
cube007 napisał/a:
Był jeszcze Pentax 100/F3.5 czyli Cosina 100/F3.5...


Ale tu chyba mieliśmy skalę odwzorowania 1:2. Skalę 1:1 uzyskiwało się dopiero przez dodatkowe szkło powiększające w zestawie? Chyba że się mylę... Poprawcie mnie :evilsmile:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
no i jeszcze ma byc wkrótce IRIX 150, 1:1
a tak w ogóle to musi być koniecznie 100mm? liczy się przecież skala odwzorowania i odległość ostrzenia przy maksymalnej skali
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Nie znalazłem jeszcze ceny irix'a chociaż wziąłbym go pod uwagę. Chciałbym, żeby dało się uzyskać możliwie dużą skalę odwzorowania jednocześnie 'pozostając w ukryciu'. Smc a200 macro byłby super, ale jest poza moim zasięgiem...
Sample z Lestera widziałem i jestem pod wrażeniem. Dlatego znalazł się na liście.
Allthatshewhants: masz ten obiektyw?

Przy okazji: można znaleźć tego Lestera w zestawie z lampą. Czy takie coś w ogóle można podłączyć do cyfrowego korpusu i czy to zadziała? O lampach nie mam pojęcia, nie będę też zakładał osobnego tematu.

 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
mtz, owszem, mam i jestem bardzo zadowolony. Tamron 90 f/2,8 siedzi cały czas w domu, w pudełeczku i czeka na lepsze czasy :evilsmile:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
mtz napisał/a:
Przy okazji: można znaleźć tego Lestera w zestawie z lampą. Czy takie coś w ogóle można podłączyć do cyfrowego korpusu i czy to zadziała? O lampach nie mam pojęcia, nie będę też zakładał osobnego tematu.

To zależy od lampy - jakie ma napięcie na stopce, zbyt wysokie może uszkodzić aparat. Ja np. używałem AF280T z K10D. Zajrzyj do tabelki, może znajdziesz w niej lampę, która Cię interesuje:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
Nie wiem w końcu, jakie napięcie wytrzymują dSLR Pentaksa - 12 czy może 24 V?
 
domi_ma  Dołączył: 20 Sie 2017
Witam
mysle iz FA 100 f2,8 macro
taki drobny przyklad


pozdrawiam
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Lester A. Dine to po prostu zestaw dentystyczny (stąd w zestawie lampa makro) na bazie słynnego Kirona 105 - i to chyba wyjaśnia wszystko. Wiele do powiedzenia w temacie miałby Grzechotnik który zamieścił teścik czterech szkiełek macro - bardzo pouczający (zwłaszcza Sigma wypadła miernie)
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Dziękuję. Jak nabędę cokolwiek, to się pochwalę :)
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pod rozwagę wziąłbym Tamrona 90/2.8 - jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu, sprawdza się i w makro i w portretach, cena też nie zbija z nóg :)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
cube007 napisał/a:
Był jeszcze Pentax 100/F3.5 czyli Cosina 100/F3.5...

Marek Wyszomirski używał go dość długo.
Zarówno z dedykowaną soczewką (1:1) jak i bez (1:2).
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
jerz napisał/a:
Pod rozwagę wziąłbym Tamrona 90/2.8 - jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu, sprawdza się i w makro i w portretach, cena też nie zbija z nóg :)


Jest fajny, ale jak na mój gust za mocno aberruje.
Spróbuj Soligora 90 2.5 lub mu ppdobnych
Pentax M 100 4.0 ...


P.S.

A Lestera w stanie idealnym chętnie nabyłbym :)
Jakby ktoś coś...
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Panowie doradcy chętnie zobaczył bym Wasze fotki na forum. Ot taka uwaga, gdyż widać, że wpadacie tu zupełnie przypadkowo. espresso, fotonyf, greentrek, szpajchel, to nie do Was.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Moje fotki zobaczysz gdy sobie przypomnę:
- hasło do DropBoxa;
- jak się z niego fotki linkowało na Forum :oops:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
rychu napisał/a:
Panowie doradcy chętnie zobaczył bym Wasze fotki na forum. Ot taka uwaga, gdyż widać, że wpadacie tu zupełnie przypadkowo. espresso, fotonyf, greentrek, szpajchel, to nie do Was.


Rychu, a tak konkretnie, to w czym problem ?
Co ma frekwencja, do spostrzeżeń odnośnie danego szkła, hę ?

I żeby nie było.
Fotka z T90 2.8 ISO100 @2.8

 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
jerz napisał/a:
Pod rozwagę wziąłbym Tamrona 90/2.8 - jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu (...) cena też nie zbija z nóg :)

Podpisuję się pod tą opinią każdą (chwytną) kończyną! Świetne szkło, na początku trzeba przyzwyczaić się do rozłączania/włączania AF/MF, ale poza tym jest super. Tutaj album z fotkami, które nim popełniłem:

https://www.flickr.com/ph...157684472820195
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Prorok napisał/a:
w czym problem ?

Nie ma problemu. Ja zadając pytanie chciałbym wiedzieć z kim mam do czynienia i na jakiej podstawie wydaje swoje opinie. Taką podstawą są prezentowane zdjęcia, strona www, galeria itp. Tak mam :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach