M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nagrywanie CD DA - audio po raz wtóry
Mod edit: Rozwiązanie w tym poście
http://pentax.org.pl/view...1328654#1328654
.................................................................................


Po długich poszukiwaniach udało mi się załatwić napęd cd rom od Ricoha. Rocznik 2001. Ma dostępne wszystkie prędkości 1-52x. Podłączyłem go pod komputer na którym jest Linux mint. Pliki mam w formacie flac. Program K3B. Wybieram w programie opcję nagraj płytę audio cd. Prędkość 2x. Wrzucam flaki i program zasadniczo robi co powinien - czyli konwertuje do wave i wypala z prędkością 2x. Co ciekawe program ustawia siłę lasera, itp. itd., zanim ruszy to mija "milijon" sekund. Niestety płyta nie jest widziana przez odtwarzacze cd. Czy ja coś robię nie tak w programie, czy program potrafi w ogóle wypalić klasyczną płytę cd audio widzianą w starym sprzęcie, czy raczej nagrywarka jest już na ostatniej prostej? Nie wiem co jeszcze może być nie tak.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Spróbuj nagrać na innej płycie. Jeśli dobrze zrozumiałem ta którą nagrałeś jest nie rozpoznawana.
W tej nagrywarce, którą nagrałeś potrafisz ją odtworzyć?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nagrałem dwie płyty - tego samego producenta. Obie tak samo - nie do otworzenia na trzech cd grajkach. Z otwieraniem płyt na komputerze też jest problem. Napęd je widzi, ale długo je zaczytuje. Może laser brudny?
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Być może, albo słabej jakości płyty. możesz to sprawdzić np. Nero DiscSpeed (Nero CD-DVD Speed) https://www.cdrinfo.pl/download/2244015436
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Mam też płyty droższe, ale nie próbowałem jeszcze - Maxella dedykowane pod audio. Co do programu - muszę szukać pod linuxa.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
A przepraszam :)
QPxTool
powinien sprawdzić.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Zobaczę. Może napęd żywy jeszcze.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Hmm dziwne że do stworzenia płyty Audio CD konieczne jest konwertowanie do Wave. Sprawdź na komputerze jaka jest zawartość płyty - czy masz na niej pliki *wav, czy może coś na ten nielinuksowy wzór.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Najlepiej sprawdzić ten napęd podłączony do innego komputera i pod innym systemem.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dopiero w poniedziałek coś zdziałać w tym temacie będę mógł. Podłączenie pod inny komputer - no mam trzy staruszki z płytami obsługującymi Pata. Podłączyłem go pod najsilniejszy stary komputer.Cos może być z kompem też ponieważ nie chciał mi się uruchomić. Długo stał bez prądu i nie chciał od razu wystartować. Zobaczy się. Może na innym będzie ok.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Postawiłem na tym samym zestawie XP. System stwierdził, że płyty audio wypalone pod linuxem nie mają poprawnego formatu. Teraz nagrywam z prędkością 2x taką samą płytę co na linuxie - Omegę. Zobaczymy jak sobie poradzi system okien. Szczerze powiem, że wolałbym robić to pod linuxem, ponieważ komputer jest pod nim jest szybszy - kwestia widoczności pamięci RAM. Gdyby jednak miało się okazać, że XP robi to bezbłędnie i na dodatek płyty będą w końcu trwale wypalone, z minimalną ilością błędów i czytelne dla cd playerów to jestem skłonny nawet do XP.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Maxell audio - odrzucany, Omega niby nagrana, ale nie do odtworzenia nawet w komputerze. Po chwili płyta melduje się jako pusta!!! Być może rzeczywiście nie ma już płyt do wolnego nagrywania. Smutek....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem kiedyś nagrywarkę Mitsumi o prędkości, bodaj x4. Ona czytała wszystkie płyty, którym inne odtwarzacze nie dawały rady.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Parametry Ricoha jeszcze bardziej mnie urzekają, bo zaczynają się od 1x, ale nie wiem już czy ona jest uszkodzona, czy uszkodzony jest laser, ale tak sobie myślę, że jak mi padały lasery w nagrywarkach to nie były w stanie wypalić płyty, nie potrafiły ustawić siły lasera do wypalania. Więc może być, że nie produkują już płytek potrafiących przyjąć tak słabą wiązkę lasera.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Nie rozumiem dlaczego upierasz się przy nagrywaniu z prędkością 2x? Baaardzo dawno temu nagrywarki miały problemy z poprawnym śledzeniem ścieżki, kalibracją mocy wypalania, płyty były nie zawsze takiej jakości jak trzeba, etc. Wtedy wymyślono zalecenie wypalania płyt audio z prędkościami 1-4x. Przy współczesnych nagrywarkach to proszenie się o kłopoty (jak widać).

Dawno już nie wypalałem AudioCD, ale używałem, z powodzeniem, do tego celu programu CDBurnerXP.
https://www.cdburnerxp.se/home
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Kerebron, używam tego programu właśnie. Używam starej nagrywarki, nie współczesnej, z 2001 roku. Nie mam pewności czy jest sprawna całkowicie. Natomiast udało mi się wypalić teraz jedną płytę maxella z predkościa 1x. Dlaczego o to walczę? Bo widzisz stare płyty sprzed nastu lat wkładam do cdplayera i one bez problemu się odczytują od początku do końca. Natomiast wypalane w nowoczesnych napędach dvd, czy bd niestety jeszcze w tym samym dniu, w którym zostały wypalone zaczynają stwarzać problemy i to niezależnie czy przy 8,16,24 itd. Im wyżej tym gorzej. Tak mi moje napędy mówią w cdplayerach. Ponieważ posiadam zacne cd, ale stare - ich korekcja na słabe płyty jest na dzień dzisiejszy nienajlepsza. I oczywiście mam pod tv podłączony system multimedialny na androidzie, a dźwięk płynie poprzez DacMagic AZUR od CA(prawdopodobnie jest lepszy niż z moich cdplayerów), to są momenty, że włączenie płyty jakoś większy uśmiech u mnie wywołuje. No i nie musie być włączony tv. Co mnie nieraz irytuje bardzo. Dlatego walczę i podchodzę do tematu już któryś raz.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Obawiam się że na dłuższą metę niczego z tego nie będzie...
Stare (choć zacne ;-) ) napędy CD-Audio były odpowiednie do starych płyt.
Dzisiejsze płyty CD-R są przystosowane do dzisiejszych nagrywarek.
A i tak CD jako technologia już zanika.
Zanika już nawet przechowywanie danych, na rzecz ich transmisji.
Nie mówię że to lepsze, tylko że wkrótce będzie dzień kiedy nie będzie już na czym nagrywać i nie będzie gdzie tego odtwarzać.
Diody laserowe w napędach się "zużywają", i choć cała reszta będzie OK to już CD nie zagra.
Ale życzę powodzenia w próbach reanimacji.
Pzdr.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
barmiska, pewnie masz rację i po większości się zgodzę. A ja tymczasem wczoraj wypaliłem trzy płyty i wszystkie poszły bez większego problemu od początku do końca - tylko na jednym kawałku integra onkyo jakoś złapała jitter, ale pozostałe cd bez błędu. Więc jest sukces bo na płytach wypalanych przy prędkości 8 błędy pojawiały się już w 3 kawałku od początku płyty i do końca nie ustawały. Wracając do tematu płyt - rynek cd chyba będzie istniał, może na podobnej zasadzie co rynek winyli, ale będzie. Wiem, że stream wyprze płyty. W zasadzie już to zrobił. Być może jak ogłoszą zakończenie produkcji płyt do nagrywania to odżałuje jakąś kasę i kupię większą ilość! I to mi wystarczy na jakiś czas ;)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
barmiska, zupełnie się nie zgodzę z tymi starymi i nowymi płytami. Mama starą (rok produkcji 2000) zmieniarkę w aucie, nagrywam płyty na nowej nagrywarce CD-R/CR-RW/DVD-R/DVD+R, kupuje najtańsze CD-R i działają bez zarzutu. Na kilkanaście nagranych płyt (zawsze nagrywam z około połową maksymalnej predkosci nagrywarki, zwykle 16x) tylko jedna w ostatnim utworze przeskakuje, zapewne słabej jakości płyta.

Czy CD zanikną? Zapewne, podobnie jak winyle i kasety. Będą używane przez wąskie grono maniaków albo hipsterów. Kasety i CD mają tą przewagę nad winylami, że względnie łatwo je nagrywać na potrzeby własne.

Dopóki wytwórnie filmowe mają fioła na punkcie potencjalnej kradzieży i bedą wydawały na DVD, doputy napędy będa produkowane. :->
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
winyle są fajne
szkoda że ich coraz mniej

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach