pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Która kompozycja? Góry, krajobraz.
Cześć.

Wróciłem niedawno z gór i przywiozłem kilka fotek. Były przypadki, że fotografowany obiekt robiłem na różnych ogniskowych lub z delikatnie inną kompozycją. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze kompozycji spośród dwóch podobnych zdjęć. Cały czas się uczę i nie wiem czy generalnie mam dobre podejście.
1.
IMGP3911 by piotr.bartosiuk, on Flickr
IMGP3912 by piotr.bartosiuk, on Flickr

2.
IMGP3921 by piotr.bartosiuk, on Flickr
IMGP3923-Pano by piotr.bartosiuk, on Flickr

3.
IMGP3962 by piotr.bartosiuk, on Flickr
IMGP3964 by piotr.bartosiuk, on Flickr

4.
IMGP3969 by piotr.bartosiuk, on Flickr
IMGP3974 by piotr.bartosiuk, on Flickr

5.
IMGP4064 by piotr.bartosiuk, on Flickr
IMGP4065 by piotr.bartosiuk, on Flickr

Będę wdzięczny za pomoc.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
pbskarpy, na moje oko i ekranik skarkfona, to pierwsze primo 3 kosz. Na 2 masz niezdecydowany temat, chyba ciaśniej było by lepiej, popracować nad cieniami grzbietu. Pozostałe, wydaje mi się, że musisz się zdecydować, co chcesz pokazać, bo do samych kadrów nie mam się do czego przyczepić.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Przy nr 5 jednak zrobiłbym krok do tyłu .
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
pbskarpy, ma być wybór jednego z dwóch , do dzieła zatem:

1. 2

2. 2

3. 0

4. 2

5. chyba jednak 1

Wybór mój, całkowicie subiektywny, taki na pierwszy rzut oka ;-)
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
1. b
2. a
3. żadne
4. żadne, w ostateczności b
5. a
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
rychu napisał/a:
pbskarpyto pierwsze primo 3 kosz.


Możesz rozwinąć? Bo nie do końca rozumiem. :)

Dziękuję za podpowiedzi.

Napiszę Wam dlaczego przy tych zdjeciach mam wątpliwości. Może mnie czegoś nauczycie.

1. Na perwszej fotce szczyty sa jakby w centrum kadru (co mi się nawet podoba), na drugim zdjęciu jest szerszy kad pokazujący dolinę i więcej gór.
2. Podoba mi się ta góra. Na pierwszym zdjęciu ładnie widać jej obłości. Na drugim zdjęciu widać drogę prowadzącą na tę góre i tez część tych obłości
3 i 4. Wschód słońca na szczytach. Nie wiem co robi większe wrażenie: to że pokazuję więcej góry z promieniami czy skupiam się tylko na samym wierzchołku ?
5. Tu wybór pomiędzy mniej więcej 10mm a 20mm. Na pierwszym planie kamienie i skały lub skupienie się na ścieżce.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a zrób z 2 jedno - taka panoramę z dwóch :)
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Ja także jak i poprzednicy (aczkolwiek subiektywnie) 1,2 i 4 wersje b, 3 do kosza, 5 ew. wersja a.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziekuje za odpowiedzi. A czy moglbym prosic o uzasadnienie wyboru? Bo jednak interesuje mnie dlaczego te kadry sa lepsze a inne nietrafione.

Dziekuje.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
1. pierwsze. 2 pierwsze. 3 nie mam zdania. 4 pierwsze lepszy kadr. 5 pierwsze.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
pbskarpy napisał/a:
rychu napisał/a:
pbskarpyto pierwsze primo 3 kosz.
Możesz rozwinąć? Bo nie do końca rozumiem.

Proszę bardzo. Nie wybieram żadnego z nr 3. Co ono przedstawia Ani to interesująca góra, bez tła, światło mdłe. Dla mnie do kosza.
Pozostałe:
1. 1i2
2. 2 (zbyt centralnie góra na 1)
4. 2 (razi mnie pierwszy plan na 1, który przesunięty w lewo na 2 daje inne spojrzenie)
5. 2 (nie podoba mi się ścieżka na 1)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
to może jeszcze moje 3 grosze
1.b ale z innego miejsca, nie lubię ścieżek które wprowadzają bałagan, nie mają żadnego uzasadnienia, są oznaką cywilizacji
2 b kadrowane bardziej na prawo
3, 4 kosz
5.a kadrowane z innego miejsca b. połowa kadru zajmują kamienie
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
1. b
Fajny pierwszy plan, wzrok prowadzony grzbietem gór w kierunku ciekawych chmur.
2. b
Znów wyraźny pierwszy plan, góra w tle już tak nie przytłacza, nieciekawe niebo ograniczone do minimum
3. żadne
mdłe, niebo jedna brzydka plama, główny temat przytłoczony nie potrzebnym niebem u góry i smolistym dołem.
4. b
mniej smoły, więcej trojkatow, które lubię ;-)
5. a
lepsze od drugiego
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Moim skromnym zdaniem zejdź ze ścieżki, obejrzyj zdjęcia np. Adamsa ;) nie wierz, że dobre zdjęcie można zrobić tylko w złotej, srebrnej i innej dziwnej i oklepanej godzinie przy pięknym plastycznym świetle w październiku, koniecznie z mgłami, chmurami i o świcie ;) nie kopiuj, szukaj swojej drogi, ja próbuję... może kiedyś...
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.

W tym poście nie chodzi o to, że to moje najlepsze foty i się nimi podniecam i proszę o ocenę urody zdjęcia. Bardziej chodzi o kwestię "szkolenia" jak ując fotografowany obiekt jeśli już zabieram się za jego ujęcie. Może powiecie mi jak Wy byście spróbowali ująć górę, wschód na wierzchołku itp itd.

Fakt, chyba w zestawie nr 2 musiałbym się zdecydować co chcę pokazać czy ścieżkę prowadzącą po grani gór czy samą górę, bo wygląda ciekawie. Przy zestawie nr 5 te kamienie na dole zajmują chyba dużo zdjęcia. Przy szerokich kadrach dobrze jest mieć coś na pierwszym planie (skały, krzaki itp), ale przyznaję teraz rację, że sporo tego jest na dole.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Na dwójce przeszkadza mi lewy dolny róg, w obu przypadkach, dlatego pisałem o fotografowaniu z innego miejsca, którego jest tam dużo. Podobnie w piątce skały, krzaki i inny pierwszy plan m.z. nie powinien być wręcz dominujący, mało ciekawy.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
pszczołowaty napisał/a:
Na dwójce przeszkadza mi lewy dolny róg, w obu przypadkach, dlatego pisałem o fotografowaniu z innego miejsca, którego jest tam dużo. Podobnie w piątce skały, krzaki i inny pierwszy plan m.z. nie powinien być wręcz dominujący, mało ciekawy.


O! Super! Dziękuję.

Na 2-ce było ciężko. Bo byłem na szczycie, robiłem fotkę 55-300 i już na szczycie nie było miejsca. krok do tyłu i zacząłbym spadać ;) Co ciekawe fotka numer 2 w zestawie 2 jest sklejona z dwóch zdjęć. Wtedy nie planowałem robić panoramy i nie uchwyciłem przydatnej prawej strony góry.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
dla mnie zdjęcia od 1 do 4 na pierwszy rzut oka tak nieznacznie się różnią, że po przeczytaniu miałem zabawę w znajdź "n" szczegółów, którymi różnią się obrazki :-)

z setu wybrałbym tylko:
1.2 - ścieżka fajniej prowadzi wzrok.

W 5 ciężko się zdecydować. 1 wersji 1 ta ścieżka szlaku. W drugiej skałki fajne. Ale za to na 1 fajniej światło na zboczu cienie rozkłada.

2.2 bo ładniej podkreślone światłem zbocze, które zajmuje sporą część zdjęcia. Ale jak już inni pisali trochę za szeroko. Za dużo ciemnego na pierwszym planie. Lepiej jakby ta oświetlona trawa zaczynała się od lewej krawędzi, jak w pierwszej wersji. Tylko to światło z 1 ...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
pbskarpy napisał/a:
Może powiecie mi jak Wy byście spróbowali ująć górę, wschód na wierzchołku itp itd.

np. tak... ciężka sprawa jak nie mieszkasz w górach ;)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach