Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
  [obiektyw] PENTAX DA 1.4 55 mm SDM problem z pierścieniem os
Witajcie. mam problem ze stałką 55 mm 1.4 SDM, przy ustawieniu przełącznika ostrzenia na MF, od jakiegoś czasu w ustawieniach krańcowych na nieskończoność lub min. odległości ostrzenia (0,45) jest typowa blokada, gdy delikatnie go przekręcam - ustawiam ostrość.
Jadnak czasem w "ferworze walki", zdarza mi się nieco mocniej przekręcić pierścień np. na nieskończoność i pierścień trochę jeszcze się przekręca, choć na skali w okienku zatrzymuje się na wskaźniku nieskończoności. Podobnie jest w dolnym końcu skali odległości.
Chcę zaznaczyć, że zdarza mi się się to po raz pierwszy z obiektywem, choć w żadnym z posiadanych nic takiego się nie dzieje.
Czy warto już myśleć o serwisie ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obiektywy z AF powinny przekraczać granice zakresu aby, przy dochodzeniu do niej nie przeciążać silnika.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jak dla mnie, to normalne zachowanie. W DA*300 mam tak samo i nigdy nie budziło to mojego niepokoju, a nawet uznałem to za cechę "profesjonalnego" obiektuwu ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W DA 16-50 i w DA 50-135 jest tak, że można kręcić pierścieniem ostrości do woli w obie strony, zarówno w trybie AF, jak i MF, a skala ostrości po prostu się zatrzymuje na swoim końcu. W DA 18-135 i 16-85 też tak można robić, tyle że tam nie ma skali. ;-) Wychodzi na to, że obiektywy z wbudowanym silnikiem tak mają.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Dzięki serdeczne, Wszystkim bo już się martwiłem, że mogłem coś przekręcić. A szkoda by było. Do serwisów mam umiarkowane zaufanie, jak większość tu obecnych. A 55-t-kę z moim K3II z powodzeniem i duży zadowoleniem używam do portretu, a właśnie przede mną kilka takich sesji.
Tak, że uff, kamień z serca.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Jako posiadacz 55/1.4 mogę tylko potwierdzić, że to naturalne i prawidłowe działanie obiektywu :mrgreen:
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
A przy okazji dopytam Fenol, czy po wykonaniu zdjęcia z 55/1.4 też masz tak, że aparat zapisuje zdjęcie nawet do 2 - 3sek ( np. dla karty SanDisk Extreme 90 MB/s) ?
Co ciekawe z innymi obiektywami, zapis działa szybciej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robisz w RAWach, czy jotpegach? Jeśli w jotpegach to, czy masz powłączane opcje poprawy obrazu?
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Dzięki za zwrócenie uwagi, Kolega oglądał obiektyw (podpięty oczywiście do korpusu), a potem "z ciekawości" kuźwa - gmerał w menu :evil: , czy raczej "bawił się"
no i ustawił... - zapis jednoczesny na 2- kartach,
no rynce opadają ( i cycki, jak mawia moja połowica).
jeszcze raz dzięki :-B
pozdrawiam ciepło
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jacek-aj napisał/a:
no i ustawił... - zapis jednoczesny na 2- kartach


To raczej nie powinno spowalniać aparatu, przynajmniej tego nie zauważam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach