september  Dołączył: 08 Mar 2007
Czy Pentax powoli umiera?
Sorry, ale muszę wylać w tym poście mój żal.
Od jakiegoś czasu robię sporo fotografii sportowych i powoli mój k3 ii z 55-300 PLM przestaje wystarczać. Czekałem do photokiny na następcę i nic. Polityka Pentaxa powoduje, że nie pozostanie chyba nic innego jak pomyśleć o zmianie systemu.
Gdy popatrzy się na to jak fujifilm X się rozwija, jak z modelu na model robią technologiczny skok i słuchają uwag klientów to żal miesza się z ochotą kopnięcia w zad inżynierów Pentaxa, żeby wzięli się do roboty. Za bardzo nie mogę też zrozumieć idei wprowadzenia KP, które jest zarówno krokiem w przód jak i w tył w stosunku do K3 ii.
To co dzieje się z Pentaxem przypomina mi sytuację z telefonami Microsoftu. One też były dobre, oryginalne, nieco niszowe. Tylko, że i już ich nie ma.
Obecnie toczy się walka C i N o to, aby dołączyć do zaawansowanymi producentów bezlusterkowców Sony i Fujifilm.
W tym czasie Pentax zdaje się toczyć walkę o to, aby w ogóle zostać w gronie poważnych producentów luster.

Czy ktoś tu podziel mój żal? Albo może chociaż ktoś wie, kiedy wyjdzie to cholerne K3 III, czy poprawią w nim autofocus i ile będzie miał kl/s ?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Re: Czy Pentax powoli umiera?
september napisał/a:
Czekałem do photokiny na następcę i nic.

Kto Ci powiedział, że na Photokinie Pentax zaprezentuje nastepcę K-3II? Nie widziałem żadnych wiarygodnych przesłanek, żeby coś takiego miało się wydarzyć. Raczej wszyscy mówili, że nie ma co na to w ogóle liczyć.
september napisał/a:
Za bardzo nie mogę też zrozumieć idei wprowadzenia KP, które jest zarówno krokiem w przód jak i w tył w stosunku do K3 ii.

Prawdę mówiąc, ja też. Nawiasem mówiąc, takie samo wrażenie mam z K-70, w stosunku do K-50.
Gdybym teraz miał możliwość kupować puszkę Pentaksa, to tylko K-3II lub K-1.
september napisał/a:
może chociaż ktoś wie, kiedy wyjdzie to cholerne K3 III, czy poprawią w nim autofocus i ile będzie miał kl/s ?

Wiem, ale nie powiem. :-P
Poza tym, to nie będzie K-3III, tylko K-9.



Moim zdaniem, najrozsądniejsze co Pentax mógłby teraz zrobić, to skumać się z triumwiratem Panasonic/Leica/Sigma. :idea:
 
september  Dołączył: 08 Mar 2007
Póki co to pojawiły się plotki, że wchodzą w mezalians z Zenitem.
https://pentaxrumors.com/2018/10/04/pentax-based-zenit-dslr-camera-rumors/
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Re: Czy Pentax powoli umiera?
september napisał/a:

Polityka Pentaxa powoduje, że nie pozostanie chyba nic innego jak pomyśleć o zmianie systemu.

Pentax jak koń - jaki jest każdy widzi. Potrzebujesz dobrego, pewnego AF, szybszej serii długich szkieł - pomysł zmiany systemu jest jak najbardziej zasadny. Ja osobiście bym radził nie czekać, bo się najprawdopodobniej nie doczekasz i piszę to bez sarkazmu. Będzie pewnie drożej, ale na pewno lepiej na przykład cropowe puszki Nikon D500, lub Canon 7DII ( tu nawet drożej nie będzie).

september napisał/a:

W tym czasie Pentax zdaje się toczyć walkę o to, aby w ogóle zostać w gronie poważnych producentów luster.

Myślę, że jesteś zbyt łaskawy dla marki. Stan permanentnego bezruchu trudno nazwać toczeniem walki. Jak zostało tu już powiedziane nikt nie obiecywał premier w tym roku, a z tego co wiem oficjalnie nie obiecywał w przyszłym i następnych. Nikt nie wie co się robi, czy będzie robiło.
Czy Pentax powoli umiera trudno ocenić. Z jednej strony wydaje się że tak, bo brak innowacji w tym biznesie to dobry przepis na klęskę. Z drugiej strony tak na prawdę nie wiemy czy jednak czegoś tam nie kombinują w tajemnicy. Czego nam wszystkim życzę.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
umiera... odkąd pamiętam
 
september  Dołączył: 08 Mar 2007
Re: Czy Pentax powoli umiera?
tomek_j napisał/a:

Pentax jak koń - jaki jest każdy widzi. Potrzebujesz dobrego, pewnego AF, szybszej serii długich szkieł - pomysł zmiany systemu jest jak najbardziej zasadny. Ja osobiście bym radził nie czekać, bo się najprawdopodobniej nie doczekasz i piszę to bez sarkazmu. Będzie pewnie drożej, ale na pewno lepiej na przykład cropowe puszki Nikon D500, lub Canon 7DII ( tu nawet drożej nie będzie).


Wiem, że D500 lub 7D jest najlepszą opcją w lustrach APS-C do sportu. Ale jak masz już kilka szkieł i przyzwyczajenie, to człowiek się łudzi.
Poza tym teraz jeszcze wyszło x-t3. I to już jest zupełnie nowe myślenie o fotografii. W zasadzie różnica fotografia-film się zaciera w tym modelu.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Tak nie do końca w temacie ale może... Czy istnieje jakiś adapter do sony a7 dzięki któremu obiektywy z pentax były by w 100% użyteczne? L
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Ale tak, żeby działał AF? :-)
PK->M i do Techart-Pro LM-EA7. Ale to tylko z tymi co mają pierścień przysłony. I jakość tego AF będzie... dyskusyjna...
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
No właśnie o ten AF chodzi żeby smigał😋

[ Dodano: 2018-11-02, 22:44 ]
Myślałem o zakupie a7II ale ze szklarni pentax owej chciałem korzystać :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
september napisał/a:
Polityka Pentaxa
september napisał/a:
fujifilm X się rozwija
september napisał/a:
robią technologiczny skok
september napisał/a:
słuchają uwag klientów
Gdzieś jest w regulaminie, żeby nie dyskutować o polityce i religii ;-)
A teraz zupełnie serio, september, skoro wzdychasz do X-T3 (plus parę godnych szkieł, wiadomo), to trzeba tutaj zupełnie inne pytanie postawić. Mianowicie: jaki dobry sprzęt do sportu i filmowania za około 10..12 tysięcy złotych? Wielosystemowcy na pewno coś Ci kompetentnie doradzą.

[ Dodano: 2018-11-03, 00:35 ]
Ileż razy jeszcze trzeba napisać, że KP to nie jest następca K-3... :roll:

[ Dodano: 2018-11-03, 00:40 ]
september napisał/a:
cholerne K3 III, czy poprawią w nim autofocus i ile będzie miał kl/s ?
AF pewnie podrasują, serię i bufor niekoniecznie - ale z pewnością nie będzie to poziom D500/7D. I na pewno nie wypuszczą z nim kompletu długich, jasnych stałek. Widzę to jasno, na trzeźwo i bez pomocy fusów ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
september, gdybym na forum Sigmy wylewał żale, że nie mają sprzętu do szybkiej reporterki, to by mnie wyśmiali. Bo oni po prostu nie robią takiego sprzętu. Na szczęście nie mają forum.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
september, widać oprócz plotek światowych nawet plotek lokalnych ns forum nie czytasz. Dyskusja taka juz się toczyla na forum.

Może by tak wziąć pod uwagę
100yerasOfPentax.com?

Obecnie najbardziej szybkostrzelnym korpusem jest KP, który zdaje się prześciga K-1.
Nie licz za bardzo, ze dostaniesz korpus z 25kl/s w DSLR P. Patrząc na historię korpusów to przekroczenie wyobrażeń.

Gdybyśmy zbliżali się do 1 IV, mógłbym napisać, ze dostaniesz 1000mm/2.8 345gr pancake. Ale zbliżamy się do stycznia 2019 - rocznicy stulecia. Mówi Ci to coś? Dzień Zaduszny, to nie od razu powód, żeby umierać.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Jak czytam to trochę mi śmieszno, a trochę zazdrosno :-?
Skrycie zazdroszczę że trafiają się tacy których w fotografii sprzęt ogranicza przed "rozwinięciem skrzydeł". I jeśli tu mamy taki przypadek, to rzeczywiście najrozsądniejszym wyjściem będzie przesiadka, ponieważ chyba wszyscy jesteśmy świadomi że w dającej się przewidzieć przyszłości Pentax nie będzie robił sprzętu do "szybkiej reporterki". Ja z tym mogę żyć, AF mi potrzebny tylko z lenistwa, a filmowałem tylko raz, żeby zobaczyć co toto. Inni nie mogą bez tego, rozumiem. Bywają też szczególne przypadki, np. Marek Wyszomirski który nas "zdradził" dla m4/3, wiadomo co w macro daje mniejsza matryca :idea:
Dla znakomitej większości tutaj problemem nie jest sprzęt, lecz własna głowa. Najczęstsza argumentacja - "jak sobie kupię lepsze body/szkło/helikopter/sznurówki to będę bardziej tworzył" - się sprawdza... w 2-5% przypadków. Na swoje szczęście, już doszedłem do tego że obecnie posiadany [stary] sprzęt przerasta moje umiejętności wykorzystania o wysokość Gubałówki co najmniej, więc nie będę go wymieniał na taki który mnie przerośnie o Kasprowy. Mimo że to +5 do imidżu... ale też -20 do frustracji. Dlatego ponownie, z premedytacją odpuściłem zakupy, mimo że lista "chciejstwa" była pokaźna :roll: Może za to znajdę czas i pójdę pofocić :?:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Gdy po 10 latach wróciłem do syfry okazalo się, ze technologia mocno poszla do przodu. Nawet taki malkontent jak ja może robić zdjęcia KP. Inna rzecz, ze K-3 było wg mnie gorsze. Już to co napisal greentrek i ja gdzieś pisałem - jest w tych himalajach możliwości bariera, ale przeważnie nie stanowi jej sprzęt, tylko nasze głowy.

Jak pomyślę co robię pod powiększalnikiem, a co np.: Michu na komputerze... To dwa światy. Po prostu najpierw trzeba nauczyć się korzystać z maszyny. Minęły czy wspaniałego, automatycznego D40, który robił zdjęcia piękne-rodzinne. Teraz użytkownicy oczekują miliona pokręteł, wiec je dostają od producentów. Tylko trzeba to umieć pokręcić odpowiednio.

W zasadzie nie znam osób, które sprzęt ogranicza. Ci, którzy znajdują braki w jakimś produkcie potrafią znaleźć sobie produkt, który ich nie ma i dalej robią swoje zdjęcia. Inni zmieniają swoje zdjęcia pod sprzęt, a później ląduje to w galeriach. Czyli da się. Są też tacy, którzy sami budują sprzęt, żeby mieć kontrolę nad tym, co chcą uzyskać.
Ale to nie są reporterzy sportowi. Jeśli ktoś oczekuje szybkiego korpusu, drogiego jasnego długiego szkła i bycia profi-master, to chyba powinien mieć świadomość, ze nie powinien szukać, tylko wyjąć worek złota i kupić to, czym wszyscy w tej branży fotografują.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skoro dyskusja zboczyła w kierunku filozoficznym...
September - to proste. Ważna jest fotografia, nie sprzęt. Jeżeli czegoś Ci brakuje, pamiętaj o priorytetach. Masz nieodpowiedni sprzęt do dziedziny, która Cię pasjonuje - dopasuj sprzęt do niej. To, czy będzie to Canon, Nikon czy Fuji nie ma znaczenia. Na naszym forum jest mnóstwo osób focących innymi systemami. Na przykład taki Opiszon - zmienił Pentaksa na Nikona, by fotografować Olympusem. Albo Fafniak, który przez wiele lat narzekał na brak "pełnej klatki" w Pentaksie, kupił w końcu Nikona D610 i używa głównie Sony A5100.
Wiesz, chodzi też o to, by w tym wszystkim mieć też radość i przyjemność z dokonywanych czynności.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Michu, dałbym ci lajka, ale nie można :-D

Chyba że wolisz lajkę, ale to z kolei mnie nie stać :-D
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Cytat
Na szczęście nie mają forum.

Podobnie od niedawna Fuji :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
W sumie Pentax też nie ma forum.
Pentaksjanie mają...
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
september, ale Twój 55-300 to chyba nie jest najszybszy obiektyw do sportu :-/ . A przy zdjęciach sportów np. rajdów itp. to jeśli np. auto w ciągu sekundy przejedzie 35 metrów to który AF nadąży?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
kazio napisał/a:
Twój 55-300 to chyba nie jest najszybszy obiektyw do sportu

Ale to nowy, z silnikiem PLM, który chyba dość szybki jest [DC jest]. Inna rzecz, przy dystansach z których się foci sport, to AF nie ma dużo do kręcenia. Jeśli tylko dobrze złapie :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach