manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Jakie szkło na pierścienie Newtona?
Witajcie. Posiadam skaner Canoscan 8600F.
Jestem z niego zadowolony jeśli chodzi o cenę/ostrość/jakość jak na mój pierwszy skaner.
Skanuję prosto z szyby więc oczywiście dostaję w gratisie pierścienie Newtona. Testowałem i najlepszą ostrość uzyskuję właśnie z szyby, tak jak większość użytkowników tego skanera.
Doczytałem, że powinienem kupić szkło antyrefleksyjne. Udałem się do szklarza, dociął mi kawałek takiego, co wygląda jakby miało w środku wodę gazowaną, jest takie lekko chropowate, myślałem, że to to.
Ogólnie - nie pomogło. Dopiero później zauważyłem, że powinienem kupić chyba coś w stylu mlecznej szyby/szkła trawionego/szkła satynowego.
Słyszałem też o szkłach muzealnych (gdzie nie widać zmatowienia, a jednak niweluje refleksy), ale w Krakowie szklarze o tym nie słyszeli - byłem u dwóch.
Chciałbym wiec zapytać czy ktoś wie jakie w końcu powinienem kupić i czy to dobry pomysł docinać prawie na wymiar A4? Obecnie dociąłem trochę szerzej niż pasek kliszy, ale szuram tym szkłem po płycie skanera, ciężko to podnieść. Może lepiej zrobić A4 i kłaść na całość (prócz pola kalibracji skanera).

Wrzucam pierścienie Newtona w załączniku :)
Portrait by Łukasz Skrzypek, on Flickr
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Manfred, ja do płaszczaka kupiłem zestaw z betterscanning.com. Mało go używałem, więc teraz jest w wypożyczeniu. Pod koniec listopada (czyli jak będę jechał na Chabówkę) mogę go odzyskać i wypożyczyć tobie.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Kytutr, pomyślimy o tym, jak mi nie pomoże szkiełko od szklarza :) Chciałbym coś znaleźć, co będzie działać i nie będę musiał pożyczać wtedy. Jak nie znajdę nic na miejscu to się odezwę. Powiedz tylko czy ta szybka z Betterscanning była lekko matowa czy to było właśnie to szkło, co wydaje się przezroczyste, a w rzeczywistości to antyrefleks?
Większości osób pomaga zakup tej satynowej/mlecznej szyby i z tym spróbuję najpierw weekend, bo koszt nieduży.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
To takie szkło, co wydaje się przezroczyste i jest przezroczyste (nie wiem w ilu procentach).
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Kytutr, Dzięki za informację, czyli docelowo trzeba szukać takiego jak to (to jest pewnie to muzealne, co do gablotek się stosuje). Jak nie znajdę to się odezwę.

Mimo wszystko jeśli ktoś miał kontakt z takim matowym/satynowym to dajcie znać też.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Takie mleczne szyby, a w zasadzie płyty z pc są powszechnie używane w panelach LCD. Jeśli uda ci się znaleźć uszkodzony monitor lub tv za grosze warto spróbować.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
manfred, o szyby anty newtonowskie popytaj tam gdzie oprawiają obrazy (nie każdy szklarz to robi). Oni będą wiedzieć.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
powalos, dobry pomysł, nie pomyślałem o tym! Popytam w takich punktach.

[ Dodano: 2018-10-13, 16:15 ]
Podzwoniłem i faktycznie, w punkcie oprawy obrazów mają takie szkło.
Zamawiam i zobaczymy jakie efekty będą.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
To daj znać co wyszło - zastanawiam się cały czas czy nie kupić do 9950F ;)
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Nic nie dawałem znać, bo szkła w końcu nie zamówiłem, a skaner się kurzy.
Dopiero teraz zakupiłem "średniaka" to mam motywację by uruchomić skanowanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach