bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 537
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc537.dng (28,7 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 04.11.2018 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
– rc537_nick.jpg – duży jpg (max. wielkość 7 MB),
– rc537_nick_900.jpg – mały jpg (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc537_nick.zip – załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie – rc537_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Apel do Szanownych Uczestników Zabawy RC
Bardzo proszę, abyście sprawdzali, czy do wysyłanego zgłoszenia załączył się spakowany plik z Waszą propozycją obróbki. Ostatnio często się zdarza, że przychodzą maile bez załącznika. Ja zaglądam do poczty RC w zasadzie tylko w niedzielę przed publikacją wyników. W takich wypadkach informuję zainteresowaną osobę o niepełnym zgłoszeniu, niestety nie każdy odpisuje na tyle szybko, żebym zdążył uwzględnić je w danej edycji.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Oooo! Widzę następny "szalony" RAW. :mrgreen:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc537.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc537.zip

1. jakaranda


2. martinis


3. mr.ra66it
Obróbka trochę na opak, bo zwalczająca aberracje tworzące na miniaturce złudzenie tęczy.


4. newt


5. powalos
Ot po prostu pobawiłem się tym RAW-em. Uważam, że taka pajęczynka powinna się mienić jak biżuteria kobiety. :-)


6. rafi
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Jpg wyciągnięty z RAW-a już jest ładny i zastanawiałam się czy w ogóle coś z nim robić. Ostatecznie zrobiłam cztery wersje i poplątałam przy wysyłce. Bakulik - jeszcze raz przepraszam :oops: .
Skupiłam się na tym, żeby uzyskać jak najwyraźniejsze kółeczka ale chyba stracił na tym główny motyw. U powalos'a pajęczyna jest najbardziej widoczna, a to ona jest głównym tematem zdjęcia. Rafi'emu udało się wyciągnąć najwięcej kolorów z prawej na dole i to chyba był lepszy kierunek niż forsowanie kółeczek. Natomiast jasna góra mniej mi się podoba. Tu bardziej udało się nawt'owi i martinis'owi. Gdyby tak je wszystkie połączyć.....
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
1. rafi
2. jakaranda
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
zastanawia mnie jeden drobiazg
czy możecie porównać to co wstawił bakulik, jako wywołany raw bez obróbki z tym co u was pojawiło się na początku?

juz staram się wyjaśnić. otóż ponieważ to moja fota a zapis na karcie jest raw+ - czyli zapisuje również jpg po wywołaniu z tego co już ma zadane - a ja mam najczęściej ustawione opcje "Żywe" - czyli trochę podkolorowane itd.
a okazuje się, że surowy RAW wygląda tak samo jak jpg z puszki. i zastanawia mnie teraz czy w pliku nie ma gdzieś zapisanej informacji o jpg. bo szczerze mówiąc to w Affinity te zdjęcia wyglądają zupełnie inaczej.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv, ale Bakulik wstawił jpg wyciągnięty z RAW-a. U mnie w LR, RAW wyglądał tak jak u Ciebie w Affinity
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
powalos napisał/a:
Rivelv, ale Bakulik wstawił jpg wyciągnięty z RAW-a. U mnie w LR, RAW wyglądał tak jak u Ciebie w Affinity


ale jego wyciągnięcie bez obróbki (jak sądzę) wygląda jak to co ja dostałem bezpośrednio z puszki do jpg

zastanawiam się po prostu czy niektóre programy pokazują na starcie to co byśmy dostali z puszki czy faktycznie surowy plik. (może chodzi o jakieś ustawienie w programie nie wiem. tak zacząłem się zastanawiać jak się okazało ze raw - wywołany i jpg tak samo wyglądają.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv, mnie wydaje się, ze plik jpg wyciągnięty z RAW-a to ten, który "podrasował" Tobie aparat i "zaszył" go również w RAW-ie. Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć.

P.S.
Na razie kończę, bo jestem w pracy i muszę wziąć się za "swoje" a nie siedzieć na forum. ;-) :-P
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no własnie nie wiem - może bakulik cię wypowie :)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
JPEG zaszyty w RAWie wygląda tak samo, jak JPEG wyprodukowany przez puszkę (ma inny, większy stopień kompresji – w tym przypadku jego wielkość to 2921786 bajtów, porównaj z tym, co dostałeś prosto z aparatu). Wyciągam go przy użyciu dcraw. Po otwarciu w różnych wołarkach ten sam RAW może wyglądać różnie, gdyż każda z nich stosuje swoje algorytmy i nakłada swoje krzywe korekty, stosuje inne profile barwne itp. Zauważ, że jak ładujesz RAW do wołarki, to podgląd na początku wygląda inaczej, niż po chwili, gdy plik już zostanie przetworzony (przynajmniej w LR tak jest). Przykład:

JPEG wyciągnięty z RAWa:


RAW wywołany na domyślnych ustawieniach Lightrooma:


Przykład skrajny – gdybyś w aparacie ustawił zdjęcie jako cz-b, to podgląd w RAWie też byłby cz-b. Ale sam RAW w wołarce otworzy się jako kolorowy. ;-)

Chociaż de facto RAW jest… czarno-biały. To plik zawierający dane o tym, ile światła padło na konkretne fotodiody matrycy oraz informację, jaką siatkę kolorów zastosowano (bayerowską itp.), a także kilka innych rzeczy (profil barwny, dane EXIF i inne). Dopiero wołarka (zaszyta w sofcie aparatu lub działająca jako program na komputerze) przetwarza to wszystko do wynikowego obrazu.

Poniżej ilustracja, jak wygląda powyższe zdjęcie bez demozaikowania (czyli najsurowszy RAW jaki może być):


I fragment 1:1:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no cóż
dzięki za wyjaśnienia. u mnie jpg ma: bajtów: 13 075 130

ale to trochę wyjaśnia przynajmniej mi :)
Dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie wygrywa wersja, która pokazała jakaranda.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Nie mam LR, korzystam najczęściej z DxO, rzadziej z Raw Therapee.
Otwarcie rc537 w tym ostatnim i kliknięcie na "neutralny", daje taki sam obrazek jak przedstawiony przez rivelv'a po lewej. W RT plik otwiera się w ustawieniach domyślnych i ja je kasuję. Natomiast w DxO nie wiem na co kliknąć, żeby uzyskać odpowiednik ustawień neutralnych z RT. Klikam na reset i obrazek mam taki jak u rivelv po prawej lub default w RT. Czyli DxO robi za mnie część roboty (czy tego chcę czy nie) dlatego jest mi łatwiej ale nie umiem sobie utrudnić jak w RT, nawet gdybym chciała? Czy to dobrze rozumiem? Chyba, że znów czegoś nie zauważam :oops: .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach