Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
  SMC Pentax-M 28/2.8 vs SMC Pentax-A 28/2.8
Witajcie!
Stałem się posiadaczem dwóch szkieł w ładnym stanie: obiektywu SMC Pentax-M 28/2.8 pierwszej wersj i obiektywu SMC Pentax-A 28/2.8. Jak wszystkim wiadomo druga wersja M 28/2.8 ma tę samą formułę optyczną co A 28/2.8. Zamierzeniem mojego testu było rozstrzygnięcie odwiecznego sporu co do lepszości M 28/2.8 I wersji od M 28/2.8 II wersji, lub odwrotnie. ;-)
Test wykonałem dzisiaj przy dość ponurej pogodzie (kiedy wychodziłem z domu świeciło słonko). Niestety nie udało mi się ustawić obiektywów na dokładnie tę samą odległość i przy f 2.8 nieco inne fragmenty testowej scenki są w płaszczyźnie ostrości, ale najważniejsze że gdzieś ta ostrość jest. :-)
Oczywiście zostawię sobie A 28/2.8 z wiadomych względów, natomiast M sprzedam. I pewnie tak by się także stało gdyby to M okazał się lepszy od A.
Moje wnioski są takie, że pod względem ostrości czy aberracji chromatycznej obydwa szkiełka są bardzo podobne. Obiektywy trochę inaczej oddają kolory. M ma trochę lepszą kulturę pracy - przyjemniej kręci się pierścieniami. Nie żeby A miał jakieś luzy na pierścieniach, wręcz przeciwnie, ale tak jakoś przyjemniej się nimi kręci. M jest ciut mniejszy (krótszy). A - wiadomo - ma pozycję A. Obydwa są ładne. :-D
Nie wiem czy komukolwiek moja praca się do czegokolwiek przyda, ale dysponując jednocześnie obydwoma obiektywami postanowiłem zmarnować te kilkanaście klatek. ;-)
Na ostatnich zdjęciach chciałem pokazać ewentualne różnice w sposobie oddawania ostrości. Niestety w przypadku A 28/2.8 nieco źle ustawiłem ostrość i jedynie górna część pnia brzozy wydaje się być w płaszczyźnie GO. To kolejny dowód na mój nieprofesjonalizm. Na usprawiedliwienie dodam, że było zimno i nie chciało mi się dłużej tam stać. :mrgreen:
Pliki z K-3 II w pełnej rozdzielczości są do obejrzenia tutaj: https://photos.app.goo.gl/KvMXRhHc9WFAnoS92
Naciskając "i" w prawym górnym roku zdjęcia wyświetlą się jego parametry z nazwą pliku, którą stanowi użyty do jego wykonania obiektyw i wybrana przysłona.
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Hej.
Z mojej perspektywy strasznie niewygodnie jest używanie obiektywów bez A (tak, wiem, jestem leniwy). Jakiś czas temu, jeszcze kiedy miałem (prawie nowe) K-50, kupiłem sobie A 28 2.8. I szczerze byłem z niego niezadowolony. Moim zdaniem rezultaty były słabe. Nie ostrzył na nieskończoność, nie domykał przysłony i w ogóle zdjęcia były jakieś wyprane z kolorów. Bardzo niechętnie sięgnąłem po niego po przesiadce na K-1. Niechętnie przez doświadczenia z nim związane i fakt, że mój SMC A 35-105 1:3.5 jest i tak szerszy na pełnej klatce niż 28 na ASPC (przynajmniej takie wrażenie :)).
Kiedy w końcu podpiąłem A 28mm do korpusu i wyszedłem na spacer okazało się, że się polubiliśmy. Może nie BARDZO BARDZO ale całkiem wystarczająco miło, że się tak wyrażę. Problemów z ostrzeniem na nieskończoność nie zauważyłem, kolory jakby lepsze. Jest też zauważalnie lżejszy i mniejszy niż 35-105 :). No i na K-1 już jest całkiem szeroko (jak na moje dotychczasowe doświadczenia). Wnioski: dawajmy drugą szansę w nowych okolicznościach, no i K-1 to fajna puszka.
Pozdrawiam!
PS, fajne zdjęcie, to z obiektywami.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
mtz, dzięki! Ja generalnie jestem z A 28/2.8 zadowolony. M sprzedałem zaraz po kupieniu A z powodu większego komfortu pracy. Także na APS-C jest to całkiem miłe szkiełko, taki standardzik. :-) Najczęściej biorę go z sobą kiedy idę focić z użyciem teleobiektywu. Zawsze warto mieć coś szerszego na wypadek, gdyby trafił się jakiś ładny widoczek. :-)
Pozdrawiam!
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Ja lubie ten obiektyw, ale mam z nim takie doświadczenia, ze mam go po raz 3. Najpierw miałem takumara A 28 2.8 (identyczna konstrukcja, ale bez smc) fajny byl, ale miał wadę, ze przekłamywał jasność o 1,5, potem został naprawiony, ale go sprzedałem. Zatęskniłem za takim obiektywem i kupiłem. ALe dość długo go nie używałem, a ze kupiłem sigme 17-50 to go sprzedałem.....ale ostatnio znów odkupiłem.....I tak siobie siedzi w torbie i czeka....Bawiłem się jakiś czas temu wersją F 28 2.8 (chyba też ta sama konstrukcja, jak nie to proszę o sprostowanie) i z Af naprawę rewelacyjny obiektyw.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach