marynata  Dołączyła: 11 Paź 2006
  wolny/bardzo wolny AF?
Witam wszystkich. Przeglądałam ostatnio linki podawane na forum do stron z zestawieniami obiektywów Pentaksa i na stronie photozone.de (LENS PERFORMANCE SURVEY RESULTS) w kolumnie autofocus speed jest informacja "slow" albo "very slow". To brzmi alarmująco. Do tej pory zastanawiałam się nad zakupem Canona (staruszek jak w podpisie do tej pory bardzo dobrze się spisywał), m.in. dlatego, że ma szybki AF. Głównie robię zdjecia na wycieczkach turystycznych i mojemu ruchliwemu synkowi, więc manualne ostrzenie nie wchodzi w grę w tym drugim wypadku. Czy te opisy oznaczają, że aparat nie nadąży z ostrzeniem za uciekającym obiektem, którym jest półtoraroczny chłopiec? Fu, pytanie brzmi okropnie naiwnie, przepraszam wszystkich, którzy się poirytują...
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
W tej chwili Pentax jest krok do tyłu jeśli chodzi o AF w stosunku do Canona (do Nikona pewnie też). Sytuacja mam nadzieję zmieni się wraz z wejściem nowych szkieł z wbudowanym motorem, będących odpowiednikiem Canonowskiego USM, ale będą to szkła z początku raczej drogie.
Co do szybkości AF w segmencie amotorskim, to przy świetle dziennym i "standardowym" zoomie różnice w szybkości będą raczej nieodczuwalne. Co innego przy fotografowaniu we wnętrzach, w gorszym oświetleniu - tu znowu górą jest Canon.
Czy do fotografowania dzieci niezbędny jest szybki AF? Według mnie - nie, bo choć jest pomocny, to końcowy efekt bardziej zależy od wprawy i pomysłu na zdjęcie fotografującego. Jeśli używałaś - jak piszesz - manualnego korpusu, do tego z jasną 50, to pewnie docenisz jakosć pentaxowego wizjera, jednego a lepszych wśród amatorskich cyfrówek.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie chce mi sie duzo pisac
U mnie AF w istD + synek pracowal calkiem ok.
Lepiej miec pomysl na zdjecie niz strzelac i "wyprobowywac AF" - czy da rade
ja zwykle wole ustawic sobie ostrosc i doprowadzic do sytuacji gdzie mlody wchodzi mi w ostrosc :D
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
posiadam DLa, w którym AF nie należy do najlepszych zwłaszcza jeśli robi się zdjęcia przy słabym oświetleniu, ale robiłem zdjęcia mojemu chrześniakowi, który choć młodszy o pół roku jest już również dość ruchliwy iii mimo, że w pokoju nie było dużo światła nie było tak tragicznie jeśli chodzi o automatyczne ostrzenie aczkolwiek czasami rzeczywiście nie wyrabiał. Nie chciałbym Ciebie oczywiście zrazić do cyfranek pentaksa tym bardziej, że w nowszych konstrukcjach (np. k100D, k110D) AF radzi sobie dużo lepiej niż w DLu.

Poza tym tak jak pisał mklnet, AF nie jest niezbędny do fotografowania dzieci. Zdjęcia, z których jestem najbardziej zadowolony zrobiłem właśnie obiektywami manualnymi - 50tką/1.4 oraz dłuższym zoomkiem. Najfajniejsze zdjęcia w mojej opini wychodzą jak maleństwo się czymś zainteresuje, czymś zajmie, jak coś nowego odkrywa a nie jak jest w ruchu czy biega aczkolwiek i takie zdjęcia są fajne. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie zdjęcia robisz najczęściej. Trzeba sobie zdać sprawę, że jeśli chodzi o szybkość AF to Canon wygrywa zdecydowanie, ale jeśli chodzi o zdjęcia które robisz to wydaje mi się, że AF pentaksa będzie wystarczający.
 

marynata  Dołączyła: 11 Paź 2006
mklnet prorokowane ceny obiektywów z * wydają się kosmiczne, chociaż jeśli bym się decydowała na Canona 30D, to też nie po to, żeby pstrykać kitem canonowskim, który rzeczywiście na większości testów wypada marnie. Pytanie mam raczej do tego, co napisałeś - czy długo ostrzy w ciemnym pomieszczeniu, tj. po dłuższej chwili, czy jeździ w tę i z powrotem szukając ostrości? To drugie zdarza się w hybrydzie FujiFinepixS7000 i jest strasznie denerwujace.
Fafniak pewnie, że lepiej mieć pomysł na zdjęcie... ale jak już go mam, to wolałabym uchwycić chwilę i mieć ostre zdjecie, a nie potem wieczorkiem kasować wszystkie zdjecia, bo nieostre. Dla mnie to ma być miła pamiątka. Poza tym jak się zajmuję dzieckiem, to mam zwykle chwilkę na pstryknięcie, bo na dłuższą chwilę nie mogę spuścić go z oka. I nie ma mowy o czatowaniu na moment, kiedy łaskawie zechce wejść w mój precyzyjnie przemyślany kadr. Ale dzięki za radę :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
marynata, - oj dobra wiem wiem :-P
powiem tak.....w biegu nie udalo mi sie moim istD zrobic bombla ostrego....
ale takie foty to chyba dopiero L ki canona ci zapewnia i silniki USM z prawdziwego zdarzenia
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
marynata - jeśli myślisz o 30d, to niestety Pentax nie ma w tej chwili w sprzedaży modelu, który dorównywałby sprawnością AF temu Canonowi. Życzyłbym sobie, żeby wchodzący K10D miał porównywalnej jakości AF, ale jak będzie, to się zobaczy. Co do gwiazdek - to są odpowiedniki eLek i muszą kosztować.
Jeśli nie chcesz czekać na K10D, to spróbuj może jeszcze zajrzeć w wizjery np DS i i 30d, może to da Ci do myślenia...
W kiepskich warunkach oświetleniowych, ale nie zupełnych ciemnościach (nie włączało się wspomaganie z lampy), 20d z podpiętą L 28-70/2,8 dawał sobie znacznie lepiej radę niż mój ist D z 16-45/4. Owszem, jest różnica jasności szkła, ale nie sądzę, żeby nawet z FA* 28-70/2,8 było tak dorze, jak w wypadku Canona.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
marynata napisał/a:
Głównie robię zdjecia na wycieczkach turystycznych i mojemu ruchliwemu synkowi, więc manualne ostrzenie nie wchodzi w grę w tym drugim wypadku.


Co z tego, ze AF Ci zlapie ostrosc, jak przy czasach ponizej 1/125 i tak synek bedzie poruszony. Ja mam 2 letniego syna i robie mu zdjecia bez AF, na filmie, nawet na srednim formacie i daje rade. Tu jest pare:
http://www.strawberryfiel...owse&category=4
ostatnie zdjecie na Velvi 50 sredni format - czekalem az mi wjedzie w kadr ;-)

Powtorze to co wszyscy - pomysl, a nie AF. Zdjecia w ruchu sa fajne, ale max 1 na 20.

marynata napisał/a:
Poza tym jak się zajmuję dzieckiem, to mam zwykle chwilkę na pstryknięcie, bo na dłuższą chwilę nie mogę spuścić go z oka.
.

Nie przesadzasz troche? ;-)

dz.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
mklnet napisał/a:
W tej chwili Pentax jest krok do tyłu jeśli chodzi o AF w stosunku do Canona


Jeśli mowa o 350D to nie przekonałeś mnie.
Kolega ostatnio błyskał, błyskał, ...... i dupa.
Nie chciało się ustawić.

mklnet napisał/a:
w gorszym oświetleniu - tu znowu górą jest Canon.


Napewno nie 350D.

A co AF i dzieci to kiedyś AF nie było a jakoś zdjęcia dzieci były.
Czasem trzeba pomyśleć a nie tylko nacisnąć i czekać.
Głębia ostrości też się do czegoś przydaje.
 

marynata  Dołączyła: 11 Paź 2006
dzerry no może trochę :-> jak to nadgorliwa mama. A z kupnem sprzętu aż tak mnie nie przypiliło, poczekam spokojnie na porządne relacje z pierwszych zdjęć K10D. Przyznam, że mnie kusi, wydaje mi się znacznie bardziej intuicyjny w obsłudze niż C30D, ale to kwestia przyzwyczajenia. Poczytam jeszcze i popatrzę, może mi się rozjaśni.
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
sp7foy napisał/a:

mklnet napisał/a:
w gorszym oświetleniu - tu znowu górą jest Canon.

Napewno nie 350D.

Uczepiłeś się tej biednej 350D :-P Nie chcę się wcale przekonywać, ale miałem okazję pobawić się równolegle 350 i ist D. I - czy chcesz, czy nie - 350 radziła sobie lepiej. Właśnie w kiepskich warunkach - po zmroku, w pokoju oświetlonym 60W żarówką. Jeśli zastąpisz ist D K100D, w której podobno AF jest szybszy i czulszy, to na drugą szalę weź 400D. Zresztą AF w Canonie to również USM i FTM. Tego naprawdę przyjemnie się używa.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Cóż,ja dysponuję jedynie porównaniem AFa DSa i C 20D i w tej rywalizacji mój deesik poległ. Z drugiej strony ponoć już w K100 jest dużo lepiej, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że i w K10 bedzie dobrze. Pożyjemy, zobaczymy. Szybki AF jest fajny, tyle, że przeważnie moje foty trzaskane na szybko są nie tyle niostre co żle skadrowane, więc tak czy siak nadają się do kosza...
No dobra, raz pozazdrościłem Canonierom ich AFu -jak mój kumpel zrobił zdjęcie sarny (w linku na dole strony)
http://www.zpaf.pl/pl/con...p?articleID=799
Z Pentaksem raczej zapomnij... tyle, że szkło to była eLka 300mm z IS, więc raczej droższe niż tańsze... :-P
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
A ja caly czas uzywam Canona A-1 i worka obiektywow. Czasem AF by sie przydal, ale do zdjec "spokojniejszych" to genialna maszyna.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
mklnet napisał/a:
Czy do fotografowania dzieci niezbędny jest szybki AF?

Bez co najmniej Nikona D500 nie ma co się za takie zdjęcia zabierać… :-(
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Zawsze można ustawić "pułapkę AF" z manualną stałką :-P
A poza tym Archeo jest passe, to Służba Genetix wiodącą siłą systemu :mrgreen:
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
bakulik - Fotografieforumausgrabungsdienstleiter. :evilsmile:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kerebron, piękny, jubileuszowy "ausgrabung" mógł być w październiku, na 12-lecie wątku... Pudło, niestety! :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach