lulula  Dołączyła: 25 Sie 2017
YONGNUO yn585ex w praktyce
Cześć wszystkim! :-)

Jest tak: mam pentaxa k5 IIs i chciałabym do niego dokupić lampę błyskową - wybór padł na yongnuo yn585ex. Byłaby to moja pierwsza lampa. Trochę czytałam, trochę się domyślam co i jak, ale nigdy nie miałam okazji stosować w praktyce.. stąd kilka śmiesznych pytań mam ;-)

1. Czy wybrany zestaw może współpracować na odległość czy muszę dokupić do tego radioodbiornik (jaki?)?
2. Czy jeśli lampa jest odpięta od aparatu to też może dobierać siłę błysku pod jego ustawienia?
3. Czy jest jakiś problem przy współpracy z obiektywami szerokokątnymi (obiektyw ma tutaj w ogóle jakieś znaczenie?)?

A tak z kwestii typowo użytkowych - jesteście zadowoleni z tego modelu lampy? Jak z jej awaryjnością i współpracą z k5IIs?

I jeszcze całkiem na marginesie - zamawiał ktoś z amazon uk i wie czy określenie "In stock. Ships from China." = idzie z Chin do UK, więc do podanej ceny doliczą mi jeszcze jakiś dodatkowy VAT?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lulula napisał/a:
Czy wybrany zestaw może współpracować na odległość czy muszę dokupić do tego radioodbiornik

Ta lampa może pracować w trybie slave (jako odbiornik) z inną pentaksową lampą, pracującą jako nadajnik.
lulula napisał/a:
Czy jest jakiś problem przy współpracy z obiektywami szerokokątnymi

Współpracuje z obiektywami o ogniskowych w zakresie od 20 do 105 mm.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
plwk napisał/a:
Współpracuje z obiektywami o ogniskowych w zakresie od 20 do 105 mm.


ale tylko manualnie.

w automacie współpracuje w zakresie 20-58mm

przynajmniej tak na szybko bo aż sprawdziłem
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zassałem instrukcję, wg niej zoom automatyczny w zakresie 20-105 lub skokowo 20-24-28-35-50-58-70-80-105.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
lulula, przeczytaj test - recenzję Blessa w tym dziale
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
plwk, no mam lampę
I sprawdzałem ją z 18-135 jak i 16-85 - zawsze ten sam efekt
Robić foty? Na potwierdzenie?? Soft mam najnowszy :)

aaaa oczywiście testy z K70
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Potwierdzam. Yongnuo w trybie auto: zoom od 20 do 58 bez względu na oprogramowanie lampy i puszki. Mam najnowsze oprogramowanie w lampie. Ten sam efekt z K3Ii i z Samsungiem GX20. Podpinałem różne obiektywy.
 
lulula  Dołączyła: 25 Sie 2017
Dziękuję za odpowiedzi :-D
Przeczytałam zalinkowany temat, połowy wypowiedzi nie rozumiem ;-)

Blesso napisał/a:
Yong Nuo 585EX możne się komunikować na jednym z 4 kanałów z aparatem np K-5II, pracuje ona jako lampa podrzędna i można nią sterować za pomocą innej lampy ustawionej jako "master" ( np Metz 58i).

Lampa ta nie posiada odbiornika zgodnego z nadajnikami firmy Yong Nuo (np RF602/RF603/RF605) - dlatego nie wyzwolimy jej "radiowo" za pomocą tych urządzeń. Najwyżej możemy podłączyć ją do nich za pomocą kabla i wyzwolić ręcznie( przycisk np w RF605).

plwk napisał/a:
Ta lampa może pracować w trybie slave (jako odbiornik) z inną pentaksową lampą, pracującą jako nadajnik.

Lampa wbudowana w body się w to wlicza? Bo widzę, że o zewnętrznym radioodbiorniku mogę zapomnieć?

Rivelv napisał/a:
plwk napisał/a:
Współpracuje z obiektywami o ogniskowych w zakresie od 20 do 105 mm.

ale tylko manualnie. w automacie współpracuje w zakresie 20-58mm

Zaczęłam się zastanawiać czy nie lepiej kupić w takim razie manualną YN-560IV. Cena ciut niższa i jest dostępna w lokalnym sklepie foto - więc mogłabym na miejscu wypróbować i miałabym pewnie jakąś gwarancję zapewnioną. Planuję korzystać z ogniskowych od 10mm, czyli w wielu przypadkach i tak musiałabym dobierać ustawienia ręcznie.
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Sprawdź tylko, czy będzie pasowała, bo do K3II nie można jej założyć. Poza tym YN-560 nie ma P-TTL. Z zoomem też może być problem jak w YN585. Musisz sprawdzić to osobiście.
 
lulula  Dołączyła: 25 Sie 2017
pepek napisał/a:
Z zoomem też może być problem jak w YN585. Musisz sprawdzić to osobiście.

Rozwiniesz? To jest właśnie jedno takich stwierdzeń, których nie rozumiem. Czym jest zoom w lampie? :oops:

Plusem wyboru YN-560 jest właśnie możliwość sprawdzenia jej na miejscu :-) . P-TTL trochę mi szkoda, ale może manual nie będzie wcale taki ciężki do nauki i późniejszej obsługi? Jak to wygląda z Waszego doświadczenia?

No i może dokupiłabym później 585EX do kompletu..
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
lulula, a skąd klikasz?
Moze w okolicy znajdzie sie jakis posiadacz tej czy innej lampy i da sie sprawdzić
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
lulula napisał/a:
Czym jest zoom w lampie? :oops:


Zoom w lampie to właściwie kąt pod jakim strumień światła wydobywa się z lampy. A jeszcze ściślej zoom określa kształt stożka strumienia światła. Przyjmując, że lampa generuje jednakową ilość światła w obu przypadkach łatwo określić, że przy szerszym kącie będzie oświetlać przedmiot silniej i większy przedmiot (zoom o niskiej wartości), natomiast jeśli zoom w lampie będzie miał wyższą wartość, to lampa wygeneruje strumień węższy, ale zasięg oświetlenia się zwiększy. A ponieważ siła światła lampy jest taka sama, to wraz z odległością oświetlenie przedmiotu będzie słabsze i oczywiście nie obejmie całości, jak przy zoomie "niższym".
Nie należy zapominać, że zoom lampy powinien być dostosowywany do ogniskowej obiektywu. Ale jeśli ktoś jest "kreatywny", to te zależności może sobie w dowolny sposób ustawiać.

Przedstawia tę zależność rysunek poniżej (zrobiłem go na szybko w celu ilustracji tego, co być może po łebkach opisałem).
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
lulula napisał/a:
pepek napisał/a:
Z zoomem też może być problem jak w YN585. Musisz sprawdzić to osobiście.

Rozwiniesz? To jest właśnie jedno takich stwierdzeń, których nie rozumiem. Czym jest zoom w lampie? :oops:

Plusem wyboru YN-560 jest właśnie możliwość sprawdzenia jej na miejscu :-) . P-TTL trochę mi szkoda, ale może manual nie będzie wcale taki ciężki do nauki i późniejszej obsługi? Jak to wygląda z Waszego doświadczenia?

No i może dokupiłabym później 585EX do kompletu..


tylko nieśmiało dorzucę, ze z chińskich niedrogich a dobrych dostępne są jeszcze

Shanny 600FGZ, lampa ma PTTL, HSS do 1/8000 i liczbę przewodnią chyba 60; zasilanie 4xAA, zoom wg instrukcji 20-200, aż z ciekawości sprawdzę czy to prawda; cena ok 100$
Edit: zoom w Shanny sprawdziłem z Sigmą 17-50, Tamron 28-75, Tamron 70-200: automatycznie działa od 17-85 ustawiając ogniskową skokowo 20, 24, 28,35, 45,55, 80; powyżej 85 działa manualnie: nie reaguje na zmiany ogniskowej obiektywu, ale można zmienić ustawienie palnika pokrętłem nastaw na typowe wartości 105, 135 i 200

Godox 350P, PTTL, HSS, liczba przewodnia chyba 35, zasilanie 2xAA, wbudowany moduł radiowy -współpracuje z wyzwalaczami Godox; dla Pentaxa dostępna od niedawna, ale dla innych systemów była już wcześniej, można poczytać; cena ok 80$
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
lulula napisał/a:
Lampa wbudowana w body się w to wlicza? Bo widzę, że o zewnętrznym radioodbiorniku mogę zapomnieć?


tak, ale ;)
Blesso napisał/a:
Zauważone problemy.
- przy pracy jako lampa "slave" w trybie SP ( wyzwalana przez lampę wbudowaną w body) dwukrotnie ( na około 30 strzałów) lampa "strzeliła" pełną moc błysku.
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Jaki wyzwalacz polecacie do YN585 ?
 
lulula  Dołączyła: 25 Sie 2017
Rivelv napisał/a:
lulula, a skąd klikasz?

z Łodzi

Penteusz, super, dziękuję! Teraz jest już, nomen omen, jaśniej :-D

PiotrK. no dzięki, to już w ogóle nie wiem co wybrać ;-) Godox jednak odpada ze względu na małą liczbę przewodnią. Idę jutro przetestować yn-560, jak mi nie przypasuję to może spróbuję z Shanny.

Generalnie mam pomysł na serie zdjęć i o ile do części chciałbym wykorzystać takie oświetlenie punktowe/boczne, to przy innych zależałoby mi na doświetleniu całego kadru. Zdjęcia w pomieszczeniach (raczej małych, nie hala). Przy tych oświetlanych całościowo chciałam odbijać od blendy.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
lulula napisał/a:

PiotrK. no dzięki, to już w ogóle nie wiem co wybrać ;-) Godox jednak odpada ze względu na małą liczbę przewodnią. Idę jutro przetestować yn-560, jak mi nie przypasuję to może spróbuję z Shanny.


Godox jest wart uwagi ze względu na zaawansowany wyzwalacz radiowy, który (jeżeli dobrze zrozumiałem opisy) pozwala na zdalne użycie PTTL i HSS, przy czym lampy nim wyzwalane nie muszą być wtedy dedykowane do Pentaxa. Jeżeli się mylę proszę niech mnie ktoś poprawi.

Shanny jest podobnej wielkości i wagi jak YN-560, kupione w Chinach kosztuje 100$.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
lulula napisał/a:
Rivelv napisał/a:
lulula, a skąd klikasz?

z Łodzi


Witam ziomalkę!

[ Dodano: 2018-12-10, 13:56 ]
lulula napisał/a:
Penteusz, super, dziękuję!


Do usług :-D
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Od zeszłej środy mam tę lampę i używam z K-50. Jest to moja pierwsza zewnętrzna lampa, więc nie jestem wstanie jej porównać do niczego poza wbudowaną, ale może coś Ci mój opis pomoże.
1. Jak już tu napisano zoom lampy to 20-105, mam tylko obiektyw kitowy, więc nie mam jak sprawdzić, czy działa automatycznie powyżej 55, jak się wyciągnie wbudowany dyfuzor, to lampa wyświetla zoom 14 (bez możliwości zmiany).
2. Testowałem z wbudowaną lampą, czy działa w trybie slave P-TTL i działa. Trudno mi ocenić jakość tej współpracy, ale chyba poprawnie odbierała ustawienia. Testowałem też tryby S1 i S2 (czyli wyzwalanie błyskiem) i też działają, oczywiście wtedy w trybie ręcznym (M).
3. Tryb P-TTL generalnie działa, ale mam wrażenie, że trochę niedoświetla (ktoś tu już chyba pisał, że po aktualizacji firmware do najnowszego spadła siła błysku, ja dostałem od razu z najnowszym, więc nie mam porównania) i mam wrażenie, że raz na jakiś czas zachowuje się nieprzewidywalnie np. warunki bez zmian, a nagle jedna fotka tak jakby mocniej doświetlona.
4. Jakoś przed zakupem tego nie doczytałem, ale lampa ta nie ma odbiornika i nadajnika radiowego jak yn560III/IV.

Generalnie po tych kilku dniach jestem zadowolony, ale już teraz muszę przyznać, że wybór między yn585ex i yn560IV (lub III) nie jest łatwy. Ja wybrałem yn585ex z uwagi na obsługę P-TTL, bo to moja pierwsza lampa i trochę się bałem trybu ręcznego... i chyba bezpodstawnie, bo jak w sobotę na urodzinach jej używałem, to głównie w trybie ręcznym zamiast P-TTL. W takim przypadku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej zależy mi na P-TTL, czy na nadajniku/odbiorniku radiowym ?

Wcześniej też analizowałem tego Godox'a, ale przegrał ceną, ten Shanny wygląda fajnie, tylko tu mowa o 100 dolarach, a ja yn585ex kupiłem za niecałe 60 dolarów. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach