lukos  Dołączył: 28 Lip 2014
Rysy na obiektywie
Mam pytanie - mysle o kupnie uzywanej Sigmy 24-135, ale jak to sprzedajacy okreslil w aukcji - "obiektyw ma 10 lat i w tym czasie dorobil sie kilku rysek na przedniej soczewce - bez wplywu na zdjecia".

Pytanie do Was - czy jest fizycznie mozliwe, zeby obiektyw z rysami na przedniej soczewce nie mial zadnych wad na fotkach? Mi sie wydaje to niemozliwe, ale moze jestem za slaby z fizyki ;).
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
lukos napisał/a:
Mi sie wydaje to niemozliwe

Możliwe, możliwe… http://kurtmunger.com/dirty_lens_articleid35.html ;-)

Cokolwiek na przedniej soczewce (rysy, kurz, plamy) przeważnie staje się widoczne dopiero przy zdjęciach pod światło, kiedy może powodować dodatkowe bliki i spadek kontrastu.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sprzedający ma rację.
Wpływ na jakość zdjęcia mają rysy na tylnej soczewce. Na przedniej, jeśli są niewielkie, to nie zauważysz ich na zdjęciach.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Tu "niedawno" była już o tym dyskusja :mrgreen:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1085424
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
bakulik, mój człowiek!!

tyle lat propagowania tego linku się opłaciło ;-)
 
lukos  Dołączył: 28 Lip 2014
Bardzo dziękuję za linki i pomoc :)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Oprócz tego co Ci napisano znaczenie ma tez umiejscowienie rys.
Obiektyw rzutuje obraz w kształcie okręgu o średniy co najmniej takiej by wpisać w niego wielkość kadru, realnie zas czasami znacznie więcej. W rezultacie część tego co pada na soczewki pozostaje poza kadrem i nie ma wpływu na zdjęcia.
Często wystarczy obrócić soczewkę w mocowaniu by była na dole kadru, nie robi się tego oczyywiście ze szkłami które kręcą ryjkiem.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
lukos napisał/a:
Pytanie do Was - czy jest fizycznie mozliwe, zeby obiektyw z rysami na przedniej soczewce nie mial zadnych wad na fotkach?
A ja napiszę że praktycznie każda rysa ma wpływ na wykonywane zdjęcie - oczywiście poza tymi na brzegu soczewki które nie mieszczą się w kadrze. Tylko że w zdecydowanej większości przypadków ten wpływ na zdjęcia jest tak mały że nie da się go zauważyć. :mrgreen: Wpływ rys na przedniej soczewce może być widoczny głównie pod ostre światło i dodatkowo po większym przymknięciu obiektywu. ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no cóż musze trochę odświeżyć temat.
w ostatnim czasie podczas przeglądu sprzętu zauważyłem dość drastyczne uszkodzenie.

ranny to 16-85mm -
i teraz pytanie - co z tym zrobić?
jakaś opcja to "zagłaskać" czy wysyłać do wymiany soczewki - jeśli to gdzie i czy to w ogóle realne?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jesteś pewny, że to rysa a nie jakiś obcy materiał na szkle?

[ Dodano: 2018-12-17, 11:14 ]
p.s. Zabierz jutro do Graciarni.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
zabrać mogę.
i owszem zbadałem dość dokładnie jak już zauważyłem. Rysa że aż szkoda
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Mam podobną. W zasadzie nie przeszkadza - głównie moralnie. Tylko silne źródła światła wieczorem prosto w obiektyw robią dodatkową flarę - chyba.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Nie zrzędzić i robić zdjęcia ;)
Może wyjść dopiero jeśli będą się na niej tworzyły refleksy, czyli wiesz jak używać :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach