jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
  Jeden Aparat 5.0
Zapraszam do wzięcia udziału w piątej edycji zabawy Jeden Aparat. Regulamin czwartej edycji znajduje się pod linkiem: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1305001 A tutaj miejsce, gdzie publikowano prace kolejnych edycji zabawy: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=100

Nazwa konkursu:

1 aparat 1 obiektyw 12 miesięcy 12 zdjęć (w skrócie: Jeden Aparat 4.0)

Inspiracja:
Projekt "Leica Year" propagowany m.in. przez Mike'a Johnstona: http://theonlinephotograp...leica-year.html Weź jeden aparat, jeden obiektyw ze stałą ogniskową (28, 35, 50), jeden czarno-biały film. Fotografuj tym dużo, regularnie, regularnie wybieraj najlepsze zdjęcia, powiększaj, analizuj wyniki, fotografuj dalej. I tak przez cały rok.

Kto:
Wszyscy użytkownicy P@PL, którzy zgłoszą swój udział do 12 stycznia 2019 roku.

Główne zasady:
1. Uczestnik przez cały rok fotografuje:
a) jednym małoobrazkowym aparatem analogowym (marka dowolna, typ dowolny, ale rekomendowany aparat manualny),
b) z jednym obiektywem stało-ogniskowym (marka dowolna, ogniskowa dowolna - ale rekomendowany jasny standard),
c) z założonym jednym rodzajem filmu czarno-białego, który nie ulega zmianie przez cały okres trwania zabawy (rekomendowane filmy do samodzielnego wywołania, ale dopuszcza się filmy do procesu C-41, czyli Ilforda XP2 czy co tam jeszcze jest jeszcze na rynku; rekomendacją jest także ta sama czułość i ten sam wywoływacz, ale nie jest to warunek konieczny). Filmy mają być 36-klatkowe.

2. Uczestnik fotografuje w cyklu miesięcznym. Oznacza to, że w miesiącu wykonuje co najmniej jedną rolkę (nie ma ograniczenia co do liczby rolek, można robić ich dowolną ilość, ważne by skończyć co najmniej jedną (skończyć, to znaczy wykonać 36 zdjęć. Na mocy koleżeńskiej umowy Uczestnik deklaruje, że wykonał co najmniej 36 klatek, a nie zwinął film po np. 10), wywołać, przeskanować i wybrać zdjęcie w terminie), wywołuje ją, skanuje oraz wybiera jedno zdjęcie miesiąca, po czym do 12 każdego kolejnego miesiąca (czyli zdjęcia styczniowe przysyłamy do 12. lutego) przysyła na adres jeden.aparat@pentax.org.pl.

Znosi się warunek czystości miesięcznej rolki. Nie warto robić przestojów. Tzn. że jak zaczniemy rolkę lipcową w czerwcu, to OK, o ile dążymy do tego by w danym miesiącu zrobić łącznie cały film. Wtedy do zestawu czerwcowego liczą się czerwcowe zdjęcia, a do lipcowego, lipcowe.

Pliki nazywamy wg szablonu:
nrUczestnika_nrEdycji.jpg
np. w odsłonie lutowej:
01_02.jpg

Pliki z innym formatem nazwy będą bezwzględnie odrzucane.

W trakcie zgłaszania konieczne dodanie klauzuli:
Cytat
Do nadesłanych zdjęć posiadam pełne prawa autorskie. Zgadzam się na publikację tych fotografii pod moim nickiem.
Oświadczam, że biorę na siebie rozwikłanie ewentualnych roszczeń osób przedstawionych na zdjęciach w razie dochodzenia ich praw do wizerunku, a organizator konkursu nie będzie stroną w sprawie.


Dopuszczona jest standardowa obróbka graficzna: kadrowanie, poziomy, plamkowanie, itp. czynności, które można zrobić z odbitką ciemniową.

Istnieje możliwość przesłania skanu odbitki, zamiast skanu negatywu.

Równocześnie Organizator zachęca do sporządzania odbitki/ wydruku z każdego z wybranych zdjęć, jako wglądówki lub zwieńczenia dzieła

3. Tematyka zdjęć dowolna. Każde może być z innej parafii. Nie muszą być w żaden sposób powiązane. Rekomendowany jest tylko progres i wzrost satysfakcji z fotografowania.

4. Do każdego zdjęcia załączyć należy podsumowanie miesiąca oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu.

5. Przesłane skany w rozmiarze 900px po długim boku oraz podsumowanie w ciągu 3 dni (czyli około 15-go) zostaną opublikowane w dedykowanym dla każdego z Uczestników wątku. Wątki te będą otwarte i będą miały na celu prowokowanie dyskusji o zdjęciach, o działaniach fotografującego oraz o służyły całościowemu spojrzeniu na jego fotografowanie.

6. Efektem zabawy będzie 12 zdjęć każdego z Uczestników, po jednym z każdego miesiąca.

7. Finałem zabawy będzie głosowanie w gronie Uczestników na najlepszego Uczestnika zabawy Jeden Aparat. Nagrodą dla zwycięzcy będą odbitki wybranych przez niego zdjęć (jedno na Uczestnika) pozostałych Uczestników w formacie co najmniej 15x21, lecz nie większym niż 30x40. Wybór formatu należy do zwycięzcy. Koszty odbitek/ wydruków poniosą poszczególni Uczestnicy zabawy.

Regulamin oceny najlepszego Uczestnika zostanie ustalony przed zakończeniem zabawy.

8. Po zakończeniu obrad Uczestników i wyborze najlepszego zostanie rozpisana ankieta wśród ogółu użytkowników Pentax@PL. W wyniku głosowania zostanie wybrany zwycięzca. Nagroda użytkowników P@PL do ustalenia.

9. Warunkiem uczestnictwa jest:
a) zgłoszenie udziału do 12 stycznia 2019 w wątku konkursowym w następującym formacie:
nick | aparat | obiektyw | film | wywoływacz (opcjonalnie)
Czyli rozpoczynając:
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2.

b) dostarczenie w terminie co najmniej 9 z 12 zdjęć do końca trwania zabawy cyklu miesięcznym (oznacza to, że można opuścić 3 kolejki bez konsekwencji). Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z ostatecznego głosowania w gronie Uczestników oraz w gronie użytkowników P@PL. Ale nie oznacza, że Uczestnik nie może brać udziału w zabawie.

c) dostarczenie w terminie zdjęcia styczniowego. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z zabawy.

Harmonogram:
Rozpoczęcie zgłoszeń: z momentem ogłoszenia niniejszego Regulaminu.
Początek zabawy, a więc wykonywania zdjęć: 1 stycznia 2019.
Koniec przyjmowania zgłoszeń: 12 stycznia 2019.
Termin dostarczenia zdjęcia miesiąca: 12. każdego następującego miesiąca.
Publikacja zdjęć miesiąca: do 15 każdego następującego miesiąca.
Finał zabawy: 12 lutego 2020 :evilsmile: .

 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
jorge.martinez napisał/a:
Zapraszam do wzięcia udziału w czwartej edycji zabawy Jeden Aparat. Regulamin czwartej edycji


Cytat
Jeden Aparat 5.0


Która zatem ?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
wuzet, no Twoja to nie wiem która ;-)
Dzięki, poprawiłem.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol

Zaklepuję pozycję startową, sprzęt podam, jak dobrze go przemyślę :mrgreen:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut

;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
bakulik, dzięki :-B

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xtol
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50 | przemyślę szkło l APX100

[ Dodano: 2018-12-13, 14:13 ]
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50 | SMC K 28/3.5 l APX100
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Trochę czasu mi to zabrało, ale decyzja zapadła - wchodzę w JA.

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50 | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jeszcze się zastanawiam, bo MX nigdy nie testowany z filmem

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50/ MX | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jeszcze nie wiem czym i na czym. Kusi bardzo aparat z migawką centralną. Dopiszę na czas.
Widzę po obiektywach, że większość to fani bliskiego kontaktu :lol:

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50/ MX | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
7.JacekK
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
JacekK napisał/a:
Widzę po obiektywach, że większość to fani bliskiego kontaktu :lol:

powiem Tobie, że mój tegoroczny Elmarit 60/2.8 to zdecydowanie za wąsko w większości sytuacji. Najczęściej nie mogłem się już dalej cofnąć i była d..a. Pzdr.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
powalos napisał/a:
JacekK napisał/a:
Widzę po obiektywach, że większość to fani bliskiego kontaktu :lol:

powiem Tobie, że mój tegoroczny Elmarit 60/2.8 to zdecydowanie za wąsko w większości sytuacji. Najczęściej nie mogłem się już dalej cofnąć i była d..a. Pzdr.

Jan miałem to samo nawet z pięćdziesiątką - za wąsko. 45mm z 3 edycji był chyba najbardziej ok ze "standardów". Ale i tak największą przyjemność miałem fotografując trzydziestkąpiątką (dlatego znów do niej wracam) ;-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Kiedyś o mały włos nie kupiłem Koniki z 1,8/ 40mm i nie mogę tego odchorować do dzisiaj. Byłaby idealna.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
kojut napisał/a:
...
Jan miałem to samo nawet z pięćdziesiątką - za wąsko. 45mm z 3 edycji był chyba najbardziej ok ze "standardów". Ale i tak największą przyjemność miałem fotografując trzydziestkąpiątką (dlatego znów do niej wracam) ;-)

powalos napisał/a:
.....
powiem Tobie, że mój tegoroczny Elmarit 60/2.8 to zdecydowanie za wąsko w większości sytuacji. Najczęściej nie mogłem się już dalej cofnąć i była d..a. Pzdr.

Też się trochę obawiam braku szerokości, był plan żeby 40tke na tę okazję kupić, ale wziął w łeb i tak jakoś wyszło, że chyba nie mam nic szerszego niż 50mm. W razie czego zastrzegam sobie prawo do korekty sprzętu przed rozpoczęciem, może coś wykombinuje na szybko.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Zachęcam do jasnej 50-tki. Ludzie od wieków fotografują standardem i nic ich nie ogranicza, a Wam tu brak szerokości? A znowu, jak człowiek zakłada 28, to za szeroko :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Zrobiłem rok przerwy i trochę mi brakowało JA... Przekonałem się, że faktycznie ciężko byłoby z czasem... W 2019 miałem niczego nie ruszać... Dlatego "wóz albo przewóz" - uda się, albo odpadnę w styczniu... Aparat czeka na montaż zębatki, baterii i filmów nie mam, skanowanie męczy... Obiektyw - spoko, tutaj wszystko jasne. 10% szans - spróbuję zatem.

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5 | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50/ MX | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
7. JacekK
8. Ryszard | Pentax MZ-5N | SMC DA 35/2.4 | XP2 | Lab
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
jorge.martinez napisał/a:
Zachęcam do jasnej 50-tki. Ludzie od wieków fotografują standardem i nic ich nie ogranicza, a Wam tu brak szerokości?

Wiem, wiem :mrgreen:
jorge.martinez napisał/a:
A znowu, jak człowiek zakłada 28, to za szeroko :-)

No właśnie mogę w ostatniej chwili zmienić sprzęt, bo mam pomysł na serię i tutaj bardzo 28mm by się przydał. Tylko nie wiem, czy wytrwam przy tym cały rok.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jednak zostaje przy starym sprzęcie bo się przyzwyczaiłem. Może nie jest doskonały, ale zupełnie przeźroczysty, intuicyjny. Więcej nie potrzebuję. Myślałem też przez chwile o jakimś oldtimerze. Chciałem uruchomić Retinę z Xenarem, ale nie ma światłomierza, a to już kłopot - trzeba coś takiego mieć ze sobą. Mam taką apkę i nawet dobrze mierzy, ale to powolne i niewygodne. Ciekawy jestem tego filmu.

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5 | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50/ MX | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
7. JacekK | Minolta X-300 | Rokkor 45/2 | Rollei Retro 400S
8. Ryszard | Pentax MZ-5N | SMC DA 35/2.4 | XP2 | Lab
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
kojut napisał/a:
jorge.martinez napisał/a:
Zachęcam do jasnej 50-tki. Ludzie od wieków fotografują standardem i nic ich nie ogranicza, a Wam tu brak szerokości?

.... Tylko nie wiem, czy wytrwam przy tym cały rok.

I tu jest pies pogrzebany. Z jednej strony dobrze wspominam czasy kiedy Helios 44 był wręcz przyspawany do korpusu, na dodatek ta ogniskowa nieźle pasuje do mojej wstępnej koncepcji. Z drugiej strony boję się, że po trzech rolkach stwierdze, że mi nie idzie i zacznę improwizować i tutaj może być ciasno.
Niby mam jeszcze ME Super z pięćdziesiątką, ale nie chciałbym blokować go na rok.
Tak czy inaczej do końca roku zadeklaruje na 100% czego będę używał.
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 28mm/3.5 | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol
3. bakulik | Yashica 230-AF | Yashica AF 28/2.8 | TBA | TBA
4. kojut | Pentax K2 | SMC-M 35/2.8 | HP5+ | Xto
5. powalos | Pentax P50/ MX | SMC K 28/3.5 l APX100
6. krzychu1979 | Pentax Spotmatic II | S-M-C Takumar 55/1.8 | Ilford XP2
7. JacekK | Minolta X-300 | Rokkor 45/2 | Rollei Retro 400S
8. Ryszard | Pentax MZ-5N | SMC DA 35/2.4 | XP2 | Lab
9. Rrrodrigo | Olympus 35 RC | E.Zuiko 42/2.8 | Fomapan 200 | HC-110

Udało się załapać z tym samym numerkiem co w J.A. 4.0 :-D
Zmieniam:
- aparat na mniejszy i lżejszy, żeby nie zostawał w domu tylko zawsze był pod ręką,
- obiektyw (bo w pakiecie z aparatem), ale trzeci rok z rzędu o tej samej ogniskowej (no, prawie, 2mm więcej),
- film (HP5+ jest świetny, ale Fomapan dobry bo tani)
Wywoływacz zostaje ten sam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach